שתף קטע נבחר

הבד"ץ של ש"ס: שנה שם ונחדש כשרות שנפסלה

רבני בד"ץ "בית יוסף" של הרב עובדיה שללו תעודת כשרות ממאפייה שחידשה פעילות לפני צאת הפסח. אלא שמיד לאחר החג, ובאישור הרבנים, חזרה המאפייה לשווק מוצרים בחתימת "בית יוסף", תחת שם אחר. הבד"ץ: "זה היה לזמן מוגבל"

כשרות היא עניין מחמיר וקפדני, והשגחה "למהדרין" היא גם עסק יקר, אבל נראה שבבד"ץ "בית יוסף" - מגופי הכשרות החזקים בישראל - מקבלים תעודה גם בעזרת השם: ל-ynet נודע כי רבני הבד"ץ הספרדי, הפועל בנשיאות הרב עובדיה יוסף, חידשו את תעודת הכשרות של מאפייה בבני ברק, זמן קצר לאחר שנשללה בגלל פעילות שהתקיימה בה בפסח - בתנאי אחד: היא תשנה את שמה.

 

 

מדובר במהלך חריג שאינו מקובל ב"בד"צים", הנחשבים למחמירים במיוחד, ובדרך כלל אינם ממהרים לחדש את ההתקשרות עם בעלי עסקים שמעלו באמון שניתן בהם.

תחילת הפרשה ביום שני שעבר - "שביעי של פסח". לרבני "בד"ץ בית יוסף" נודע כי מאפיית "ביסקוטי" בבני ברק החלה לפעול לפני צאת החג, והם החליטו לשלול ממנה את תעודת הכשרות לאלתר.

 

בעל המאפייה התחנן על נפשו - בין היתר בראיונות לכלי תקשורת חרדים - וטען כי לא הייתה אפייה במקום, אלא רק עבודה משרדית, וגם היא לא על דעתו. בתגובה התכנס הבד"ץ לדיון בנושא, שכלל צפייה בסרטים ממצלמות אבטחה במקום, וההחלטה לא השתנתה. בסוף השבוע אף פורסמו מודעות גדולות בעיתונות החרדית, כדי שהציבור לא ייכשל: "הוסרה הכשרות".

 

והנה, חג הפסח הסתיים, ובסניפים של רשת "קפה קפה" - ש"ביסקוטי" היא אחת הספקיות המרכזיות שלה - חזרו לפעילות חמץ. אלא שעל אריזות המשלוח מהמאפייה נכתב כי הגיע מ"מגדניית קארין", ללא ציון כתובת, טלפון או כל פרט מזהה אחר. הכשרות - בד"ץ "בית יוסף".


הכשרות שהוסרה, וזו שהתקבלה במקומה

 

בשיחת טלפון, שהקלטה ממנה הגיעה לידי ynet, נשמעת נציגת מאפיית "ביסקוטי" אומרת כי מדובר בייצור שלהם תחת שם חלופי – לדרישת "הרב יגאל מהבד"ץ". לדבריה, "זה לא קשור לשום דבר אחר", כלומר - השינוי הוא קוסמטי בלבד.

 

גורמים בענף הכשרות העריכו כי ראשי "בית יוסף" החליטו לחדש את תעודת הכשרות של "ביסקוטי", בגלל ההשלכות שיכולות להיות להפסקת ההשגחה על המאפייה עצמה ועל "קפה קפה" כלקוח מרכזי שלה, שמפעיל סניפי "מהדרין" רבים - ולכל הצדדים אין עניין להסתבך בשיבוש הסדר ולשנות את המצב הקיים.

 

ב"בית יוסף" הסבירו אחרת את השבת תעודת הכשרות למאפייה שעבדה בפסח, זמן קצר לאחר שהוסרה. גורם בהנהלת

הבד"ץ אמר כי ההחלטה שלא להכיר במקום כ"כשר" עומדת בעינה, אף שהעבירות שבוצעו בה היו קלות יחסית. ואולם, הרבנים המפקחים אישרו המשך ייצור דברי מאפה בכשרות מהודרת לימים ספורים, ותחת שם אחר, עד אשר רשת "קפה קפה" תחתום על חוזה עם ספק חלופי.

 

לדברי הגורם, הרבנות המקומית בבני ברק ממשיכה להעניק ל"ביסקוטי" כשרות ברמה בסיסית, והפעלת פס ייצור מיוחד "למהדרין" הוא דבר מקובל בכל ה"בד"צים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה יוסף. נשיא בד"ץ בית יוסף
צילום: גיא אסיאג
מומלצים