שתף קטע נבחר

ביקורת על קצינים בכירים שהגנו על קצין שסרח

אלוף פיקוד הדרום טל רוסו ותת-אלוף הראל כנפו העידו לטובת קצין שעשה שימוש פרטי באופניים צבאיות. "כל המעמד הזה מגוחך לחלוטין", אמר כנפו בעדות האופי. השופטים מתחו ביקורת: "לא כל העדים הבינו את הפסול שבהתנהגות הקצין"

פנצ'ר בגלגלים של בכירי פיקוד דרום: בית דין צבאי מתח ביקורת על אלוף הפיקוד, טל רוסו, ועל ראש המטה, תת-אלוף הראל כנפו, לאחר שיצאו להגנתו של קצין בכיר שרכש באמצעות תקציב יחידתו זוג אופניים והשתמש בהם באופן פרטי. הקצין, המשרת בפיקוד בחיל חימוש, הודה כי שגה ואף נענש, אך המפקדים הבכירים לא הבינו על מה המהומה. "המעמד הזה מגוחך לחלוטין", אמר כנפו וזכה לביקורת מבית הדין.

 

 

במסגרת הפרשה, הועמדו לדין בסוף 2010, לדין שלושה קצינים בדרגת אלוף-משנה מחיל חימוש בגין שימוש פסול לכאורה באופניים צבאיות. אחד מהם העביר מיחידתו תקציב בסך עשרת אלפים שקלים (מסעיף פרזול, לבידי עץ וציוד משרדי -ח.ג), ליחידה אחרת וקיבל בתמורה אופניים בשווי כ-1,600 שקל. במשך כשנה וחצי הוא עשה באופניים שימוש פרטי בביתו.

 

ל-ynet נודע כי לאחרונה הגיעו הצדדים להסדר טיעון לפיו הקצין, המיוצג על-ידי עו"ד אלמוגית אביטל, יפרוש בעוד שנתיים מצה"ל בתום תפקידו הנוכחי, בסיכום עם ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף דני ביטון, שראה את העניין בחומרה. כמו כן, הקצין יורשע בעבירה של התנהגות שאינה הולמת, עבירה שאינה נושאת רישום פלילי, ויוטל עליו קנס בסכום אלף שקלים.

 

"לדעתי כל המעמד הזה מגוחך לחלוטין"

רגע לפני ששופטי בית הדין הצבאי המיוחד בקריה, הכריעו האם לקבל את ההסדר, התייצבו לצד הקצין שורה של חברים לנשק, מפקדים ופקודים שהעידו על אופיו.  בין הקצינים שהגיעו להעיד, היו שני בכירי פיקוד הדרום, האלוף רוסו וראש המטה הפיקוד, תא"ל כנפו. "לדעתי כל המעמד הזה מגוחך לחלוטין", אמר האחרון שסבר כי אין כל פסול במעשי הקצין. "כשהייתי מפקד בית ספר למ"כים, רכשתי 56 זוגות אופניים. הם חולקו בפקודה לקצינים והם היו מחויבים לעשות אימון כושר", אמר כנפו. "נראה לי מאוד מגוחך שמישהו יישב במעמד כזה שבכלל דנים אם הדבר הזה אתי או פלילי".

 

בתשובה לשאלת השופטים השיב ראש המטה כי "אני יכול לחשוב על סיטואציות שזה היה קורה, אצלי היה מותר להם לעשות זאת. אני קיבלתי מיחידתי זוג בגדי ספורט, ולא יעלה על הדעת שאני לא רץ איתם בשבת". לדברי כנפו, "יש הבדל אם הוא מביא אותו לבן דוד שלו או משתמש בו לצרכיו האישיים".

 

גם אלוף הפיקוד הציג בעדות האופי בבית הדין קו דומה. "הוא אחד הקצינים הטובים שהיו לי, לכן איני מבין את האירוע הזה", ציין רוסו, "גם אחרי שידעתי על החקירה, בחרתי בו". רוסו סיפר לשופטים כי המליץ לקצין שלא להסכים לעסקת הטיעון, וכי לדעתו הוא צריך להמשיך לשרת בצבא. "זאת שגיאה אדירה סיכום הראיון עם ראש אט"ל  שיסיים את שירותו בסוף התפקיד הנוכחי, אני בהלם מהאירוע הזה".

 

השופטים: "ממפקד בדרגתו מצופה לנהוג במשנה זהירות"

עדותם של שני בכירי פיקוד הדרום הביכה, כך נראה, את שופטי בית הדין שמתחו עליהם ביקורת מרומזת על כך שלא הבינו את המעשה באופן הראוי. "הצטערנו לשמוע כי לא כל העדים הבינו את הפסול שבהתנהגות הקצין, שבעצמו העיד כי טעה", אמרו השופטים והוסיפו כי לא ניתן לעשות השוואה בין ציוד אישי שאינו נועד לשימוש אחר לבין השימוש שעשה הקצין באופניים בביתו. שופטי בית הדין, בדרגת אלוף-משנה, אמרו עם זאת כי ייתכן ש"לא כל עובדות המקרה היו ידועות להם" - ככל הנראה בניסיון לרכך את הביקורת.

 

השופטים הודיעו כי הם מקבלים את ההסדר בין היתר לאור העובדה שהקצין הבין את טעותו, תוך מסר ברור. "השארת זוג אופניים לשימושו בביתו, כשלסברתו שוויים עשרת אלפים שקל אינם דבר של מה בכך", ציינו השופטים, "דווקא ממפקד בדרגתו מצופה לנהוג במשנה זהירות". על מנת להבהיר את הנורמות המצופות מקצינים בכירים, ציטטו השופטים בהחלטתם גם מתוך גזר הדין של תא"ל (במיל') משה (צ'יקו) תמיר שנתן לבנו הקטין לנהוג בטרקטורון צבאי, והודח מתפקידו.

 

גורמים משפטיים אמרו ל-ynet כי מוטב שבכירי פיקוד הדרום היו מתרכזים בעדות אופי בלבד ולא נותנים דעתם על האירוע. "אמירותיהם היו מביכות בלשון המעטה, ולא ייתכן שלאחר שנקבע שהיה כאן מעבר על הפקודות ונקבע כי האירוע חמור, הם ינסו לגמד אותו. זה מסר בעייתי", אמרו הגורמים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא הכיר את הפרטים? האלוף טל רוסו
צילום: צפריר אביוב
מומלצים