שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, AP

שיחת הטלפון שהובילה לחיסול בן לאדן

במשך כל שנות המעקב אחר הטרוריסט מס' 1 בעולם, העריכו ב-CIA כי עקב אכילס של בן לאדן יהיה השליחים שלו ולא אנשי אל-קאעידה. הם צדקו. אחד מבלדריו הקרובים ביותר של מנהיג ארגון הטרור ניהל שיחת טלפון מתוך אחוזת המסתור המבוצרת בפקיסטן והוביל את הכוחות האמריקניים היישר אל הבוס שלו

כך הגיע המודיעין האמריקני לארכי-טרוריסט, שלב אחר שלב: כשאחד משליחיו הנאמנים ביותר של אוסמה בן לאדן הרים בשנה שעברה את הטלפון, הוא הוביל באופן בלתי מודע את האמריקנים לפתח דלת ביתו של הבוס שלו, הטרוריסט הכי מבוקש בעולם.

 

סופו של טרוריסט - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

על פי גורם בממשל האמריקני, יירוט שיחת הטלפון סיים מרדף בן שנה אחר בן לאדן והוביל את הכוחות המיוחדים של ארצו לאחוזה בה התגורר הארכי-טרוריסט באבוטבאד, פרבר אמיד באיסלאמבאד, בירת פקיסטן. הוא הוסיף כי צוות חוקרי סוכנות הביון האמריקנית (CIA) העריכו כל הזמן כי עקב אכילס של בן לאדן יהיו שליחיו ולא אנשי אל-קאעידה.

 

"בן לאדן הרחיק מסביבתו את מפקדי ארגונו"

עוד עולה כי בן לאדן היה חכם מספיק שלא להתקרב יותר מדי לחיילי ארגונו או אפילו למפקדיו הבכירים כדי שלא לחשוף את מקום מסתורו. אך כאשר הוא רצה להעביר את מסריו, מישהו היה חייב להעביר אותם החוצה - מישהו שבן לאדן היה מספיק בטוח בו כדי להפקיד בידו את חייו.

 

צילום: AP

 

מי אתה "אבו אחמד אל-כווייתי"?

זמן קצר לאחר פיגועי 11 בספטמבר ב-2001, עצורים שהוחזקו ברשת בתי הכלא הסודיים של ה-CIA סיפרו לחוקריהם על שליח חשוב שנשא את שם המלחמה "אבו אחמד אל-כווייתי" ושהיה מקורב מאוד לבן לאדן.

ולאחר שהצליחה סוכנות הביון האמריקנית לשים את ידה על חאלד שייח מוחמד, המוח שמאחורי מתקפת הטרור על ארצות הברית, אישר מוחמד כי הוא מכיר את אל-כווייתי אך הכחיש שיש לו כל קשר לאל-קאעידה. 


העצורים בבתי הכלא הסודיים סיפקו מידע בעל ערך רב. גואנטנמו (צילום: AP)

 

ואז, ב-2004, האמריקנים לכדו בעיראק את אחד מבכירי אל-קאעידה, חסן גול, שסיפר לחוקרי ה-CIA שאל כווייתי היה בלדר שעבד בצמוד לפרג' אל-ליבי, האיש שהתמנה למספר שלוש בארגון הטרור של בן לאדן לאחר לכידתו של מוחמד. מעצרו של גול היווה נקודת מפנה במצוד אחר שליחו של בן לאדן. "חסן גול היה רכיב מאוד חשוב בארגון", אמר הגורם האמריקני. 

 

לבסוף, גם אל-ליבי לא זכה ליותר מדי ימים של חופש מאז פיגועי ה-11 בספטמבר. במאי 2005 הוא נתפס על ידי ארה"ב. בחקירתו הודה אל-ליבי כי את הודעת הקידום שלו למספר שלוש באל-קאעידה הוא קיבל דרך בלדר של ארגון הטרור. עם זאת, הוא לא נקב בשמו של אל-כווייתי והמציא שם שחוקרי ה-CIA מעולם לא שמעו עליו.

 

"אם נתפוס את הבלדר, נגיע לבן לאדן"

בעבור החוקרים האמריקנים, השקר של אל-ליבי שימש אישור לכך שאל-כווייתי הוא דמות מפתח בלתי רגילה במסגרת מבצע תפיסתו של בן לאדן. "אם נתפוס את אל-כווייתי, נמצא את בן לאדן", הם העריכו ומאותו הרגע הגבירו את מאמציהם כדי לשים עליו את ידיהם. 


האמריקנים הכירו הבית, אך העריכו שבן לאדן לא נמצא בו (צילום: צור שיזף)

 

עברו כמה שנים של עבודת מודיעין עד שה-CIA הצליח להגיע לזיהוי שמו האמיתי של הבלדר שכונה אל-כווייתי: שייח אבו אחמד, פקיסטני שנולד בכוויית. עם זאת, גם לאחר גילוי שמו האמיתי, האמריקנים לא הצליחו לאתר את אבו אחמד. מקורות של סוכנות הביון האמריקנית התקשו לאתר את מיקומו של בלדר המפתח, בעיקר לאור העובדה שבן לאדן התעקש שלא להשתמש בסביבתו בטלפונים ומחשבים.  

 

שיחת טלפון אחת - ובינגו

אך בסופו של דבר הסבלנות השתלמה לאמריקנים, והאיש שחיי בן לאדן הופקדו בידיו עשה טעות גורלית.

באמצע השנה שעברה הצליח המודיעין האמריקני ליירט שיחת טלפון שקיים אבו אחמד עם אדם שהיה תחת מעקב קבוע שלהם. כך על פי גורם אמריקני ששוחח עם סוכנות הידיעות AP.

 

שיחת הטלפון התקיימה הרחק ממקום מסתורו של בן לאדן, אך מאותו רגע התחילו האמריקנים לעקוב אחריו ופריצת הדרך הגדולה הגיעה לאחר שבאוגוסט 2010 ענה הבלדר של בן לאדן לשיחת טלפון מתוך האחוזה המוקפת גדרות תיל באבוטבאד. 


שכנו של בן-לאדן עם העיתון המדווח על מותו (צילום: צור שיזף)

 

עד אותה שעה, לאמריקנים היה מידע על הבית בו שהה בן לאדן, אך הם העריכו כי הוא לא בבית באבוטבאד בגלל האבטחה הרופפת בו - מאבטחים וכוחות סיור לא נראו במקום. אולם, ברגע שאבו אחמד אותר במקום, הבינו האמריקנים כי אישיות מאוד חשובה גרה באחוזה, המנותקת מקווי טלפון ואינטרנט. 

 

הזדמנות שאסור לפספס

למרות חוסר הוודאות שבו היו שרויים, גורמים במודיעין האמריקני הבינו כי ככל הנראה עומדת בפניהם ההזדמנות הגדולה ביותר אי פעם לתפוס את בן לאדן. הם החליטו שלא לשתף את בעלי בריתם במידע, כולל שותפיהם הקרובים למאבק בטרור מבריטניה, קנדה ואוסטרליה.

 

באמצע חודש פברואר האחרון, השתכנעו בממשל האמריקני ש"מטרה בעלת ערך גבוה" מסתתרת במתחם האחוזה בפקיסטן. נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, החליט לעשות מעשה ולהורות על פעולה מיוחדת והשאר הוא היסטוריה - הטרוריסט מספר 1 בעולם חוסל בשתי יריות שנורו לראשו במבצע של הקומנדו האמריקני.

 

המצוד אחר אוסמה בן לאדן נמשך 10 שנים, פעולת החיסול שלו נמשכה 40 דקות בלבד. כל אותו הזמן ישבו הנשיא האמריקני ובכירי ממשלו בחדר המצב בוושינגטון וצפו בשידור חי, שהועבר אליהם מקסדות הלוחמים האמריקנים בפקיסטן. מאוחר יותר הודיע אובמה במסיבת עיתונאים מיוחדת כי בן לאדן חוסל.

 

הצוואה של בן לאדן לבניו? "אל תלכו בדרכי"

יומיים לאחר חיסולו של בן לאדן, דיווח עיתון כווייתי כי בן לאדן ציווה על בניו שלא ללכת בדרכו. העיתון "אל-אנבא" פרסם מסמך בן ארבעה עמודים שלטענתו נכתב לאחר תחילת המתקפה האמריקנית באפגניסטן ב- 2001, הודפס על מחשב ונושא את חתימתו של בן לאדן. המסמך נושא את התאריך 14 בדצמבר 2001.

 

במסמך עצמו קורא כביכול בן לאדן לבניו שלא ללכת בדרכו ולהצטרף לארגון בו פעל. "סלחו לי על שהקדשתי לכם רק מעט מזמני מאז נעניתי לצרכי הג'יהאד", נכתב במסמך. "מאז טיפלתי בענייניהם של המוסלמים ובעיותיהם. בחרתי בדרך רוויית סכנות. אני מצווה עליכם לדבוק באללה, זוהי הדרך הטובה ביותר בחיים. אני מצווה עליכם שלא לפעול באל-קאעידה ולא בחזית". מהמסמך גם עולה כביכול כי בן לאדן צפה בצוואתו שיוסגר בידי "בוגדים" המקורבים אליו.

 

רועי נחמיאס השתתף בהכנת הידיעה

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפקיד את חייו בידי השליח הנאמן. בן לאדן
צילום: AFP
למרות חוסר הוודאות, הורה על המבצע. אובמה
צילום: רויטרס
עבודה מאומצת של אנשיו. ראש ה-CIA פאנטה
צילום: AFP
הכיר את הבלדר של בן לאדן. מתכנן ה-11/9 שייח מוחמד
צילום: AP
מומלצים