שתף קטע נבחר

דיווח מיוחד: שליח ynet ליד האחוזה של בן-לאדן

שליח ynet ו"ידיעות אחרונות" הגיע הכי קרוב שאפשר לבית שבו חוסל הטרוריסט שהטיל אימה על העולם כולו. השכנים מתקשים להאמין שרב-המרצחים נהרג או בכלל גר לידם, ובתקשורת מותחים ביקורת על הממשלה: "יהיה קשה להסביר לאמריקנים"

"שמענו שני פיצוצים קטנים ואז פיצוץ גדול. אחר כך שמענו מסוקים במשך עשרים דקות והמבצע נגמר" - כך סיפרו הבוקר (יום ג') שכניו של אוסמה בן-לאדן לשליח ynet, העיתונאי הישראלי הראשון שהגיע לבית בפקיסטן שבו התגורר מנהיג ארגון הטרור העולמי אל-קאעידה עד שחוסל שלשום במבצע קומנדו אמריקני. "באוויר אין תחושה של מתח, רק הפתעה גדולה. הצבא נמצא בפניקה משום שאיתורו של בן-לאדן בפקיסטן הוכיח לאמריקנים כי הם צדקו ושהשלטונות שלנו לא עושים מספיק", אמר ל-ynet מוחמד אנטאף, מורה בבית ספר מקומי.

 

סופו של טרוריסט - עדכונים אחרונים ב-ynet:

כל הכתבות והסרטים על החיסול - עמוד מיוחד ב-ynet

איך ייראה העולם בלי בן לאדן? דעתכם בדף הפייסבוק של ynet   


"שמענו שני פיצוצים קטנים ואז פיצוץ גדול". בילאל (צילום: צור שיזף)

 

אטוק רחמן מתגורר במרחק שני קילומטרים מאחוזת המסתור של בן-לאדן. "שמענו את המסוקים, שניים או שלושה, ואז את הפיצוצים", סיפר רחמן. "עד שכל התושבים במקום התעוררו, האמריקנים כבר עזבו את המקום", הוא אמר והוסיף כי "מעולם לא ראינו כל תנועה, אירוע או אדם חשודים או לא רגילים במקום".

 

מרבית התושבים לא תומכים באל-קאעידה

האמריקנים חשבו במשך שנים שבן-לאדן, האחראי למתקפת הטרור ב-11 בספטמבר 2001, מסתתר באזור השבטי שבין פקיסטן לאפגניסטן. אבל מתברר שבשלוש השנים האחרונות הוא התגורר באחוזה בה חוסל, בפרבר אמיד של בירת פקיסטן.

אזור זה אינו מזוהה עם הטליבאן ומרבית התושבים בו לא תומכים באל-קאעידה. השכנים סיפרו כי הבית שייך לגבר פאשטוני מאזור העיר פשוואר, הנחשבת למעוז הטליבאן.

 

הבית נמצא בעיירה בילאל, הסמוכה לאבוטבאד שליד הבירה איסלאמבאד, בה מתגוררים כמאה אלף בני אדם. הוא נמצא במרחק 50-60 מטרים בלבד מהבתים השכנים. לא רחוק משם נמצאת האקדמיה הצבאית של פקיסטן, המקבילה לווסט פוינט האמריקנית, ובית חולים צבאי. טנקים ויחידות תותחנים מוצבים בסמוך.

 

גם השכנים וגם אמצעי התקשורת הטילו ספק בהודעה האמריקנית על חיסולו של מנהיג אל-קאעידה. התושבים מתקשים להאמין שהאיש החזק, שעמד בראש ארגון טרור שהטיל אימה על העולם במשך שנים ארוכות, בכלל התגורר לידם במשך שנים.

 

התקשורת בפקיסטן: "רוצים הוכחה שאוסמה מת"

בתקשורת המקומית מזכירים כי אין הוכחה למותו של בן-לאדן כל זמן שאין גופה וכי נשיא ארצות הברית ברק אובמה גם לא סיפק כל הוכחה. לעיתונאים, בכל מקרה, לא מרשים בכלל להתקרב לבית שבו התגורר בן-לאדן עם תשע נשים ו-23 מילדיו.

 

"מדהים לגלות שחי כאן הטרוריסט הידוע לשמצה בעולם", אמר סייפולב זארשיד, שמתגורר מרחק מאות מטרים מהאחוזה שבה חוסל מנהיג אל-קאעידה. "אבל כשמסתכלים על המקום רואים עד כמה הוא התאים לו (לבן לאדן) ולאנשיו".

 

"לא זוכר מתי לאחרונה היה כאן פיגוע"

"אבוטבאד היא מקום כל כך שלו - אני לא יכול אפילו להיזכר שהתרחש כאן מתישהו פיגוע טרור", אמר שרייאר חאן, סטודנט מקומי בן 21. 


שכנו של בן-לאדן עם העיתון המדווח על מותו (צילום: צור שיזף)

 

"אנחנו חיים במקום רק חודש ימים, אבל השכנים שלנו - שגרים כאן שנים רבות - סיפרו לנו שמעולם לא היו מעלים על דעתם מי חי במתחם האחוזה", אמר אדם צעיר שנעמד על גג בית הנמצא בסמוך לאחוזת המסתור של בן לאדן.

 

נשיא פקיסטן, אסיף עלי זרדרי, פרסם הבוקר מאמר ב"וושינגטון פוסט" והדף את הטענות נגדו ארצו, בעקבות הגילוי המפתיע שבן לאדן מצא מסתור סמוך לבירה איסלאמבד ומתחת לאף של הצבא. הוא טען כי פקיסטן עשתה את חלקה במאבק בטרור, אבל אמצעי התקשורת טוענים כי חיסולו של בן-לאדן מביך את הרשויות.

 

כמה פרשנים בפקיסטן העריכו כי וושינגטון תנקוט צעדים כדי להביע את אי-שביעות רצונה משיתוף הפעולה מצד זרדרי. הם אמרו שהזדעזעו מכך שפקיסטן לא גילתה שהאיש המבוקש ביותר בעולם מסתתר בשטחה: "יהיה קשה להסביר לאמריקנים איך הוא הסתתר כאן בלי שום פעולה מצדנו", נכתב ב"דיילי טיימס".

 

Read this article in English

 

הסיפור המלא יתפרסם מחר ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השכנים מתקשים להאמין
צילום: צור שיזף
בדרך לאבוטבאד
צילום: צור שיזף
מומלצים