שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, AP

קנדי, גרמני או בלגי: מי הכלב שנשך את אוסמה?

בארה"ב מנסים לפענח את זהות ההולך על ארבע המסתורי שהשתתף בחיסול מנהיג אל-קאעידה. הניופאונדלנד ניחן ביכולות הצלה מדהימות ואילו כלבי הרועים מאומנים לאתר מטענים ממולכדים. דבר אחד בטוח: לכלב שהגיע עד פתח ביתו של בן-לאדן הותקנו ניבים מטיטניום שיכולים לקרוע לגזרים כל אפוד מגן

לאחר פשיטת כוחות הקומנדו האמריקני על אחוזת המסתור של אוסמה בן-לאדן, פרסם ה"ניו יורק טיימס" כי צוות החיסול של מנהיג אל-קאעידה כלל 79 לוחמים - וכלב אחד. עם זאת, זהותו של הכלב, בדומה לזהותם של אנשי יחידת "אריות הים" המובחרת, נותרה בגדר תעלומה גדולה בארצות הברית והותירה מקום לספקולציות רבות.

 

 

אחת ההערכות שעלו היא כי הכלב שהשתתף במבצע החיסול של המבוקש מספר 1 בעולם הוא כלב מסוג ניופאונדלנד הקנדי, שעבד במשך שנים רבות עם "אריות הים". כלבי ניופאונדלנד נודעו בעיקר ביכולתם לקפוץ ממסוקים ומסירות למים ולחלץ אנשים טובעים. מסיבה זו לא ברור עדיין אם האמריקנים השתמשו בהם בפעולה הקרקעית הרגישה באבוטבאד, פרבר אמיד של בירת פקיסטן. 


"כלב מגזע ניופאונדלנד ניחן באינסיטנקט טבעי להציל חיים" (צילום: רויטרס)

 

"כלב עם לב מזהב"

במקביל לעבודתם עם "אריות הים", כלבים מגזע ניופאונדלנד משרתים גם במשמר החופים של ארה"ב ומדינות נוספות באירופה, בהן איטליה.

בשנת 1912, היא זה כלב ניופאונדלנד שששחה במשך שלוש שעות במי הים הקפואים והצליח באמצעות נביחותיו להזעיק כוחות חילוץ אל עבר ספינת הטיטניק הטובעת. "הם ניחנו בכוח רב, באינסטינקט טבעי להציל חיים ובלב גדול מזהב", נוהגים לומר על כלבים אלה.

 

אולם, שתי אפשרויות אחרות ואולי יותר מתקבלות על הדעת הן שכלב מסוג רועה גרמני או רועה בלגי (מלינואה) השתתפו בפעולת החיסול של בן-לאדן. כלבים אלה, לאחר שעוברים הכשרה מתאימה, מאומנים לאתר בשקט מטענים ממולכדים. חושי השמיעה והריח החדים של כלבי המילנואה, לדוגמה, הופכים אותם ליעילים ביותר מבני אדם לאתר סכנות ממשיות בדמות פצצות מתקתקות.

 

בשנות השבעים השתמש חיל האוויר האמריקני ב-1,600 כלבים ברחבי העולם למטרות צבאיות. כיום, בעקבות קיצוצים בתקציב הצבא, הצטמצם מספרם לכ-530 בלבד. רוב הכלבים עוברים אימונים לאיתור חומרי נפץ וחבלה ועוברים את הכשרתם בבסיס חיל האוויר לאקלנד בטקסס, המתקן האמריקני היחיד שמאמן כיום כלבים לצרכים צבאיים.

 

בזמן שהמלינואה ידוע ביכולתו להריח חומרי נפץ, יש לו מיומנויות נוספות שהופכות אותו לכלב מלחמה אידיאלי. לפי ה"אטלנטיק", כלב זה מסוגל להריח כוחות הנמצאים במרחק של למעלה מ-3.2 קילומטרים ממנו. 

 

ועד שתתברר תעלומת הכלב שנשך את בן-לאדן, באתר החדשות והבלוג האמריקני "הפינגטון פוסט" נכתב כי "אריות הים" נוהגים להתקין על כלבי המלחמה שלהם ניבים מטיטניום שמסוגלים לקרוע לגזרים כל אפוד מגן. עלות הניבים - 2,000 דולר לכלב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"כלבים מגזע ניופאונדלנד ניחנו בכוח רב"
צילום: רויטרס
מאומן לאתר מטעני חבלה. רועה גרמני
צילום: AP
חטף מנחת שיניו של הכלב? בן-לאדן
צילום: רויטרס
מומלצים