שתף קטע נבחר

בגלל המשואה: רבנים בחב"ד נגד סבא של מוישי

רבנים בכירים בחב"ד פירסמו מודעה נגד שמעון רוזנברג - אביה של רבקי הולצברג, שנרצחה בפיגועים במומבאי - נוכח הסכמתו להדליק משואה ביום העצמאות. "תוכנו של הטקס זר לרוח ישראל סבא", נכתב במודעה

רבנים בכירים בחב"ד קוראים לרב שמעון רוזנברג, ממדליקי משואות יום העצמאות ה-63, שלא לשאת את שם התנועה בטקס שייערך בהשתתפותו הערב (יום ב') בהר הרצל בירושלים.

 

 

רוזנברג נבחר להדליק משואה כאביה של רבקי הולצברג, שנרצחה עם בעלה גבי בפיגוע בבית חב"ד במומבאי, וכסבו של בנם מוישי - שניצל מהתופת.

 

בשבועות האחרונים, מאז הוכרזו שמות מדליקי המשואות, ניסו רבנים בחב"ד לשכנע את הרב רוזנברג לוותר על ההשתתפות בטקס הממלכתי. לטענתם, הרבי מליובאוויטש, לוּ היה בחיים, היה אוסר עליו ליטול חלק באירוע כה סמלי של מדינת ישראל, משום שהתנגד לביטויים מעין אלה של הרעיון הציוני.

 

רוזנברג לא נשמע לרבנים, והם החליטו להתנער ממעשיו בפומבי. הבוקר הם פירסמו מודעה בעיתונות החרדית לפיה רוזנברג (במודעה שמו מוזכר רק בראשי תיבות) אינו מייצג את התנועה שעמה הוא מזוהה, וכי מעשיו הם בניגוד לדעתם.

 

תחת הכותרת "הבהרת דברים", נכתב במודעה: "הננו להודיע כי השתתפותו של אחד מחסידי חב"ד (רש"ר שיחיה) בטקס שתוכנו ורוחו זרים לרוח ישראל סבא, היא על דעתו הפרטית, ובשום אופן לא בשמם של שלוחי חב"ד וחסידי חב"ד. פעולתו זו היא בניגוד לדעת רבני חב"ד".

 

על המודעה חתמו 12 רבנים בכירים, בהם רב כפר חב"ד מרדכי שמואל אשכנזי, רב העיר אילת יוסף הכט, והרב של קריית מוצקין דוד דרוקמן.

 

כן או לא

בחב"ד חלוקות הדעות - הן ביחס להשתתפותו של רוזנברג בטקס הממלכתי והן ביחס למחאת הרבנים נגדו. בין

החסידים יש רבים הסבורים כי החב"דניק שנבחר להדליק משואה טעה כאשר הסכים לכך, אך מרגע שעשה כן, על רבני התנועה לגבות אותו או לכל הפחות לא להתייחס לנושא.

 

"חב"ד וגם הרבי ראו עצמם כשותפים מלאים בחיי המדינה וכמי שחובה עליהם לקחת חלק בשגשוגה ופריחתה", הסביר גורם בחסידות את התנגדותו להתערבות הרבנים, "כל הוויכוח הוא רק על על הסמבוליות של הטקס".

 

חילוקי דעות אלה הם, ככל הנראה, גם הסיבה לכך שמודעת ההבהרה לא פורסמה מטעם בית הדין של "ועד רבני חב"ד", הנחשב לסמכות הרבנית העליונה בתנועה. רבים מהחתומים על המודעה חברים בגוף זה - אך הוא עצמו כלל לא דן בנושא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שמעון רוזנברג. לא חזר בו מהסכמתו
צילום: AFP
מוישי הולצברג. ניצל
צילום: דורון גולן
מומלצים