שתף קטע נבחר

דו"ח: הסנקציות מקשות על תוכנית הגרעין האיראני

פאנל שמונה לפקח על יישום הסנקציות של מועצת הביטחון קובע כי הרפובליקה האיסלאמית ממשיכה לעקוף אותן, אך הן מאטות את התקדמות תוכנית הגרעין ותוכנית הטילים

איראן ממשיכה לעקוף את הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו עליה, אך הן עדיין מקשות על התקדמות תוכנית הגרעין שלה - זאת השורה התחתונה בדו"ח של האו"ם, שפרטיו פורסמו הלילה (יום ד') על-ידי סוכנות הידיעות AP.

 

 

לפי הדו"ח, הרפובליקה האיסלאמית ממשיכה להשתמש בחברות קש, בהעברות כספים ובשיטות שונות להסוואת משלוחים כדי לעקוף את הסנקציות שהטילה עליה מועצת הביטחון של האו"ם.


בדרך לעוד סנקציות? מועצת הביטחון של האו"ם (צילום ארכיון: AFP)

 

עם זאת, הדו"ח קובע גם כי הסנקציות מקשות על איראן, גם מבחינת עלות כלכלית, ברכישת

ציוד לתוכנית הגרעין ולתוכנית הטילים שלה - והן מאיטות את התקדמותן.

 

"איראן ממשיכה בהעשרת האורניום ובפעילות הקשורה למים כבדים... ובתחום הטילים הבליסטיים, היא ממשיכה לערוך ניסויים בטילים ולערוך רכישות אסורות", נכתב בדו"ח. כמו כן, צויין כי איראן ממשיכה להוציא משלוחי נשק באופן בלתי חוקי, בעיקר לסוריה.

 

לפני כשנה הטילה מועצת הביטחון סבב רביעי של סנקציות על טהרן, שמסרבת להפסיק את העשרת האורניום. מחברי הדו"ח, שמונו בנובמבר לפקח על יישום ההחלטה, ממליצים למועצה להטיל כעת עיצומים על שני בני אדם, שזהותם אינם ברורה, ועל שתי חברות המעורבות במשלוחים לא חוקיים של נשק קונבציונלי מאיראן. דיפלומטים במועצת הביטחון מסרו שייתכן שהדו"ח יפורסם באופן רשמי ביום חמישי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממשיך להתל בעולם. נשיא איראן אחמדינג'אד
צילום: AP
מומלצים