שתף קטע נבחר

המאבק הקדוש להדרת נשים

בתקשורת החרדית לא נותנים מקום לנשים, אבל נציגיהם מסבירים את עמדתם למראיינות נאות בטלוויזיה החילונית. כי רק כלפי הבית פנימה - הדרת נשים הפכה למצווה ראשונה במעלה

העיתון החרדי "דר צייטונג" שמופץ בניו יורק, מיהר השבוע להתנצל על כך שמתמונת חדר המצב העוקב אחרי חיסולו של אוסמה בן לאדן נמחקו דמויותיהן של מזכירת המדינה הילרי קלינטון ומנהלת המטה ללוחמה בטרור אודרי תומסון.

 

המגננה של העיתון החרדי הסבירה כי "ההלכה היהודית אוסרת על אפליה של גזע, מין ודת", אך על-פי ההלכה – אין להציג תמונות של נשים לציבור. החלק ההזוי בסופה של פרשייה זו הוא שלאחר מספר ימים הגדיל לעשות עורך העיתון, אלברט פרידמן, וניגש להתראיין לרשת CNN, אצל כתבת יהודיה העונה לשם ג'סיקה רביץ.

 

בארץ התמונה אינה שונה, תרתי משמע. הרדיו החרדי "קול ברמה" הודיע שהוא ימשיך במדיניות השוביניסטית שלו, ולא יעלה נשים לשידור מחשש לפגיעה בצניעותן. וגם כאן טרח והגיע דובר התחנה עד לפני ארבעה חודשים, ישורון תורג'מן, והתראיין לתוכנית בוקר בפני המגישה (הנאה) טלי מורנו, הלבושה בחולצה נטולת שרוולים.

 

אין ברירה, אם כן, אלא להסיק שהיצר הרע של הגבר החרדי מתעורר רק כאשר מבעד לטלפון בוקע קולה של האישה החרדית, אך כאשר הוא יושב לצד מגישה חילונית נטולת שרוולים אין חשש שמא ייתן את עיניו בה ויתאווה לה.

 

לחילופין, בהנחה שהנשים החילוניות הן לא גברים בתחפושת, או מכוערות עד כדי דחייה פיזית, הדרך היותר הגיונית להסביר את העניין היא צביעות חרדית - מה שאסור לעשות "בבית", מותר לעשות "בחוץ".

 

מחמירים, למה לא?

רדיו "קול ברמה" זוכה לרייטינג עצום בציבור הספרדי-חרדי (ונתעלם לצורך העניין מכך שהרב עובדיה עצמו מתיר שמיעת שירה בהגבלות מסוימות, לא כל שכן דיבור של נשים), ועושה עוד ועוד כדי לזכות בטפיחה עצמית על השכם מבית, בקיום הסייג החמור של התרחקות מנשים, שהפך

כנראה ל"ייהרג ובל יעבור".

 

בחברה החרדית הפכה הדרת הנשים לקידוש השם זוטא, ואפשר רק לדמיין מצב שבו עורך עיתון חרדי יפנה אל הממשלה ויביע את התנצלותו (הכנה או שאינה כזו) על עריכת תמונה במתכוון.

 

הדבר המצער מכול הוא הכניעה של אנשים טובים לעוול. ב"קול ברמה" משדר סופר הילדים החרדי המוכשר (וכנראה גם המצליח ביותר כיום) חיים ולדר. ולדר, שכתב כבר למעלה מעשרים ספרים, רובם ככולם לילדים, מצליח להשמיע את קולם של אלו שבדרך כלל אינם נשמעים: ילדים "נושרים", זקן העובר התעללות על-ידי נערים, ילדה הסובלת ממלכת הכיתה. אולי הגיע הזמן להשמיע גם את קולה של האישה, תשאלו את הרב עובדיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קול ברמה. בלי נשים
צילום: ניר קפטן
מי ראה את קלינטון?
מומלצים