שתף קטע נבחר

מפקד חטיבת הגולן נפצע, אך המשיך לפקד

אל"מ אשכול שוקרון נפגע קל מאבנים שיודו לעברו בעימותים במג'דל שמס. הוא הוסיף לפקד על הכוחות עד שהאירוע נגמר ורק אז פונה לביה"ח. "השתדלנו לשמור על איפוק", שיחזר, "רק כשהבנו שהעניינים עשויים לצאת משליטה, ירינו לרגליים"

המח"ט הפצוע המשיך לפקד על הכוחות עד שהאירוע נגמר. מח"ט הגולן, אלוף-משנה אשכול שוקרון, נפצע היום (א') קל מאבנים שיודו לעברו במהלך המהומות בכפר מג'דל שמס הסמוך לגבול עם סוריה. הוא טופל במקום, והמשיך לפקד על הכוחות בשטח, עד שהאירוע הגיע לסופו.

 

 

"בשלב מסוים ההמון הסורי התחיל לזרוק אבנים, וחלקן היו סלעים גדולים שסיכנו את החיילים", שיחזר הערב אל"מ שוקרון. "גם אני נפגעתי, וזה השלב שבו החלטתי לעלות מדרגה ולפתוח באש לעבר הרגליים של מי שנראו המסיתים המרכזיים של האירוע".


"רצינו למזער את הנזק ככל שניתן". העימותים במג'דל שמס (צילום: רויטרס)

 

לדברי המח"ט, "בכל שנה יש לפחות שלושה או ארבעה אירועים המוניים של סורים ב'גבעת הצעקות', ולכן תרחיש מהסוג הזה שבו חלקם יפרצו לישראל לא היה הפתעה מוחלטת. הבנו מהר מאוד מה קרה. התחילו לזרום כוחות למקום, ובהתחלה ירינו לאוויר, השתדלנו לנהוג באיפוק. ראינו שבין האזרחים הסורים יש גם נשים וילדים, ורצינו למזער את הנזק ככל שניתן ולא לפגוע לשווא באזרחים. רק כשהבנו שהעניינים עשויים לצאת משליטה, ביצענו ירי לעבר הרגליים".

 

אל"מ שוקרון ציין כי כשהורה לבצע ירי לרגליים, הדבר עצר את זרם הסורים שניסו להיכנס לישראל. "בסופו של דבר האירוע הסתיים בזה שכולם חזרו לסוריה, וגם כוחות האו"ם תיפקדו בצורה טובה וסייעו כדי להשיב את המצב לקדמותו", סיכם את האירועים.

 

עד שעות הערב הגיעו לבית החולים רבקה זיו בצפת 12 חיילים וקצינים שנפצעו במהומות שפרצו במסגרת יום הנכבה בגבול הצפון. מצבם של כל הפצועים הוגדר קל.

 

אל"מ שוקרון פונה לבית החולים עם תום המהומות במג'דל שמס. לבית החולים הגיע גם מג"ד שנפצע באפו וקצין נוסף, בדרגת סגן, שנפצע בעיניו מיידוי אבן. "שני הקצינים הבכירים נפגעו בפניהם מיידוי אבנים", סיפר ד"ר עאמר מסר. "יש חשש שאחד מהם גם שבר את רגלו. הם מטופלים כעת בחדר ההלם בבית החולים".

 

מנהל חדר המיון בבית החולים, ד"ר חוסיין עאמר, אמר ל-ynet כי ככל הידוע לו, הפינוי בשל התמשכות האירוע, כאשר גם החיילים שנפגעו המשיכו לתפקד בשטח עד לרגיעה.

 

הוא ציין כי כל החיילים שהגיעו נפגעו מאבנים וסבלו מפגיעות ראש, פנים, צוואר וגפיים. "החיילים שמצבם קל עד בינוני נפגעו בצוואר ובגב ומצבם חמור מעט יותר", אמר.

 

בשעות אחר הצהריים שבו לסוריה עשרות המסתננים שפרצו את גדר הגבול ונכנסו למג'דל שמס, בעקבות תיווך שניהלו צה"ל והמשטרה עם נכבדי העדה הדרוזית. כוחות הביטחון נמנעו מלהתערב בשעה שהצעירים הסורים צעדו חזרה לארצם בקריאות "עוד נחזור לפה", ובליווי מחיאות כפיים של הדרוזים שצפו בהם. בישראל נמצאים כעת רק עוד כמה מסתננים, שנעצרו לצורך חקירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העימותים במג'דל שמס
צילום: אביהו שפירא
אחד הקצינים שנפגעו באירוע
צילום: רויטרס
הנפגעים בדרך לבית החולים
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים