שתף קטע נבחר

אטיאס: "נטלטל את המינהל - שיספקו תשובות"

שר השיכון אומר כי נאלץ לבצע "מנופים פוליטיים" כדי לקדם את הטיפול בזוגות הצעירים. "אני לא מתבייש בזה", הצהיר בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט" ולאומי

"60 שנה לא התבצעה רפורמה במינהל מקרקעי ישראל, אני מקווה שעכשיו יקרה שם משהו. נטלטל אותם כדי שיתחילו לספק לנו תשובות", כך אמר היום (ב') שר השיכון, אריאל אטיאס, בנאום בוועידת הנדל"ן 2011 של "כלכליסט" ולאומי בשיתוף קבוצת נגב.

 

"אני נאבק בבירוקרטיה מידי יום לוקח לזה זמן לחלחל למטה, הרבה יותר ממה שחשבתי אבל כשזה יקרה זה יקדם את התחום. חלק מהעובדים יוחלפו לחלק אחר נעזור לפרוש מרצון ואחרים יתומרצו בהתאם לביצועים שלהם. הגיע הזמן לזרז הליכים, פחות בירוקרטיה והכי חשוב שיספקו לנו תשובות", אמר איטאס.

 

בהתיחסו לנושא ההקלות לזוגות צעירים, אמר שר השיכון: "אנחנו לקראת סגירה עם האוצר להסכם שיאפשר הטבה בהיקף של 100 אלף שקל לכל זוג צעיר שירכוש דירה בפריפריה. זה לא מספיק להציע רעיונות. אתה יכול להביא רעיונות מצוינים מפה ועד הודעה חדשה אבל בסיכומו של דבר אתה חייב את תמיכת האוצר.

 

"הגשנו לפני שנה בקשה לסבסוד משכנתאות בהיקף של 800 שקל בחודש, כלומר 140 אלף שקל ל-20 שנה. התשובות שקיבלנו היו בדרך כלל שצריך את הכסף לביטחון או ולצרכים אחרים. נדרשנו להפעיל 'מנופים פוליטיים' כדי לקדם את הנושא ואני לא מתבייש בזה. רק בשנה האחרונה המינהל העביר מיליארדים לאוצר על שיווק קרקעות ואני חושב שחלק מזה אפשר להחזיר לזוגות הצעירים".

 

לדברי אטיאס, התנגדות האוצר נבעה מהערכות כי מהלך כזה יעלה את מחירי הדיור בפריפריה וימשוך כ-4,000 רוכשי דירות באופן מידי.

 

"אני לא מסכים עימם לגבי העלאת המחירים ובנוגע לגידול ביחידות הדיור, זה רק מראה שאנחנו פועלים נכון. אני שמח שאנחנו לקראת סגירה של הפינה הזו. כל זוג צעיר שקונה דירה ראשונה בפריפריה יקבל מענק של 60 אלף שקל והנחה של סבסוד הקרקע של כ-40 אלף שקל, כלומר זוג יקבל 100 אלף שקל. זה יקרה רק במקומות שבהם יש היצע קרקעות גבוה וזה לא יעלה מיליארדים כמו שהזהירו אותנו", אמר.

 

לצד ההטבות לצעירים אמר אטיאס, כי יש להגביל משמעותית את שוק הדירות להשקעה על ידי הפרדה בין דירה ראשונה לשנייה. "צריך לקחת דוגמה מהונג קונג, שם מקבלים מימון של 50% בלבד לדירות להשקעה ומי שחשוב לו נכנס להשקעה. זה לא הזמן לתת למשקיעים לאסוף דירות", אמר שר השיכון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריאל אטיאס
צילום: אבישג שאר ישוב
מומלצים