שתף קטע נבחר

ועדת השרים אמרה לא לביומטרי המאובטח

הערעור על מבנה פיילוט המאגר הביומטרי נדחה היום על ידי ממשלת ישראל. ההצעה למאגר ביומטרי מאובטח יותר ופולשני פחות ירדה מסדר היום. השר איתן: המאגר מסכן בצורה מוגזמת את פרטיותנו

<< הכשלונות הגדולים של הגיימינג

 

תקנות חוק המאגר הביומטרי אושרו היום (ב') על ידי ועדת השרים ליישומים ביומטריים. התקנות הועלו לבחינה מחדש, לאחר שגורמים בממשלה ומחוץ לה הביעו התנגדות קשה לחוק ולפיילוט המאגר הביומטרי במבנה הנוכחי שלו. טיעוני הגורמים פורטו במכתב חריף ששלח השר מיכאל איתן לראש הממשלה נתניהו בפברואר השנה.

 

על השולחן הונחה מחדש הצעתו של הפרופסור עדי שמיר, לפיה המאגר הביומטרי יהיה בנוי בצורה עמומה – בה המאגר מופרד לקבוצות, וקשה לאתר את הקשר בין הנתון הביומטרי (טביעת אצבע, נתוני זיהוי פנים) ובין בעליו. כך, אם ייפרץ המאגר, לא יוכל הפורץ לדעת למי שייכים הנתונים שהשיג. התוכנית זכתה לתמיכת הרשות למשפט, מידע וטכנולוגיה, האמונה על פרטיות אזרחי ישראל.

 

המבנה הנוכחי והמקומם של המאגר מציג קשר ישיר בין הנתון הביומטרי ובין בעליו. עקרונית, מי שיפרוץ אותו יוכל ליצור לעצמו זהות נוספת ללא קושי, בעוד בעל הנתון הביומטרי יתקשה להוכיח את חפותו במקרה של פשע ברמה כמעט בלתי אפשרית. המאגר אמנם יהיה מאובטח בכלים המתקדמים ביותר, אולם מערכות ממודרות ומוגנות נפרצות מדי שנה בידי האקרים מקצועיים, לפעמים בסיוע גורמים במנגנוני המערכות עצמן.

 

שר הפנים אלי ישי, שר האוצר יובל שטייניץ ושר המשפטים יעקב נאמן תמכו בתקנות ובמבנה המאגר המתוכנן, והורידו את הצעת הפרופ' שמיר מן הפרק. למולם ניצב רק איתן, השר הממונה על שיפור שירותי הממשלה לציבור – והתנגד בתוקף.

 

מי רוצה מאגר ביומטרי?

לטענת השר איתן, המאגר המתוכנן הוא סכנה לפרטיות אזרחי ישראל, ויוכל להוות קליע קסם בידי ארגוני פשיעה שיפרצו אותו. לדבריו, מאגר ביומטרי שיתוכנן לפי הצעתו של פרופ' שמיר יוכל גם לענות על צרכי משרד הפנים, גם לשפר את נגישות שירותי הממשלה לאזרח וגם יהיה בטוח בהרבה מפני פריצות וזיופים.

 

תוכנית המאגר הביומטרי, שאושרה בסוף 2009, הובלה על ידי חבר הכנסת מאיר שטרית. התוכנית זכתה להתנגדות נרחבת. לדברי השר איתן, מתקיימים דיונים חשאיים בנושא המאגר הביומטרי על אף שהכנסת אישרה את החוק שמאחוריו. איתן פועל לחשיפת יותר פרטים מדיונים סגורים אלה לציבור, על מנת שאזרחי ישראל יוכלו לתת את דעתם בנושא נחיצותו של מאגר ביומטרי, והמבנה בו הוא מתוכנן לפעול. השר גם טען שמבנה הפיילוט לא עומד בהגדרות החוק, ולכן לא יוכל להוות מבחן אמיתי לנחיצות המאגר.

 

חדש בקינדל: הומופוביה >>

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל תדאג אבאל'ה, איבטחתי לך את המאגר עם דיקטייפ
מומלצים