שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  דילמת התלמיד הדתי: מתי לחגוג את ל"ג בעומר?

  רבנים המליצו לדחות את חגיגות ל"ג בעומר ליום ראשון, כדי להימנע מחילול שבת - אך לבגרות במתמטיקה כללים משלה, ובישיבות רבות המליצו לתלמידים לחגוג דווקא במוצאי השבת, מתוך ביטחון בכך שתלמידיהם ממילא לא יחללו את השבת

  התלמידים הדתיים בדילמה: הרבנים הראשיים שלמה עמאר ויונה מצגר ועמם הרב עובדיה יוסף, קראו לדחות את הדלקת מדורות ל"ג בעומר ליום ראשון, כדי למנוע חילול שבת. ואולם בשל קיומה של הבגרות במתמטיקה ביום שני, מנהלי הישיבות התיכוניות ממליצים לתלמידים לחגוג במוצאי השבת.  

   

 1. בואו להתעדכן בסרטונים ותמונות בלעדיות בפייסבוק שלנו

   

  כבר לפני כשלושה חודשים פורסם ב-ynet כי התלמידים ניסו לשנות את מועד הבחינה במתמטיקה, מחשש שקיומה במועד הנוכחי יפגע בחגיגה והמדורות יבוטלו, אך במשרד החינוך סירבו בתוקף להזיז את מועד הבחינה. כעת, הסתבך המצב עם קריאת הרבנים. זו אמנם לא הייתה בבחינת פסיקה הלכתית - ובכל זאת, ישנם רבים הרואים את עצמם מחויבים להישמע להנחיות מעין אלה, בוודאי אם הן באות מפיו של "פוסק הדור" הספרדי.

   

  "שלא יגיעו עייפים לבחינה"

  "זו לא פעם ראשונה שיש חילוקי דעות בין הרבנים, והתלמידים צריכים להבין שגם העולם הדתי איננו שחור ולבן, והמציאות לפעמים מורכבת", אומר מנהל ישיבה תיכונית במרכז הארץ. "אין ספק של"ג בעומר זהו חג בעל ערך סגולי ומשמעות דתית גדולה, אך כיוון שאנו לא רוצים שהבגרות במתמטיקה תיפגע, המלצנו לתלמידים לחגוג את החג במוצאי השבת, תוך הקפדה על מניעת חילול השבת".

   

  מנהל ישיבת בית חינוך אמי"ת בנים בצפת, מאיר יושעי, סיפר כי במהלך השבוע כינס צוות המורים את התלמידים, והנחה אותם לקיים את המדורות עם מוצאי השבת: "כל תלמידי בית הספר ישתתפו בתהלוכת ספר תורה שתתקיים לכבוד החג כבר ביום שישי בבוקר, סמוך להר מירון, ובמוצאי שבת התלמידים יחגגו את החג בצורה סמלית. כמובן שגם תלמיד שירצה לחגוג ביום ראשון - נבין אותו ונכבד את החלטתו, אך נדגיש בפניו שיילך לישון מוקדם, כדי שלא יגיע עייף לבחינה".

   

  שיר, תלמידת י"ב באמי"ת צפת, אומרת כי "זה לא משנה אם ל"ג בעומר יהיה במוצאי השבת או ביום ראשון, כיוון שבכל אופן אנו חייבים להיות עירניים ולא נוכל לחגוג כל הלילה. השנה נאלץ לוותר על החגיגות הגדולות,

  ולהתמקד בעיקר בלימודים".

    

  תלמיד אחר הוסיף: "אצלנו במשפחה נוהגים תמיד להקשיב להנחיות הרבנים הגדולים, אך הפעם איאלץ כנראה לחגוג את ל"ג בעומר במוצאי שבת, כדי שאגיע ערני לבגרות והציון שלי לא ייפגע".  

   

  יו"ר מועצת התלמידים, אשר אלון, סבור כי התלמידים החילונים יחגגו את החג במוצ"ש. לדבריו, התלמידים הדתיים בהחלט עומדים בפני דילמה וייתכן בהחלט שחלקם יפעלו לפי עצת הרבנים הגדולים, ויחגגו ביום ראשון. כך או כך, גם אלון קרא לכל התיכוניסטים "לחגוג את החג, אם במוצאי שבת ואם בראשון, במינון נכון ובצורה סמלית, כדי שיוכלו להגיע בראש נקי לבגרות". 


 2.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתי יודלקו המדורות?
  צילום: AP
  שלא יירדמו על הבחינה
  צילום: shutterstock
  מומלצים