שתף קטע נבחר

רק 9.85% זכאים לבגרות בבני ברק: "קודם תורה"

בעיר החרדית טוענים כי המגזר הדתי-לאומי אשם בנתונים המאכזבים שהציג משרד החינוך: "בישיבות חרדיות לא לומדים לבגרות". לדברי תושב העיר, ניתן בשנה להשלים את הפער ולהמשיך לתואר: "בעתיד חרדים ילמדו גם פיזיקה גרעינית"

בני ברק עלתה אתמול (יום ב') לכותרות בנסיבות מפוקפקות, לאחר שנתונים שפרסם משרד החינוך העלו שהעיר החרדית נמצאת במקום השני מהסוף בשיעור הזכאים לבגרות בשנת תש"ע, עם 9.85 אחוז בלבד. מתי פלדמן, תושב העיר ואב לשישה ילדים, העריך בשיחה עם ynet כי שיעור המשתתפים בבגרויות רק יגדל, אך המליץ לממשלה לא לנסות להתערב.

 

 

"אותי התוצאות מאוד מפתיעות", הודה פלדמן, עובד סוציאלי שלומד לתואר שני במחלקה לעבודה סוציאלית טיפולית, "אבל צריך להמשיך ולהבין מאיזה מגזרים הגיעו התוצאות, שכן בני ברק היא חברה רב-מגזרית בתוך עצמה וכן תחום המגדר משפיע, משום שתוכניות הלימודים של הבנים והבנות שונות".
חמשת היישובים החלשים בתשע

חמשת היישובים החלשים בתש"ע
יישוב אחוז זכאים לבגרות
קלנסווה 32.68
מודיעין עילית 14.74
ג'סר א-זרקא 12.5
בני ברק

9.82

 

ביתר עילית 6.51

 

פלדמן הוסיף כי "במגזר החרדי בבני ברק, רוב הגברים כלל לא ניגשים לבחינות הבגרות. אם הכניסו פרט זה לתוך החישוב, יש להניח שהדבר השפיע לרעה על התוצאות. בעתיד, כך נראה לי, שיעור ההשתתפות בבחינות הבגרות בקרב הגברים יעלה, אך שינוי מתמשך זה יבוא מתוך הקהילה וכל ניסיון התערבות מצד המדינה מבחוץ יחליש מגמה זו".

 

"כל אחד יכול להגיע לקריירה יפה"

הוא ציין כי הוכחה לשינוי הוא רואה במספר החרדים הניגשים ללימודים אקדמאיים, ובמספר ההולך וגדל של מכללות ומסלולים באוניברסיטאות המיועדים לדתיים. אברהם ביטקין, גם הוא עובד סוציאלי ואב לילדים מבני ברק, מסכים איתו בנקודה זו: "בדור האחרון נראה בגלוי שגם החרדים נפתחים ויש ביקוש מאוד גדול ללימודי מקצוע. הביקוש יעורר היצע ואינני שולל שבעתיד הלא-רחוק חרדים ילמדו גם פיזיקה גרעינית".

 

על הנתונים המאכזבים של בני ברק אמר ביטקין: "בבני ברק יש חרדים ודתיים-לאומיים. בישיבות חרדיות לא לומדים בגרויות. כל הבגרויות שייכות לדתיים הלאומיים. בתיכונים החרדיים בנות לומדים רק מבחנים פנימיים. המוכרים במסגרות המשך חרדיות בלבד. אלו בחינות בגרות פנימיות, שלדעתי רמתם זהה לבגרות הארציות, אך תוצאותיהן אינן מופיעות במאגר משרד החינוך". 
עשרת היישובים המובילים בתשע

עשרת היישובים המובילים בתש"ע

יישוב

אחוז הזכאים לבגרות
שוהם 85.5
כוכב יאיר 85.46
גבעת שמואל 82.73
מ.א דרום השרון 80.60
אבן יהודה 80.45
רעננה 80.25
תל מונד 79.75
הוד השרון 78.73
קדימה-צורן

77.60

רמת השרון 77.55
 

הוא הוסיף כי היום אברך יכול לסיים בשנה אחת את הבגרויות, במסגרת מכינה קדם-אקדמאית,

ומיד להמשיך לתואר ראשון. לדבריו, "לרכוש כיום השכלה בחברה החרדית זה הרבה יותר פשוט ונגיש מפעם, אבל הדבר צריך לבוא מתוך עידוד של הרבנים וראשי הקהילה. זו הדרך היחידה שאני באופן אישי מאמין בה וככל שהאברך ניגש ללימודי מכינה מוקדם יותר, כך יוקל עליו בשנות לימודים הבאות".

 

"קל יותר לסיים תואר כשיש לך שני ילדים, מכאשר יש לך ארבעה", ציין ביטקין, "כל אחד יכול להגיע לקריירה יפה ואף להיות עובד מדינה. ישנו מחסור בולט באנשי מקצוע חרדיים בכל התחומים. הדבר מראה, שכשיש דרישה - משמע יש הזדמנויות וצריך לנצלן יותר".

 

ומה דעתו על הלימודים בבני ברק? "ילדיי לומדים בחב"ד, ואני מאוד מרוצה מהרמה של לימודי ילדיי, וגם הילדים שמחים". לדבריו, "בראייה קדימה - הבן שלי יסיים ישיבה ולאחר מכן, בעזרת השם, ימשיך בלימודים אקדמיים. קודם תורה, אחר כך מקצוע, אך לא זה בלי זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"תוצאות מפתיעות". בני ברק (ארכיון)
צילום: AP
מומלצים