שתף קטע נבחר

ח"כים דתיים, רדו מספנסר טוניק

צלם בינלאומי רוצה לעשות יחסי ציבור טובים לישראל, והח"כים הדתיים קופצים. נכון, תמונת עירום המונית היא לא מיצג צנוע במיוחד, אבל יש פה מאבקים חשובים הרבה יותר - כדאי שיתמקדו בהם ופשוט יקליקו הלאה כשיתקלו בתמונה באינטרנט

ספנסר טוניק הוא אמן מהפכני ומעורר מחלוקת. הוא נוהג לצלם המוני אדם, עירומים כביום היוולדם, ולהעמיד אותם בקומפוזיציה ייחודית באתרים בינלאומיים מוכרים. הוא צילם בברצלונה, בשוויץ ובמקומות רבים בעולם, הצילומים שלו משקפים את הצד האופטימי של האנושות. מציגים חיים, חיוניות, השראה וטבע. נכון, יש שם גם אברי גוף חשופים, אבל בתוך המון אדם הם מאבדים את ההקשר המיני והופכים לאורגניזם בטבע.

 

 • בואו להתעדכן בסרטונים ותמונות בלעדיות בפייסבוק שלנו

   

  ועכשיו הוא מתכוון להגיע לים המלח ולצלם שם ישראלים שיעתרו להקריב את גופם לאמנות. הצילומים שלו, שזוכים להדים בכל העולם, יקדמו את מועמדותו של ים המלח בתחרות על שבעת פלאי תבל ויעודדו תיירות לאזור. כדי לזכות במקום הנחשק ברשימה היוקרתית יש לגייס כ-300 עד 400 מיליון הצבעות התומכות בישראל. ואין כמו קצת פרובוקציה חיובית כדי להצית עניין ומעורבות.

   

  לא בכל יום נקרית בפנינו הזדמנות להציג פנים (וגוף) אחרות של החוויה הישראלית. פיסת נוף, אנשים, סולידריות, בלי מדים ובלי נשק. בלי סממן זהות, למעט מה שנתן להם אלוקים.

   

  וכבר יש חברי כנסת דתיים שיוצאים נגד היוזמה, מאיימים בהצעות חוק נגדה, ומדברים גבוהה גבוהה על ערכים וחינוך הנוער, ומוסר ואור לגויים. והם קרובים לסיכול אחת היוזמות המשמחות מצד אמן כלשהו כלפי ישראל בשנים האחרונות. בשבוע שעבר ח"כ אורלב, מחוקק מצטיין אגב, שלח מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, לא פחות, והתריע כי הצילום ההמוני הוא שידול לדבר עבירה.

   

  כותבת שורות אלה ממש לא מצדדת בעירום בפרהסיה, ואף נהגה להתקלח בבגד-ים במקלחות בטירונות, אבל מכיוון שכל העולם מצדד מאוד בצילומים של ספנסר, ואני מצדדת בתיירות נכנסת, איני מוצאת סיבה לפסול את הפרויקט. יותר מכך, איני מבינה מדוע מדובר בעניין דתי, ומדוע דווקא חברי הכנסת הדתיים רואים את עצמם מחויבים להלחם ביוזמה הזו, שמעבר לקצת תקשורת חיובית, לא תזיק ליומיום הישראלי, ותישכח מהלב בדיוק יומיים לאחר שספנסר יארוז את הזום ויפליג מכאן אל היעד האקזוטי הבא.

   

  ומה עם גיור, גיוס חרדים, מסורבות גט?

  לא איתמם. לא מדובר במיצג הכי צנוע עלי אדמות, אבל מי שלא רוצה לחשוף את עצמו לסכנות רוחניות כאלה, יכול פשוט לא להגיע למתחם הצילומים, ולא לרכוש את הצילום שמן הסתם יהיה יקר מכפי יכולתו. הוא אפילו מוזמן להקליק הלאה כשהוא נתקל בצילום באתרי האינטרנט.

   

  לפתחם של הח"כים הדתיים מונחים מאבקים דחופים בהרבה, ומהותיים יותר לשיפור איכות החיים הדתית והאזרחית במדינת ישראל - נישואים לפסולי

  חיתון, גיור, גיוס חרדים לצה"ל, מסורבות גט. שנמשיך?

   

  אני לא רואה חובה להיות מקל בגלגלים, להשבית שמחות, גם אם זו לא בדיוק הדרך המועדפת עלינו לחגוג. אנחנו משווקים את ים המלח אל העולם הגדול, והוא, מה לעשות, חובב אמנות ופרובוקציות, לא מקפיד על הלכות הצניעות שלנו. ישראל היא מדינה יהודית, ומוכרחה להיות כזו, אבל יכולה לשוות לעצמה גם פנים קוסמופוליטיות כדי לנער את הדימוי המיליטנטי שדבק בה. מקסימום, תמיד אפשר להוסיף מעל הצילום את הכתובית: "צולם ביום חול"


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  טוניק. מעורר מחלוקת
  צילום: GettyImages Imagebank
  צילומים המוניים
  צילום: AP
  עינת ברזילי
  צילום: שמרי טוריס
  מומלצים