שתף קטע נבחר

ממנהרת הזמן לנשיאות ארה"ב? גינגריץ' מאמין

יו"ר בית הנבחרים בשנות ה-90 לא הספיק ליהנות מכניסתו למרוץ וכבר ספג חיצי ביקורת מצד חבריו למפלגה הרפובליקנית ומהתקשורת. ככה זה כשבהשקת הקמפיין שלך אתה תוקף את עמיתך למפלגה וגם מואשם בחוב של מאות אלפי דולרים לרשת אופנה יוקרתית בגין בזבוזיה של אשתך. היה שווה לחזור ניוט?

בשבוע שעבר הודיע ניוט גינגריץ' על כניסתו למרוץ לנשיאות ארצות הברית מטעם המפלגה הרפובליקנית. אך עוד לפני שספינת הקמפיין שלו התחילה לשוט, נראה כי היא כבר עלתה על שרטון. ראיון שהעניק הפוליטיקאי בן ה-67 לתוכנית "פגוש את העיתונות" היתה אמורה לקדם את מועמדותו, אך סיבכה אותו עם מפלגתו והוא נאלץ להתנצל.

 

מחממים מנועים לקראת הבחירות ב-2012 - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

צרה נוספת שניחתה על גינגריץ' באחרונה הוא הדיווח באתר האמריקני "פוליטיקו", בו נטען הפוליטיקאי הרפובליקני חייב 250-500 אלף דולר לרשת האופנה "טיפני'ס" בגין בזבוזיה של אשתו קליסטה בשנים 2004-2005. גינגריץ' סירב להשיב לדיווח על חובו הגדול.


לא נעים. גינגריץ' סופג מקלחת קרה ממפגין במיניאפוליס (צילום: AP)

 

כיצד מתיישב הדיווח על בזבזנות במשפחת גינגריץ' עם הדרישה הרפובליקנית מהנשיא ברק אובמה להפסיק את הבזבוזים של הממשל הפדרלי ו"לחתוך בבשר החי" של התקציב הלאומי? כיצד הדבר עולה בקנה אחד עם דרישת המפלגה השמרנית "לחיות בהתאם ליכולת כלכלית"?

 

האיש שהתגרש פעמיים מטיף לערכי משפחה

למי שלא מעורה בחייו האישיים של גינגריץ', אדם שחרת על דגלו את נושא השמירה על ערכי משפחה, קליסטה היא אשתו השלישית לאחר שכבר הספיק להתגרש פעמיים.

 

השבוע שעבר התחיל דווקא בצורה מצוינת עבור גינגריץ', שהתבשר כי היריב השמרני העיקרי שלו - מייק הקאבי - הודיע על פרישתו מהמרוץ לנשיאות. "הלב אמר לי לפרוש", אמר הקאבי, שגם אמר בעבר שלא יוכל להתמודד בצורה שוות כוחות עם מערכת גיוס הכספים המשומנת של הנשיא אובמה.  


היריב העיקרי של גינגריץ' פרש מהמרוץ. מייק הקאבי (צילום ארכיון: AP)

 

על אף שהוא נראה כאילו יצא ממנהרת הזמן של שנות ה-90 - אז כיהן כיו"ר בית הנבחרים - גינגריץ' הצטייר כמבוגר האחראי, איש של רעיונות כאשר מולו ניצבת מה שרבים מכנים בארה"ב "רשימת מועמדים דלוחה" של הרפובליקנים.

 

הראיון שהכעיס את הרפובליקנים

אולם, בתוך כמה ימים מאז החל הקמפיין שלו, התעורר ספק רב בקרב תומכי המפלגה הרפובליקנית בשאלה אם גינגריץ' מסוגל להיות האיש שלהם בבית הלבן.

כאמור, הוא השיק את הקמפיין שלו בתוכנית "פגוש את העיתונות" ברשת NBC, אך בראיון זה הוא מתח ביקורת על תוכנית הקיצוצים בתקציב שהציג פול ראיין, ציר בית הנבחרים ממפלגתו.

 

תוכניתו של ראיין היא התוכנית הרצינית ביותר שהציג עד כה פוליטיקאי מהימין כדי לטפל בצרות הכלכליות והיא מקובלת על רבים מחבריו למפלגה. אך לא על גינגריץ', שכינה אותה "קיצונית".  


מערכת משומנת. אובמה באירוע גיוס תרומות בבוסטון (צילום: AFP)

 

בימים האחרונים נחשף גינגריץ' לסתירות גדולות בהצהרותיו. פעם אחת, לדוגמה, הוא דיבר בעד תקיפה צבאית בלוב וכמה ימים לאחר מכן הוא התנגד לה. אך נראה שאת המכה הגדולה ביותר שספג באחרונה הוא הביא על עצמו. הצהרתו נגד התוכנית של ראיין, הכוללת פגיעה בביטוח הבריאות לגמלאים ("מדיקר"), קוממה עליו את מפלגתו משום שבדבריו הוא למעשה יישר קו עם העמדה הדמוקרטית.

 

"עם ידידים כמו גינגריץ', מי צריך אויבים?"

גם בשטח עצמו הבין גינגריץ' כי לא הולכים להיות לו חיים קלים. הפוליטיקאי הרפובליקני פתח במסע בחירות ב-17 ערים, אך כבר ביום השני של המסע הוא נתקל במצביעים שמרנים זועמים ובביקורות קשות בתקשורת על ה"זיגזגים" שלו. וכיצד הגיב ראיין למתקפה מצד עמיתו למפלגה: "עם ידידים כמו גינגריץ', מי צריך אויבים?".

 

בתגובה לביקורת הגדולה שעורר, נכנס גינגריץ' למצב של בקרת נזקים. הוא מיהר להתראיין ברשת "פוקס" הידידותית למועמדים השמרנים, האשים את התקשורת שטמנה לו מארב, אבל גם הודה: "שגיתי. טלפנתי לידידי פול ראיין כדי להתנצל. אני תומך בהצעות שלו לתקציב".

 

לא בטוח אם ההתנצלות של גינגריץ' תצליח לשקם את הנזק התדמיתי שגרם לעצמו עם תחילת הקמפיין. העיתון "וושינגטון פוסט", שסיקר את מסע הבחירות של גינגריץ' במדינת אייווה, כתב על השקת הקמפיין הלא כל כך מוצלחת של גינגריץ' כי היא מעלה "ספקות לגבי יכולתו להיות מועמד רפובליקני אמין". ובזמן שבמפלגתו ובתקשורת האמריקנית לא מביעים כלפיו אהדה רבה, לא נותר לגינגריץ' אלא להוכיח להם שהם טועים. אם יצליח בכך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התחלה רעה לקמפיין. ניוט גינגריץ'
צילום: AFP
האשה השלישית במספר ובזבזנית גדולה. קליסטה גינגריץ'
הצעת תקציב רצינית. פול ראיין
צילום: Getty Images Imagebank
מומלצים