שתף קטע נבחר

העומס בל"ג בעומר: 5 דקות לכל מתפלל במירון

היכון, התפלל - זוז: מנהלי קבר הרשב"י במירון יגבילו את זמן השהייה של המתפללים במתחם, לחמש דקות בלבד. "זכרו את האלפים הרבים המבקשים להיכנס גם הם להתפלל בקודש פנימה", נכתב במודעה שפורסמה בעיתונות החרדית

במירון מצפים למאות-אלפי משתתפים בהילולת ל"ג בעומר, ומצאו פיתרון יצירתי לדוחק ולצפיפות: לקראת בוא ההמונים, ממוצאי השבת הקרובה ועד ללילה שלמחרת, קבעו מנהלי קבר רבי שמעון בר יוחאי כי כל מתפלל ייכנס לאתר עצמו לזמן מוגבל של חמש דקות בלבד, ולאחריו ייצא וימשיך את התפילה בחוץ.

 

 

במודעה שפרסמה "ועדת החמישה לניהול קבר הרשב"י" בעיתונות החרדית, נכתב כי "עקב ריבוי המתפללים, כן ירבו, והדוחק העצום ביום ל"ג בעומר במירון - יש רחמנא לצלן חשש של סכנת נפשות", ולכן יש לעשות הכל כדי להבטיח שלא יארע אסון.

 

לקח מ"אסון מירון"

"אנו באים אל כל מתפלל ומתפללת בבקשה: אנא זכרו את האלפים הרבים המבקשים להיכנס גם הם להתפלל בקודש פנימה, שלא תקום צרה חס ושלום – ודי למבין", קוראים חברי הוועדה. "אנו מבקשים מאת המתפללים בפנים, בתוך היכלות התפילה אצל הציון הקדוש, שלא ישהו בפנים יותר מחמש דקות, ואת המשך התפילות יעשו מחוץ לציון, בחצרות התפילה הסמוכים".  


"רחמנא לצלן, חשש של סכנת נפשות". קבר הרשב"י (צילום: ישראל ברדוגו)

 

בל"ג בעומר תרע"א (1911), לפני מאה שנים בדיוק, אירע "אסון מירון", כאשר מעקה גג בית כנסת במקום נעקר ממקומו, והאנשים שעמדו על הגג נפלו ממנו. 11 נהרגו ועוד עשרות נפצעו באירוע, שנצרב עמוק בתודעה החרדית.

 

גם ביישוב החרדי רכסים מחפשים פיתרונות יצירתיים לבעיות המוכרות של ל"ג בעומר. ראש המועצה, דן כהן, הנלחם בתופעה של גיזום או גניבת עצים למדורות - הודיע כי יספק לתושבים קרשים וחומרי בעירה אחרים, באמצעות משאיות שבשירות המועצה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
התפללת? הבא בתור. ההילולה במירון
צילום: אפי שריר
מומלצים