שתף קטע נבחר

רוסיה: נספח צה"ל ליידרמן ריגל אחר עסקאות נשק

על רקע שיא המתיחות עם ארה"ב, עימות גם עם רוסיה: בהודעה רשמית וחריגה, מסר "השב"כ הרוסי" כי אל"מ ואדים ליידרמן, הנספח הצבאי שגורש ממוסקבה, ניסה להשיג מידע על עסקאות נשק בין רוסיה למדינות ערב. "הוא נתפס על חם", טענו

רוסיה מפזרת מעט מהמסתורין שאופף את גירוש הקצין הישראלי הבכיר. הסוכנות לביטחון פנים ברוסיה (FSB) פרסמה אתמול (ו') הודעה רשמית על מעצרו וגירושו של נספח צה"ל במוסקבה, אלוף-משנה ואדים ליידרמן. בהודעה של "השב"כ הרוסי" נכתב כי ליידרמן ניסה להשיג מידע מסווג על עסקאות נשק בין רוסיה לבין מדינות ערב ומדינות סובייטיות לשעבר.

 

 

"ליידרמן ניסה להשיג עבור המודיעין הישראלי מידע סודי מכמה פקידים על סיוע טכני שהעניקה רוסיה לכמה מדינות ערביות וכמה מדינות סובייטיות לשעבר", הודיעו רשויות הביטחון הרוסיות. בחקירה ליידרמן הכחיש כל קשר לריגול ואמר כי מעצרו הוא תוצאה של חוסר הבנה.

 

משרד החוץ הרוסי ציין כי הקצין הישראלי "נתפס על חם" ב-12 במאי.

התקשורת הרוסית פרסמה צילומים המתעדים את מעצרו של ליידרמן במסעדה לפני תשעה ימים. הוא הוכרז 'פרסונה נון גרטה' ב-14 במאי, ונדרש לעזוב את המדינה תוך 48 שעות. ערוץ הטלוויזיה RBC הציג גם צילומים של הנספח הצבאי בחקירה. בחדר החקירות נראו מונחים על השולחן כרטיסי האשראי של ליידרמן ותעודותיו.

 

ה-FSB טען כי רוסיה החליטה לא לפרסם על דבר הגירוש "כמחווה של רצון טוב". הדיווח על המקרה פורסם לראשונה בתקשורת הישראלית, מהלך שהפתיע את רשויות הביטחון ברוסיה.

 

ישראל: האשמות חסרות בסיס

גורמים בישראל אמרו כי טענות רוסיה לריגול מצד ליידרמן "אינן מבוססות". אחד הגורמים אמר לסוכנות "איטר-טאס" כי ליידרמן נפל קורבן לתחרות שבין חברות ביטחון רוסיות לישראליות. גורם בשירותי הביטחון של רוסיה אמר שנספח צה"ל "סייע בצורה אקטיבית מדי לכמה חברות ישראליות הפועלות בתוך השוק הרוסי". איגור קורוצ'נקו, מנהל המרכז למחקרי סחר נשק, אמר כי חברות ישראליות פועלות באגרסיביות להגדלת חלקן בשוק הרוסי ומתחרות, במקרים רבים בהצלחה, עם חברות מקומיות.

 

גורם ישראלי אמר כי ליידרמן שימש כמתווך בין ישראל לבין כוחות הביטחון, הצבא וקהילת העסקים של רוסיה - אך לא לקח חלק בריגול. "אינני יודע במה ליידרמן עסק, אני יכול לומר שהוא היה לוביסט פעיל של חברה ישראלית הפועלת כאן. זה הפך למטרד עבור רבים ברוסיה ובישראל. הוא עשה עסקים שאינם עולים בקנה אחד עם תפקידו", אמר גורם ביטחוני רוסי לעיתון "איזווסטיה".

 

בישראל הופתעו מההאשמות כלפי הקצין, כיוון שריגול אינו נכלל בתפקידיו של נספח צבאי במדינה זרה.

במערכת הביטחון לא היה מידע שיצביע כי אל"מ ליידרמן חרג במהלך שירותו במוסקבה מהכללים שנקבעו לו. בצה"ל ובמשרד הביטחון לא התקבל ממנו שום חומר שאפשר להגדירו כמידע מודיעיני שנמסר על ידי מקורות חשאיים. עם זאת, הקשר התדיר עם התעשייה הצבאית הרוסית והישראלית נכלל בתחום אחריותו.

 

אל"מ ליידרמן שב ארצה לפני שבוע ונחקר בידי גורמי ביטחון בישראל. במהלך חקירתו עבר בדיקת פוליגרף יסודית שביצע השב"כ. לפי תוצואותיה, הנספח הצבאי נוקה מחשד שעסק בריגול מיוזמתו עבור מדינת ישראל או עבור גורם שלישי.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליידרמן. המעצר תועד
צילום: אסף שילה, ישראל סאן
מומלצים