שתף קטע נבחר

מפציץ בלוב ורך עם סוריה. המערב חושש מרוסיה?

תקיפה בסוריה אמורה לשרת את האינטרס האמריקני משום שדמשק מהווה בסיס לארגוני טרור והיא בעלת ברית של אויבותיה של ארה"ב. אז למה בלוב כן ובסוריה לא? התשובה לכך נמצאת כנראה בעיר הנמל הסורית טרטוּס, בה שוכן בסיס קבע של הצי הרוסי שככל הנראה מרתיע את המערב מתקיפת משטרו של אסד

רוחות של מלחמה קרה מנשבות בים התיכון? מדוע מפציצים מטוסי נאט"ו את לוב ואילו בסוריה, בה נרצחו עד כה כ-900 אזרחים מאז פרוץ המחאה נגד בשאר אסד, הקהילה הבינלאומית מהססת? תקיפה בסוריה אמורה היתה לשרת בראש ובראשונה את האינטרס אמריקני, מאחר וסוריה מהווה בסיס לארגוני טרור ובעלת ברית של כל אויבותיה של ארה"ב, ובראשן איראן וצפון קוריאה.

 

 

מדוע מהססים הדיפלומטים המערביים לאיים על סוריה, שלכאורה אינה מהווה איום צבאי גדול יותר מלוב של מועמר קדאפי ועיראק של סדאם חוסיין במלחמת המפרץ השנייה? הסיבה לכך היא התחדשות המלחמה הקרה בים התיכון.  


מפגיזים את קדאפי. ספינות מלחמה לוביות שהופצצו ע"י נאט"ו (צילום: AP)

 

לפני כ-1,300 שנה הקים שליט סוריה דאז מעאויה את הצי המוסלמי הראשון בהיסטוריה. התנאי להפעלת הצי היה להוציא את אשתו של מעאויה להפלגה הראשונה, על מנת להשרות ביטחון בקרב החיילים המוסלמים שחששו מהים.

 

מוקדם להספיד את משטר אסד

אם נכונות הן הידיעות שנפוצו בימים האחרונים על עזיבת אסמה אסד, רעייתו של נשיא סוריה, ללונדון, הרי שהדבר מעיד כי ספינת השלטון אינה בטוחה כי תעמוד בסערת המהפכה המתחוללת כיום בסוריה.

עם זאת, איראן, בעלת הברית החשובה ביותר של סוריה במזרח התיכון, הוכיחה לפני כשנתיים כי באמצעות דיכוי אלים ניתן להשתלט על מחאות עממיות רחבות היקף. ייתכן כי גם קדאפי היה מתגבר על האופוזיציה למשטרו, לולא היתה ברית נאט"ו מתערבת ומפציצה את כוחותיו. על כן אין להספיד את משטר אסד כל עוד נאט"ו אינו מתערב ישירות בנעשה במדינה.

 

המהפכות הערביות התעוררו באזורים שרגישותם עלתה בעשור האחרון, מאז התחדשה המלחמה הקרה בים התיכון בין ארה"ב ורוסיה. בחריין, בה פרצו הפגנות מחאה המוניות של הרוב השיעי המדוכא, הינה בסיסו של הצי החמישי האמריקאי האחראי על היבטחון באזור המפרץ הפרסי. בתימן, בה עדיין משתוללות הפגנות מחאה נגד שלטונו של הנשיא עלי עבדאללה סאלח, חונה כוח משמעותי של הצי החמישי, במפרץ עדן.

 

לפני כשלוש שנים חודשה פעילותו של הצי הרוסי בסוריה, לאחר שרוסיה חידשה את נמל טרטוס והפכה אותו לבסיס קבע של הצי שלה. צעד זה עלול לאיים בעתיד על השליטה של הצי השישי האמריקאי באגן הים התיכון. להקמת הבסיס בטרטוס, קדם תרגיל ימי גדול ופרובוקטיבי של הצי הרוסי ליד חופי סוריה, הראשון מסוגו מאז התמוטטות הגוש הקומוניסטי.

 

זהירות: איראנים בים

התערערות השלטון בסוריה אמנם יכולה להעמיד בסכנה את המשך התבססותו של הצי הרוסי בטרטוס. אך עם זאת, הנוכחות הצבאית של רוסיה היא ככל הנראה גם הסיבה העיקרית להססנות של ארה"ב והאו"ם לגבי ההתערבות בטבח שעורך משטרו של אסד באזרחי ארצו.

 

במלחמה הקרה בים התיכון משתתפת שחקנית שלישית - איראן. הרפובליקה האיסלאמית עמלה בשנים האחרונות על פיתוח צי אוניות מלחמה על מנת לבסס את כוחה במפרץ הפרסי. שתי ספינות הקרב האיראניות ששטו לסוריה דרך מפרץ סואץ בחודש פברואר הזכירו לקהילייה הבינלאומית שהאיראנים מפעילים את הצי שלהם למטרות אזוריות ולא רק על מנת להגן על ארצם.  


לא יוותר על בסיס הקבע היחיד שלו בים התיכון. מדבדב (צילום: רויטרס)

 

זו היתה הפעם הראשונה שנקטה איראן בצעד מסוג זה מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979.

לפני שנתיים הידקו סוריה ואיראן את הסכם ההגנה ושיתוף הפעולה הצבאי ביניהן. שגריר איראן בלבנון אף איים בעבר כי איראן לא תעמוד מנגד אם סוריה תותקף על ידי ישראל.  

ארה"ב מודעת להשלכות של ברית איראנית-סורית על ביטחון כוחותיה במפרץ הפרסי ונשיאה, ברק אובמה, גם מודע היטב לכך שרוסיה לא תוותר על בסיס הקבע היחיד של צייה בים התיכון.

 

וכל זמן שארה"ב נמנעת מלהתערב או לערב את נאט"ו בנעשה בסוריה מחשש להתלקחות כלל אזורית, יכולה איראן להמשיך לסייע למשטר הסורי תחת המטרייה הרוסית.

 

אם בכל זאת יחליט הממשל בוושינגטון להתערב בסוריה, לא מן הנמנע כי נוכחותם של כוחות אמריקניים תהיה מורגשת בישראל. במידה ותחול התפתחות כזאת, על ארה"ב לקחת בחשבון שסוריה, שהתייאשה ממרוץ החימוש נגד ישראל, השקיעה את רוב מאמציה משנות ה-90 בהתחמשות בטילים ובמערך הגנה נגד מטוסים, אותם רכשה מרוסיה וצפון קוריאה.

 

ד"ר ירון פרידמן, בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, מלמד ערבית ומרצה על האיסלאם בטכניון במחלקה ללימודים הומניסטיים ובמכללת הגליל. ספרו "העלווים - היסטוריה, דת וזהות", יצא לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן בשנת 2010

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחדשים את יריבות העבר? מדבדב ואובמה
צילום: רויטרס
מוגן בזכות הנוכחיות הצבאית הרוסית בארצו? אסד
צילום: AFP
שחקן שלישי במלחמה בים התיכון. אחמדינג'אד
צילום: AP
מאות אזרחים נהרגו מירי המשטר. הפגנת מחאה בבניאס, סוריה
צילום: AP
בול פגיעה. ספינת מלחמה לובית רגע לפני הפצצתה ע"י נאט"ו
צילום: AP
מחזיקים מעמד בזכות נאט"ו. מורדים בלוב
צילום: רויטרס
אם סוריה תותקף על ידי ישראל, איראן לא תעמוד מנגד. ד"ר ירון פרידמן
צילום: ירון פרידמן
מומלצים