שתף קטע נבחר

עם ישראל חוגג במדורות; פצוע מכוויות בראש העין

בערב ל"ג בעומר, חוגג עם ישראל בהמוניו בהדלקת מדורות. תומר אלקבץ בן 17 חגג בעכו: "מתנתקים מכאבי הראש של בית הספר, עם תפוחי אדמה, מרשמלו ונקניקיות על האש". בה בעת, בערה שריפת קוצים גדולה בין ראש העין לקיבוץ נחשונים. בראש העין נפצע גבר כבן 50 באורח בינוני מכוויות

השבת יצאה, ועם ישראל יצא להדליק מדורות בהמוניו לרגל ל"ג בעומר. במדורה ברחוב אבן גבירול בראש העין נפצע גבר כבן 50 באורח בינוני מכוויות. הוא פונה על-ידי צוות מד"א-ירקון לבית החולים בילינסון בפתח תקווה.

 

עדיין לא ברור אם יש קשר בין המדורות לבין שריפת קוצים גדולה, המשתוללת כבר שעות בין ראש העין לקיבוץ נחשונים. השריפה סיכנה את בתי התושבים ברחוב רביבים בראש העין, הצמוד לשטח הפתוח, אך הכבאים הצליחו למנוע פגיעה בבתים.

 

  • הצטלמתם במדורה? שתפו אותנו ואת הגולשים. שלחו לאימיייל האדום או ל-sms האדום - מספר 5335

 

שישה צוותי כיבוי אש מתחנת פתח תקווה פעלו בשטח, כשממעל מטוס כיבוי. האש התפשטה לכיוון דרום-מזרח לעבר קיבוץ נחשונים, והצוותים התחלקו - חלקם בשטח הקרוב לקיבוץ וחלקם בשטח הקרוב לראש העין. מסוק משטרתי הוזנק עם כבאי, כדי לספק הערכת מצב על התפשטות כיוון האש.


מטוס כיבוי פעל בראש העין (יורם רוזנבאום צילם ושלח באימייל האדום)

 

במקביל, פרצו שריפות בשני שטחים פתוחים נוספים, במושבים מזור ומגשימים. למקום הוזעקו ארבעה צוותי כיבוי אש. שריפה פרצה גם בפרדס בין היישוב בית דגן לכפר חב"ד. שלושה צוותי כיבוי מתחנת ראשון לציון פועלים במקום בניסיון להשתלט על האש. הסיבה לשריפה לא ידועה, לא דווח על נפגעים.


אש בין ראש העין לקיבוץ נחשונים (צילום: תומר קרינגל, האימייל האדום)

 

שריפה פרצה גם בשדה קוצים סמוך לשכונת נוף כנרת בצפת. שני צוותי כיבוי הוזעקו. ההערכה היא שהשריפה פרצה בגלל מדורה שהתפשטה. לא דווח על נפגעים. אירוע ל"ג בעומר המרכזי מתקיים כמדי שנה במירון. עשרות אלפים מבקרים כבר גודשים את מתחם ההר. כ-3,000 שוטרים, כ-100 אנשי מד"א וכ-30 כבאים צפויים לשהות בהילולה ולעזוב את האזור מחר בערב.


השריפה בערה גם בערב ליד ראש העין (צילם ושלח באימייל האדום: אלירן גור)

 

בבית החולים זיו בצפת קלטו בסוף השבוע 15 מבין החוגגים במירון, שסבלו מחבלות ראש וגפיים, מפגיעות עיניים כתוצאה מנפילות וממגע עם חומרים מסוכנים. בית החולים קיבל את אישור ההסתדרות הרפואית לא לשבות מחר.


חוגגים באזור שמואל הנביא בירושלים (צילום: גיל יוחנן)

 

בכל הארץ מאבטחים יותר מ-500 כבאים את אירועי ל"ג בעומר שייערכו הערב ברחבי הארץ, בהנחיית נציב כבאות והצלה, רב-טפסר שחר איילון. תחנות כיבוי תוגברו בכבאים ובמתנדבים וקיימו סיורים ממונעים בריכוזי מדורות, במטרה לתת מענה מהיר במקרה של שריפה. בשירותי הכבאות וההצלה קראו לציבור להקפיד על הנחיות בטיחות האש, במיוחד בעת הדלקת המדורות, ולוודא כיבוי סופי בסיומן.


שריפה גם ליד בית דגן (צילום: איתי סולניק, האימייל האדום)

 

"פילחנו עצים, ועכשיו יש לנו מדורה גדולה"

ואחרי כל השריפות, כמעט שכחנו מהחג. אורלי היזמי הגיעה עם משפחתה כמדי שנה לחגוג בגן הציבורי בדרך בן צבי בתל-אביב: "אנחנו נהנים מזה שהילדים מכינים לנו את המדורה, אני לא אוהבת המוניות ופה שקט יחסית. ככה אני בטווח עין גם על הילדים, הרכב ליד, ויש גם דשא שמאוד נעים לשבת עליו. הבאנו המון בשרים, סלטים, סלט פירות, שיפודי ירקות ופיתות עם זעתר, שמן זית ושום. לא הספיקו החגיגות של יום העצמאות. ישראלים תמיד מחפשים סיבה למסיבה. גם המבוגרים וגם הילדים נהנים".


אש, אש מדורה - בחוף הצוק בתל-אביב (צילום: ירון ברנר)

 

יאיר: "זה החג היחידי שאבא ואמא מרשים לנו לשחק באש. וזה החג הכי כיפי כי אוכלים המון מרשמלו". בועז נחמד הגיע עם ילדיו למעוז אביב: "אני מת על החג הזה. כל ההורים התארגנו, קנינו משקאות והרבה אוכל, ובאנו להנות, וגם זה החג היחיד שאני יכול לעשן סיגר בשקט בלי שמעירים לי, תענוג". 

 

מקסים, תלמיד כיתה ו', סיפר שהוא וחבריו אספנו עצים חודש שלם, "היה קשה אבל זה משתלם בסוף. כיף לעשות מדורה בל"ג בעומר, זה החג הכי זורם". בני סיפר בגאווה: "פילחנו מלא עצים לכל מיני ילדים, ואספנו מכל מיני אתרי בנייה גם, את העצים הובלנו עד לכאן עם עגלות סופר, ועכשיו יש לנו את המדורה הכי גדולה".


גם לצפונים מגיע לחגוג. אש בכיכר המדינה בתל-אביב (צילום: ירון ברנר)

 

מנגד, עירית, אחת האמהות, לא ממש אוהבת את החג הזה. "לא אהבתי בתור ילדה, וגם עכשיו אני לא אוהבת אותו. אבל אני כאן בשביל הילדים. אני לא מבינה מה הכיף בלשבת ליד מדורה עם מלא עשן". נאווה הגיעה לחגוג עם כל בני כיתת בנה אמיר: "בסך בכל, זה חג כיפי, חג של ביחד, גם ההורים מסתלבטים, אוכלים ושותים והילדים מועסקים על-ידי האש ונהנים לשחק, כך שכולם מבסוטים".

 

מרשמלו, נקניקיות ומצברוח טוב

רבים פקדו את חופי הצפון. בעיריית נהריה חילקו בצורה מרוכזת קרשים, כדי למנוע גניבות מאתרי בנייה. גילה כהן הגיעה למתחם הסמוך לטיילת בנהריה עם שתי בנותיה בנות ה-12 וה-10: "זה חג שהילדים מחכים לו כל השנה, הם יודעים שהם יכולים להישאר עד מאוחר ואין מחר בית ספר, אני דואגת תמיד להזהיר אותן מהסכנות שבאש אבל נהנית לראות אותן חוזרות הביתה מרוצות, עם ידיים מפויחות משאריות תפוחי האדמה ומתפנה למחרת לטפל בבגדים עם ריח העשן".


חוגגים במורשת בגוש משגב (צילום: אבישג שאר-ישוב)

  

תומר אלקבץ (17) הגיע עם קבוצה של כ-10 בני נוער למתחם המדורות בשכונה המזרחית בעכו. "זו הזדמנות להתנתק מכאבי הראש של בית הספר. באים להעביר ערב ביחד עם תפוחי אדמה, מרשמלו ונקניקיות על האש. כמו תמיד יש מי שמופקד על הגיטרה והתופים, יהיה כאן אחלה ואני לא בטוח שנעזוב לפני שהשמש תזרח".

 

ביישוב מורשת שבגוש משגב התאספו מאות לחגוג. תמר, תושבת המקום: "החג מאחד את כולנו, צעירים ומבוגרים. תנועות הנוער הן אלה שמארגנות את האירועים עבור הצעירים. זה מגבש אותנו כיישוב".

 

ל"ג בעומר מצוין ביום ה-33 לספירת העומר. למנהג הדלקת המדורות יש שני הסברים: הסבר המבוסס על הקשר בין מרד בר כוכבא ובין ל"ג בעומר. המורדים הדליקו משואות אש על ראשי ההרים כדי להעביר את ההודעה על פרוץ המרד. והמדורות שמדליקים היום בל"ג בעומר הן זכר לאותן משואות. 

 

ההסבר השני להדלקת המדורות קשור לדמותו של רבי שמעון בר יוחאי - לאש ולהילולה. לפי המסורת, רבי שמעון בר יוחאי מת ביום זה, ורבים נוהגים לעלות בל"ג בעומר לקברו ולקבר בנו בהר מירון, סמוך לצפת, שם נוהגים להדליק מדורות, לקיים שם שמחה, ריקודים וסעודה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו חגי עינב, עומרי אפרים ואלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אש בנתניה
צילום: AFP
מדורות ל"ג בעומר בחוף תל-אביב
צילום: ירון ברנר
יש המון בשרים. אורלי היזמי
צילום: בועז פיילר
אש ליד בתי ראש העין
צילום: ענבל שגיא
ההכנות למדורה בבת-ים
צילום: גידו רן
מומלצים