שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אחרי פלמחים: ארדן מתנגד לכפר הנופש בניצנים
  בדרך לעוד ניצחון סביבתי? השר התחייב לפעול לביטול התוכנית. "כפר נופש בחולות ניצנים יפגע בנוף ובנכס תיירותי, חינוכי ומורשתי חשוב בישראל", כתב לארגונים הסביבה

  נקודת מפנה במאבק לשמירה על אחד החופים המוכרים בארץ? לאחר ביטול תוכנית כפר הנופש בפלמחים, הודיע הבוקר (יום א') השר גלעד ארדן כי הוא מתנגד לתוכנית כפר הנופש בחולות ניצנים, ואף התחייב לפעול לביטולה. הודעתו של ארדן מגיעה על רקע לחץ מצד ארגוני הסביבה, בהם עמותת אדם טבע ודין, החברה להגנת הטבע וארגונים מקומיים, הפועלים יחדיו במטה משותף להצלת החולות.

   

  תכנית כפר הנופש המדוברת מתקדמת זה מספר שנים במוסדות התכנון, במסגרת תוכנית מתאר ארצית למרחב ניצנים וצפון אשקלון (תמ"א 39). על פי התוכניות, צפוי המתחם העתידי להכיל 900 יחידות אכסון תיירותי, במרחק של כ-1200 מטרים בקו אווירי מהיישוב ניצן, באזור רגיש מבחינה סביבתית, הממוקם בלב שמורת הטבע חוף ניצנים.


  החוף יישאר בתולי? (צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)

   

  בארגוני הסביבה ציינו כי השמורה, המשתרעת כיום על כ-20 אלף דונם, הינה השריד הגדול האחרון לנופים הקדומים של חולות החוף. חולות ניצנים מייצגים מגוון ביולוגי גדול של מיני צומח וחי ומהווים, למעשה, חלק מהשלוחה הצפונית של מדבר הסהרה.

   

  במכתב ששיגר ארדן לארגוני הסביבה כתב השר כי הוא "מקווה שנצליח להוביל לביטול כפר הנופש בחולות ניצנים". לדבריו, "קידום כפר הנופש מנוגד לעקרונות התכנון הסביבתי המעודכנים ויוביל לפגיעה חמורה באזור טבעי וייחודי"

   

  בתשובתו התייחס השר להגנת הסביבה גם לנזק הסביבתי שיגרום כפר הנופש ומדגיש כי "הפגיעה הצפויה תגדיל את נוכחות האדם בלב שמורת הטבע ותתבטא בין היתר בביתור השמורה. היא תגביר חדירה של מינים פולשים, תוביל לזיהום אוויר וגידור בלב השמורה, תפגע באזור בריכות מי התהום ותפגע בנוף ובנכס תיירותי, חינוכי ומורשתי חשוב בישראל".

   

  במכתבו ציין ארדן כי קיים שורה של פגישות בנושא עם נציגי המועצה האזורית חוף הכרמל ועם מנהל מינהל מקרקעי ישראל. "אני מקווה כי בעקבות ישיבות אלה והפעולות הנלוות, נצליח להוביל לביטול התוכנית להקמת כפר נופש בלב מרחב חולות ניצנים ולמצוא לו חלופה אחרת, טובה יותר אקולוגית, תכנונית וחברתית בצפון אשקלון", לשון המכתב.

   

  מנכ"ל "אדם טבע ודין", עו"ד עמית ברכה, בירך על תשובת השר ואמר כי "הוא סמוך ובטוח שהירתמותו של השר למאבק למען חולות ניצנים תתרום תרומה מכרעת לעצירת הפרויקט ההרסני".

   

  משה פרלמוטר, מהחברה להגנת הטבע, בירך אף הוא על תמיכתו של ארדן ואמר: "בשמורת חולות ניצנים מייצגת מגוון ביולוגי גדול של צומח וחי ועושר מינים יוצא דופן. ניתן בהחלט להסתפק בפיתוח כפר הנופש המתוכנן לצפון אשקלון, שהוא צמוד ומתאים למדיניות התכנון הארצית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המאבק על חולות ניצנים
  צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע
  פלמחים. מאבק שהצליח
  צילום: אבי מועלם
  ארדן. הלחץ השפיע
  צילום: מירי שאול
  מומלצים