שתף קטע נבחר

הסוהרת שנספתה גידלה 3 ילדים, רק 2 יתומים

משרד הביטחון הכיר בשניים מילדיה של פביולה בוהדנה, שנהרגה באסון הכרמל, אך סירב להעניק תגמולים לתינוקת, משום שבת זוגה ילדה אותה. "פביולה חתכה לג'ולי את חבל הטבור", מוחה האלמנה, "איך אפשר להכיר בי אך לא בבת שלי?"

שלושה ילדים מתגעגעים לסגן גונדר פביולה בוהדנה , שנספתה באוטובוס צוערי השב"ס באסון הכרמל , אך רק שניים מהם הוכרו על-ידי משרד הביטחון כיתומים. ג'ולי התינוקת, שנולדה לבת זוגה של הסוהרת, רחל אלגבסי, לא זכתה לתגמולים. "פביולה הייתה זו שחתכה לה את חבל הטבור", תמהה אלגבסי, "בגיל 10 חודשים ג'ולי קראה לה 'אמא' ולי לא, איך אפשר להכיר בי כאלמנה אך לא בבת שלי?"

 

בערעור שהגישה היום (א'), דורשת אלגבסי ממשרד הביטחון להכיר בבתה כ"ילדה חורגת" של בוהדנה. השתיים חיו כידועות בציבור במשך חמש שנים, וגידלו יחדיו את שני ילדיה של בוהדנה: אביתר בן ה-12 ונועם בת ה-9. לפני שנה ושלושה חודשים הביאו לעולם את ג'ולי, בעזרת אביהם של שני ילדיה הראשונים של בוהדנה. הפעם הייתה זו אלגבסי שנשאה את התינוקת ברחמה.


רחל על קברה הטרי של פביולה. מי יאמר שהיא לא אמא? (צילום: אבי מועלם)

 

משרד הביטחון נימק את החלטתו לא להכיר בתינוקת כיתומה הזכאית לתגמולים, בטענה כי לילדה יש אב ואם. "על-פי החוק החל על משפחות הנספים, אין כל הצדקה לעשות איפה ואיפה בין הילדים שהיו תלויים בפביולה ז"ל", הסבירה עורכת דינה של אלגבסי, עו"ד מיכל עדן. לטענתה, ג'ולי נולדה לתוך מערכת היחסים בין בוהדנה ואלגבסי והייתה תלויה כלכלית בסוהרת, כך שהיא זכאית לתגמולים לפי חוק משפחות שנספו במערכה. "במקרה של אלגבסי אין ספק כי הילדה איבדה את המפרנסת העיקרית שלה ולכן היא זכאית להכרה".

 

ההכרעה בעניין תתקבל בספטמבר על-ידי ועדת ערעורים שבראשה יישב שופט בית משפט השלום בראשון לציון. באתר שירות בתי הסוהר, יש לציין, עוד מצוין כי פביולה היא אם לשני ילדים. "זו אכזבה נוראית", סיפרה אלגבסי ל-ynet. "אתה חי בדרך מסוימת, באמת שלך, בנכון שלך, שתי אמהות ואב, עם ילדים שהם אחים לכל דבר, ופתאום אתה מקבל תשובה כזו".

 

גם ילדיה של אלגבסי, אותם היא מגדלת עתה בגפה, מתקשים להבין את ההפרדה שכפה עליהם משרד הביטחון. "אביתר שואל אותי: 'הם לא מאמינים שג'ולי אחותי?' איך אפשר להתמודד עם שאלה כזו של ילד? למה ברור לכולם שמי שיצאו מהרחם שלה הם הילדים שלי, וג'ולי שיצאה משלי, היא לא הילדה שלה?".

 

לדברי אלגבסי, אין מדובר בעניין כספי, אלא בעצם ההכרה בג'ולי כבת של בוהדנה: "כשילד מאומץ או חורג מאבד אמא במצב כזה, אומרים לו 'זו לא האימא שלך?' האישה נתנה את החיים שלה למערכת, למדינה, ובחרה להיות שם. זו התורה שהעבירה לחניכים שלה, ואתה מקבל כל מיני תשובות כאלה.

 

"פביולה יזמה את הרצון להביא את ג'ולי לעולם, היא פרנסה אותה, נשענו על המשכורת שלה. הייתי רוצה לראות שמישהו היה עומד מולה ואומר לה 'היא לא הבת שלך'. נכון שזה מקרה חריג, אבל תלמדו מהחריג. היא הבת שלה, ועל זה לא אוותר, עד שהתשובה תהיה חיובית", הבטיחה אלגבסי. "שלושתם שלה, שלושתם שלי".

 

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "ילדי הסוהרת פביולה בוהדנה ז"ל הוכרו כיתומים על-פי חוק משפחות חיילים שנספו במערכה, בהיותם הילדים הביולוגים של המנוחה. לילדה של המערערת, רחל אלגבסי, שהוכרה כידועה בציבור של המנוחה יש הורים - אם ואב ביולוגיים, שייבדלו לחיים ארוכים, ולכן לא ניתן להכיר בה כיתומה על-פי חוק זה. כאמור, למשרד הביטחון אין שיקול דעת בעניין מאחר ומדובר בחוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פביולה בוהדנה. "עושים איפה ואיפה"
באדיבות שב"ס
ההלוויה. "נתנה את החיים שלה"
צילום: אבי מועלם
עו"ד מיכל עדן. "אבדה המפרנסת העיקרית"
צילום: גל חרמוני
מומלצים