שתף קטע נבחר

IPv6: כתובות האינטרנט אוזלות

דיווח מדיון בוועדת המדע והטכנולוגיה בכנסת: כתובות האינטרנט נגמרות ויש צורך דחוף לעבור לשיטת כתובות חדשה בשם IPv6. בזק בינלאומי נערכת, בזק לא טרחה להגיע לישיבה

<< למה אתר של המבורגריה צריך משחק פקמן?

 

האם על הממשלה להתערב במעבר לכתובת אינטרנט בפרוטוקול IPv6, מה עליה לעשות, מה זה בכלל IPv6, והאם צריך לדאוג שכתובות האינטרנט יגמרו? שאלות אלה עלו לדיון הבוקר בוועדת המדע והטכנולוגיה בכנסת בראשותו של חבר הכנסת מאיר שטרית.

 

כתובת אינטרנט (IP), כמו מספרי טלפון, הם משאב מוגבל. כל מכשיר שמחבר לאינטרנט - טלפון סלולרי, מחשב, מצלמות רשת, שרתים שמארחים אתרים ומכשירים נוספים מקבלים מספר סידורי ייחודי שמורכב מרצף של 4 מספרים (0.0.0.0 עד 255.255.255.255). השיטה הזו מאפשרת ליצור קצת יותר מארבעה מיליארד כתובות.

 

עם צמיחה של מכשירים ניידים וגידול באוכלוסיה שמחוברת לרשת, נהיה צפוף. בדומה להוספת ספרה במספרי הטלפונים הסלולרים, בעולם מגדילים את הספרות בכתובות ה-ip. מעבר ל-IPv6 - רצף של שישה מספרים - מגדיל את המספר בצורה משמעותית ופותר את הבעיה.

 

וינט סרף, אחד מחלוצי האינטרנט, חזה כי כתובות האינטרנט יגמרו בשנת 2011. איגוד האינטרנט הישראלי השמיע תחזיות דומות ב-2008 ובמקביל, ארגון ICANN המרכז את הרישום המרכזי של כתובות אינטרנט וסיומות, הודיע כי הכניס את הפרוטוקול לשימוש בשרתיו המרכזיים. המעבר של ישראל ל-IPv6 יאפשר גם לגולשים ישראלים לתקשר עם אתרים שרתים בחו"ל שכבר ביצעו את המעבר.

 

רימון לוי, נשיא איגוד האינטרנט הישראלי טוען כי המצב בישראל חמור מרוב העולם המערבי וכי לא מתבצעות כאן כלל פעילויות בנושא. לטענתו אין אף גוף פרטי או ממשלתי שהציג לציבור תכנית למעבר שכזה למעט איגוד האינטרנט ומפעיל הרשת הבין אוניברסיטאית. "השמיים אינם נופלים", אמר דורון שקמוני, נציג האיגוד, "אך אנחנו נמצאים בתהליך שנמצא בקצהו". שקמוני מבקש לפעול לפני הדקה התשעים.

 

התערבות ממשלתית - הכרחית?

מנכ"ל משרד התקשורת, עדן בר-טל, אמר שיש לבחון את השאלה - אם על הממשלה להתערב בנושא האינטרנט. "לא מדובר בדמי קישריות", הוא ציין. "הרגולטור יכול לקבוע שכל ספק אינטרנט יהיה מחוייב לספק כתובת IPv6 מה שיתן לספקיות מרווח זמן, אבל יאלץ אותן לפעול לפתרון", אמר שקמוני וביקש שתגיע קריאה מהוועדה ומהממשלה על מנת לעבור ל-IPv6.

 

נציג חברת xphone 018 שהגיע לדיון אמר שחברת האינטרנט שלו מספקת היום כתובת IPv6 במקביל לכתובת רגילה. נציגי בזק בינלאומי בדיון אמרו כי בחברה עובדים בשנתיים האחרונות על הטמעתIPv6 עבור הלקוחות, וכי מדובר בתהליך מורכב שאמור להימשך עד סוף השנה. נציג חברת NDI Tech שעוסקת בנושא, אמר כי אחת הבעיות תהיה לוודא שכל הציוד בבתים של הגולשים תומך ב-IPv6 ובמקרים שלא – יהיה צורך להחליף או לשדרג את הציוד.

 

חברת בזק לא הגיעה לדיון. חבר הכנסת שטרית הקריא את תגובת החברה שנשלחה לכנסת, ובה נאמר כי בחברה לא נעשתה בדיקה מקיפה עד כה למעבר כזה ל-IPv6 מאחר שלא הייתה דרישה לכך. שקמוני הגיב ואמר כי תפקידה של הממשלה הוא ליצור דרישה כזאת מאחר שהיא לא תגיע מהציבור.

 

צוות לעניין

שטרית אמר שאין הערכות, והזמן לא עושה את שלו. הוא הציע לפעול בעניין. הוא פנה למשרד התקשורת וביקש ליצור כוח משימה שיקבע לוח זמנים ויגבש המלצות לתוכנית בעניין – למשל איסור על ייבוא של ציוד שלא תומך ב-IPv6. בר-טל אמר שאין לו אפשרות לבצע את זה מאחר שמדובר בציוד שלא נמצא בפיקוח של משרד התקשורת. בר-טל אמר שהפער בין ההכנות של בזק בינלאומי, לחוסר ההערכות של חברת האם – בזק מפריעה לו. “האחריות היא על ספקיות האינטרנט, ואני שמח שהחברות שכאן פועלות בעניין".

 

בר-טל אמר שלנושא אין כתובת אחת בעניין, וכי הוא יפנה למשרד האוצר על מנת לקדם את המעבר. עוד אמר בר-טל שהמשרד יפנה לחברות התקשורת בשביל לראות היכן הן עומדות וכי המשרד יפעל לבקשת איגוד האינטרנט, על אף שהמשרד לא נוהג להתערב בתחום הזה, לדברי בר-טל. בר-טל אומר כי עדיין אין מחסור, ויש כתובות פנויות לפחות לשנה הקרובה.

 

גם חברת החשמל תספק אינטרנט >>

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מה הכתובת שלך?
צילום: Index open
מומלצים