שתף קטע נבחר

כצפוי: פישר העלה הריבית ב-0.25% ל-3.25%

הסיבות העיקריות להעלאת הריבית הן העובדה שהאינפלציה הצפויה אינה יורדת כבר ארבעה חודשים רצופים, העלייה המתמשכת במחירי הדירות והעלייה בפעילות הכלכלית במשק

אחרי הפוגה קצרה של חודש אחד בלבד , שב נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, והעלה הערב (ב') את הריבית ב-0.25% נוספים, לרמה של 3.25%. העלאת הריבית הערב תואמת את ההערכות המוקדמות של חלק גדול מהפעילים בשוק ההון.

 

 

העלאת הריבית לחודש יוני היא ההעלאה העשירית שמבצע נגיד בנק ישראל מאז שינה את מדיניות הריבית המרחיבה שלו, בחודש ספטמבר 2009. במהלך תקופה זו הועלתה הריבית במשק בשיעור מצטבר של 2.75%.


 

הסיבות העיקריות להעלאת הריבית הפעם הן העובדה שהאינפלציה הצפויה אינה יורדת כבר ארבעה חודשים רצופים, המשך העלייה במחירי הדירות, העלייה הגבוהה-יחסית בפעילות הכלכלית במשק והמשך העלייה ביצוא.

 

האינפלציה הצפויה הממוצעת שצופים האנליסטים השונים במשק הסתכמה בחודש האחרון בקצת יותר מ- 3%, והיא נמצאת לכן מעל הגבול העליון של תחום יעד האינפלציה השנתי שקבעה הממשלה (1%-3%). גם האינפלציה בפועל, המחושבת 12 חודשים לאחור (מדד אפריל 2011 לעומת מדד אפריל 2010) חורגת מהיעד השנתי ומסתכמת ב-4%. בחודש שעבר עלה מדד שירותי דיור בבעלות הדיירים ב- 0.8% נוספים וב-12 החודשים האחרונים, עד חודש מרס, עלו מחירי הדירות בשיעור מצטבר של 13.9%.

 

בתחום הפעילות הריאלית, דיווחה הלמ"ס בשבוע שעבר כי ברבעון הראשון של השנה צמח המשק בשיעור שנתי של 4.7%, בהמשך לצמיחה של 7.6% ברבעון האחרון של השנה שעברה. סך היצוא גדל ברבעון הראשון בשיעור שנתי של 16%. מוקדם יותר פרסמה הלמ"ס כי האבטלה במשק ירדה לשיעור של 6% מכוח העבודה האזרחי, וחזרה בכך לרמתה ערב המשבר הכלכלי בקיץ 2008.

 

יהודה אלחדיף, נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה, הביע אכזבה מהחלטתו של הנגיד להעלות פעם נוספת את הריבית: "ניתן היה להמתין עם העלאת הריבית החודש ולהימנע מתהליך של ביסוס יציבות המחירים במשק ברמת ריביות גבוהות. הירידה בקצב האינפלציה השנתי, התמתנות קצב בעליה במחירי הדיור, ירידת מחירי הסחורות, חידוש מגמת ייסוף השקל ואי הודאות הגיאופוליטית באזורנו, חייבו השארת הריבית על כנה או אפילו הורדתה". לדברי אלחדיף, העלאת הריבית תביא לגידול נוסף שנתי של 1.3 מיליארד שקל בעלויות המימון של המגזר העסקי, ויקשה על מעבר לשיפור פיננסי ויצירת תהליך צמיחה בעסקים רבים.

 

בהכנת הידיעה השתתף תני גולדשטיין, ynet 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים