שתף קטע נבחר

מבוכה לנתניהו: מאחזים בבנימין וליד חברון

פעילי ימין קיצוני ניסו להקים חווה חקלאית ליד מעלה אדומים, במטרה להתגרות גם באובמה שמתנגד בתוקף לבנייה באזור. הם קיללו פרשים ערבים שרכבו בסמוך, וחבריהם הקימו מאחז נוסף בגזרת בנימין. ל-ynet נודע כי היעד הבא הוא חברון, הערב

נשיא ארצות-הברית דיבר על "השינויים בשטח", והימין הקיצוני משנה אותו גם השבוע. פעילי ימין קיצוני ניסו להקים חווה חקלאית באזור E1, ליד מעלה אדומים - במטרה להתגרות בראש הממשלה הנמצא בוושינגטון. במקביל, הוקם מאחז נוסף בגאון הירדן ברכס אלון שבגזרת בנימין. ל-ynet נודע כי בשעות הקרובות עתידה לקום נקודת התיישבות נוספת באזור חברון. 

 

כמה עשרות חברי "נוער הגבעות" וכן חבר הכנסת מיכאל בן ארי ופעילי הימין איתמר בן גביר, ברוך מרזל ומאיר ברטלר הקימו את החווה ליד מעלה אדומים, תחת הכותרת "כולנו E1". כוחות יס"מ, שנערכו לקראתם, אפשרו לפעילים להגיע למקום, אך מנעו מאחד מהם להציב קרוואן. פעילי הימין גידפו פרשים ערבים שרכבו באזור.

 

באזור E1, שמחבר בין מעלה אדומים לירושלים, נבנו בעבר תשתיות שיועדו לבניית יחידות דיור - אך בלחץ אמריקני הופסקה הבנייה והמקום לא יושב. האמריקנים מתנגדים בתוקף לבנייה במקום, בגלל שהוא חוסם את רצף המדינה הפלסטינית.


הקרוואן נשאר בחוץ. "הפעילות ההתיישבותית תלך ותגבר" (צילום: גיל יוחנן)

 

חברי "נוער הגבעות" אמרו כי מדובר ביריית פתיחה לתוכנית התיישבות רחבה, "שתיתן מענה לתוכניותיו של אובמה להקמת מדינה פלסטינית". ח"כ בן ארי אמר כי "באנו לממש את ההבטחה של הליכוד, שהבטיחה לחבר את מעלה אדומים לירושלים. טיעונים ביטחוניים לא מעניינים אותי, עם ישראל חזר לארצו לא כדי לחיות בתוך גבולות אושוויץ. האויב רוצה להחזיר אותנו לקווי 67', כדי להחזיר אותנו ל-39' ולתקופת הגטאות".

 

אחד מנערי הגבעות, אריה בלומברג, ביקש להעביר מסר לאובמה: "גם אני אזרח אמריקני, אבל לפני כן אני יהודי. האדמה הזאת שלי משום שניתנה לנו על ידי אלוהים, כך כתוב בתורה". הוא ביקש לפנות לנשיא ארצות-הברית: "אובמה, אין לך זכות להגיד לנו מה לעשות. תתעסק במדינה שלך".

 

ברטלר, אחד מראשי "נוער הגבעות", אמר לפעיליו לפני העלייה למאחז: "לא נעזוב את המקום הזה, נישאר כאן הלילה כדי להראות שהמשטרה נהגה באלימות והרחיקה קרוואן. הפעילות ההתיישבותית תלך ותגבר".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"כולנו E1". בחווה החקלאית
צילום: גיל יוחנן
מומלצים