שתף קטע נבחר

מוזיאונים בחו"ל שאסור להחמיץ

כמעט כל טיול בחו"ל מחייב ביקור במוזיאון המרכזי של העיר. המונה ליזה, הקפלה הסיסטינית, או הולדת ונוס - אם לא ראיתם - כאילו לא הייתם. הנה המוזיאונים שאתם חייבים לראות בעולם

מוזיאון הלובר  - פריז, צרפת

Musée du Louvre

המוזיאון הגדול ביותר בפריז, ואחד הגדולים בעולם, נבנה במקור כארמון למשפחת המלוכה והוסב למוזיאון שנפתח לקהל הרחב ב־1793. במשך מאות שנים שימש ארמון הלובר מקום משכנם של רבים ממלכי צרפת. כיום הוא משכן כרבע מיליון יצירות אמנות, ביניהן גולת הכותרת - "המונה ליזה" של ליאונרדו דה וינצ'י.

 

  • טיול בפריז - לפי התקציב שלכם

 

המוזיאון מכיל שבעה אוספים: ציור, הדפס ורישום, עתיקות המזרח, פיסול, עתיקות מצרים,

חפצי אמנות ועתיקות יוון, רומי והאטרוסקים. כמו כן ישנם אולמות המוקדשים להיסטוריה של הלובר עצמו, כל זאת נוסף על התצוגות המתחלפות. שימו לב לכניסה היוצאת דופן ביופייה לתחנת המטרו פאלה רויאל מוזה דו לובר. התחנה עוצבה על ידי האמן ז'אן מישל אוטוניאל בשנת 2000 והיא עשויה מפניני זכוכית צבעוניות המוסיפות צבע ומודרניות לסגנון הקלאסי של האזור.

לפרטים נוספים: www.louvre.fr


כבר ראיתם את ה"מונה ליזה"? הלובר בפריז (צילום: אורן אגמון)

 

מוזיאון מטרופוליטן לאמנות - ניו יורק, ארה"ב

 Metropolitan Museum of Art

אחד המוזיאונים הגדולים והחשובים ביותר בעולם. המוזיאון הוקם בשנת 1872, והמבנה המרכזי שלו תוכנן ועוצב מחדש בידי ריצ'ארד מוריס האנט בשנת 1902. האוסף הקבוע של המוזיאון כולל יותר משלושה מיליון פריטים הסוקרים את התרבות האנושית לאורך 5,000 שנה - מהתקופה הפרה-היסטורית ועד ימינו. חלק גדול מהמוזיאון מוקדש לתרבויות מצרים, יוון ורומא, וכן נמצא בו האוסף המקיף ביותר בעולם של אמנות אמריקאית ואמנות אירופית מימי הביניים ועד המאה הנוכחית.

 

  • טיול בניו יורק - לפי התקציב שלכם

 

המוזיאון מכיל 21 מחלקות נפרדות ובהן 30 תערוכות מיוחדות, שכל אחת מהן מייצגת תקופה אחרת בהיסטוריה ותרבות שונה.

במוזיאון מוצגים אוספי אמנות ממצרים העתיקה, מאפריקה, מאסיה ומארצות האיסלאם וכן אוספים של אמנות אירופית קלאסית ומבחר רחב של יצירות אמנות מודרנית ואמריקנית. הסיור במוזיאון המטרופוליטן עשוי לארוך שעות רבות. הישארו ככל שמאפשר לכם זמנכם. אם ביקורכם קצר, ודאו שאתם מבקרים במקדש דנדור שממוקם באגף המצרי. המבנה, העשוי גיר, הועתק בשלמותו ממצרים בשנת 1967.

לפרטים נוספים: www.metmuseum.org

 

המוזיאון לאמנות מודרנית - מומה - ניו יורק, ארצות הברית

Museum of Modern Art - MoMA

המוזיאון החשוב הזה, ברחוב 53 בין השדרה החמישית והשדרה השישית, מציג יצירות מופת של אמנות מודרנית ואמנות בת זמננו, ובכלל זה ארכיטקטורה, הדפסים, ספרי אמן ומיצגי וידיאו. המוזיאון לאמנות מודרנית הרחיב בשנים האחרונות את תחומי האמנות המוצגים בו וכיום תוכלו למצוא בו גם סרטים ורהיטים. הסרטים מוצגים בבית קולנוע לסרטים אמנותיים שנמצא במתחם המוזיאון. בקשו את התוכנייה בדוכן המודיעין שבקומת הכניסה.

 

אולמות הסרטים (Titus Film Theaters) נמצאים במפלס התחתון. בקווינס נמצא גם אחיו הצעיר והמרדני של המוזיאון לאמנות מודרנית - P.S.1. Contemporary Art Center שממוקם בשכונה המתפתחת לונג איילנד סיטי.

לפרטים נוספים: www.moma.org


אמנות מודרנית ואמנות בת זמננו. המומה (צילום: רויטרס)

 

מכון הסמיתסוניאן - מרכז המוזיאונים - וושינגטון, ארצות הברית

Smithsonian Institution

ג'יימס סמית'סון (James Smithson), מדען בריטי, הוריש בצוואתו חצי מיליון דולר לממשלת ארצות הברית במטרה להפיץ ידע בקרב הציבור, בחינם. בעקבות ירושתו (ששווה כיום כתשעה מיליארד דולר), נפתחה קרן סמית'סוניאן. הקרן מפעילה 16 מוסדות ומוזיאונים חווייתיים, לגדולים ולקטנים, שממחישים שלמידה יכולה להיות מהנה. מבין המוסדות והמוזיאונים המרתקים, המעניינים והמומלצים ביותר - נמנים:

  • מוזיאון האוויר והחלל, Air and Space Museum - המוזיאון הפופולרי בעולם, מציג את היסטוריית התעופה האמריקאית באופן אינטארקטיבי, מוחשי ומעניין – מהמטוס הקל הראשון ועד לחללית הראשונה. רבים לא יודעים שבעצם מדובר בשני מוסדות בבניין אחד (תעופה לחוד והחלל לחוד).
  • מוזיאון ההיסטוריה של הטבע, Natural History Museum - גם אם ביקרתם במוזיאון המקביל בניו יורק, אל תחמיצו את שלל המיצגים הוויזואליים והמרשימים של שבטים קדומים, בעלי חיים ענקיים ועולם מים מרתק.
  • מוזיאון הבולים, Postal Museum - לא רק לחובבי הז'אנר ולאספנים מקצועניים. במוזיאון זה תוכלו לראות ולא להאמין אילו אייקונים תרבותיים זכו להיטבע על בול. מומלץ לכל המשפחה.

 

בנוסף לכל אלה, אל תחמיצו את מוזיאון השואה האמריקאי ((US Holocaust Museum הממוקם מדרום למול (Mall). הוא איננו חלק ממכון סמיתסוניאן, אך הוא אחד המוזיאונים הטובים ביותר בעיר. זוהי יד זיכרון מצמררת לקורבנות הנאצים. התצוגות כוללות סרטים, הקלטות, צילומים וחפצים אישיים.

לפרטים נוספים: www.si.edu

 

המוזיאונים של הוותיקן - רומא, איטליה

Musei Vaticani

המוזיאונים של קרית הוותיקן הם מהגדולים והמרשימים ביותר בעולם. הם הוקמו במאה ה-16 על ידי האפיפיור יוליוס השני ומוצגים בהם אוספי הכנסייה הקתולית. זהו אוצר בלום של יצירות אמנות וממצאים ארכיאולוגיים ממצרים העתיקה, מהתקופה האטרוסקית, מתקופת רומא העתיקה ומהרנסנס.

 

  • טיול ברומא - לפי התקציב שלכם

 

גודלם ומורכבותם של אוצרות התרבות והאמנות של הוותיקן מחייבים לתכנן את הסיור מראש ולהחליט מה לראות ועל מה לוותר. גולת הביקור היא ללא ספק הקפלה הסיסטינית (Cappella Sistina). זהו חדר התפילה הפרטי של האפיפיור והמקום שבו בוחרת מועצת הקרדינלים את יורשו של האפיפיור לאחר פטירתו. תקרת הקפלה צוירה על ידי מיכלאנג'לו. היצירה מתארת את בריאת העולם ואת תולדות המין האנושי.

 

בדרך לקפלה תוכלו להתרשם גם מגלריית התמונות (Pinacoteca Vaticana) הכוללת 17 חדרים שבהם ציורים דתיים מכל התקופות, החל בתקופה הגותית ועד הבארוק. גם חדרי רפאל - ארבעה חדרים המוקדשים ליצירות המופת של הצייר והאדריכל רפאל סנציו – מרהיבים.

 

אף שאפשר להיכנס למוזיאונים של הוותיקן ללא רכישת כרטיס מראש, מומלץ - כדי לא לעמוד בתורים האימתניים בכניסה, המתחילים כבר מ–7:30 בבוקר - להקדים ולרכוש כרטיס באתר הרשמי של הוותיקן.

לפרטים נוספים: www.mv.vatican.va


"בריאת האדם" בקפלה הסיסטינית. מוזיאון הוותיקן (צילום: Abelstock)

 

גלריית אופיצי - פירנצה, איטליה

Galleria degli Uffizi

באיטליה, שלפי אונסק"ו משכנת יותר ממחצית מיצירות האמנות החשובות בעולם, נמצא גם אחד המוזיאונים הידועים והעתיקים ביותר בעולם, שמציג מבחר עצום מיצירותיהם של אמני הרנסנס הגדולים, בהם ליאונרדו דה וינצ'י, רפאל ומיכלאנג'לו. אולם, האטרקציה המרכזית היא ללא ספק יצירתו של בוטיצ'לי, "הולדת ונוס" (The Birth of Venus). רוב היצירות נאספו בידי משפחת מדיצ'י, פטרונית האמנות הידועה של הרנסנס האיטלקי. התור בכניסה למוזיאון עשוי להיות ארוך במיוחד, ולכן מומלץ להזמין מראש כרטיסים.

לפרטים נוספים: www.uffizi.com

 

הרמיטאז' - סנט פטרבורג, רוסיה

The State Hermitage Museum

אחד המוזיאונים הגדולים בעולם מציג כשלושה מיליון יצירות אמנות מרחבי העולם במבנה שבעבר שימש משכנם של הצארים הרוסים. המבנה הבארוקי, ארמון החורף, ממוקם על גדת נהר נבה (Neva). אפשר להתרשם במוזיאון מיצירות מתקופות שונות - ממצרים העתיקה ועד גדולי אמני הרנסנס והאימפרסיוניסטים הצרפתים. מפאת גודלו העצום של המקום, כדאי להחליט מראש כמה זמן מעוניינים להקדיש לביקור ואלו יצירות מעניינות אתכם במיוחד.

לפרטים נוספים: www.hermitagemuseum.org


3 מיליון יצירות אמנות מרחבי העולם. ארמון החורף בהרמיטאז' (צילום: AP)

 

המוזיאון הבריטי - לונדון, אנגליה

British Museum The

מהמוזיאונים הגדולים והמפורסמים בעולם ומהפופולריים ביותר בלונדון, המארח יותר מחמישה מיליון מבקרים בשנה. במוזיאון הבריטי אוספים מהמאות ה-18 וה-19, ממצאים ארכיאולוגיים ומסמכים עתיקים ובין מוצגיו הידועים ציורים והדפסים של אלברכט דירר,

מומיות מצריות ואבן הרוזטה ששימשה כמפתח לפענוח כתב ההירוגליפים (כתב החרטומים המצרי). החצר בעלת תקרת הזכוכית המיוחדת היא החצר המקורה הגדולה ביותר באירופה.

 

מפאת גודלו של המוזיאון ועושר המוצגים שבו רצוי לתכנן היטב ומראש את הביקור בו ומומלץ להצטייד במדריך הקולי במוזיאון אשר יסייע להתמצא ויספק הסברים. היכנסו למוזיאון ופנו למודיעין כדי לקבל את תוכנית המבנה.

לפרטים נוספים: www.britishmuseum.org

 

מוזיאון הפראדו - מדריד, ספרד

Museo Nacional del Prado

אחד המוזיאונים החשובים בעולם והמוזיאון הגדול ביותר במדריד, מכיל אוסף עצום של יצירות אמנות מתור הזהב של ספרד. מפאת גודלו של האוסף, מוצגים בו בכל זמן נתון רק כשביעית מהפריטים. בין היתר תוכלו להתרשם במוזיאון מיצירותיהם של אל גרקו, מורילו, ולאסקז וגויה.

לפרטים נוספים: www.museodelprado.es


יצירות אמנות מתור הזהב של ספרד. הפראדו במדריד (צילום: גטי אימאג')

 

רייקסמוזיאום - אמסטרדם, הולנד

Rijksmuseum

הביקור במוזיאון המפורסם, הגדול ביותר בהולנד, הוא חגיגה לכל חובב אמנות. המוזיאון מציג אוסף מרשים של יצירות מופת, כאשר המפורסמת שבהן היא כנראה יצירתו של רמברנדט, "משמר הלילה".

 

  • טיול באמסטרדם - לפי התקציב שלכם

 

מלבד ציורים תמצאו בו גם חפצי אמנות מאסיה, הדפסים, רישומים ותערוכות מתחלפות. המוזיאון עובר שיפוצים שצפויים להימשך עד 2013, ועד שאלה יסתיימו, חלק מהאגפים יהיו סגור לקהל. היצירות החשובות רוכזו באזורים הפתוחים לביקור. טרם ההגעה מומלץ להתעדכן באתר המוזיאון.

לפרטים נוספים: www.rijksmuseum.nl

  

מוזיאון פרגמון ואי המוזיאונים - ברלין, גרמניה

Pergamonmuseum, Museumsinsel

האי, שמאכלס את רוב המוזיאונים החשובים של ברלין והוכרז כאתר מורשת עולמי ע"י אונסק"ו, הוא למעשה אי טבעי בנהר שמ-1830 ואילך יועד חלקו הצפוני למוזיאונים. הפרגמון נחשב למוזיאון הבולט ביותר באי. בין מוצגיו של הפרגמון תוכלו להתרשם ממזבח פרגמון שנשאר כמעט בשלמותו - מזבח שַיִש שהוקם במאה השנייה לפני הספירה בעיר היוונית פרגמון ומוזכר בחזון יוחנן שבברית החדשה; משער עִשְׁתר, שהיה שער הכניסה השמיני של העיר בבל; וממוצגים נוספים מבבל, מאשור ומהאימפריות הגדולות האחרות של העולם העתיק. בפרגמון יש גם מוזיאון אסלאמי מעניין.

לפרטים נוספים: www.smb.museum

 

  • טיול בברלין - לפי התקציב שלכם

 

  • המידע באדיבות מדריכי שיחור

 

  • מכירים מוזיאונים נוספים שאסור להחמיץ? טקבקו לנו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הוכר כאתר מורשת עולמי ע"י אונסק"ו. מוזיאון פרגמון
צילום: איי פי
צילום: איי פי
המוזיאון הגדול ביותר בהולנד. רייקסמוזיאום
צילום: איי פי
מוזיאון מהחשובים בעולם. המטרופוליטן
מומלצים