שתף קטע נבחר

אבו מאזן מגיב לנתניהו: "מציב מכשולים לשלום"

אחרי נאומו של ראש הממשלה בקונגרס, הבהיר דוברו של הנשיא הפלסטיני: "מה שנתניהו הציג לא יוביל לשלום". גם בחמאס הגיבו: "הנאום הופך את המשך המשא ומתן לסוג של אבסורד"

נתניהו גלגל את הכדור לצד הפלסטיני בנאומו בפני הקונגרס האמריקני - וברמאללה מסרבים להשתתף במשחק. נביל אבו רודיינה, דוברו של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, אמר הערב (יום ג') כי "מה שנתניהו הציג בנאומו בפני הקונגרס האמריקני לא יוביל לשלום אלא שם עוד מכשולים לתהליך השלום".

 

אחרי שנתניהו הדגיש כי ירושלים לא תחולק שוב, הבהיר אבו רודיינה את העמדה הפלסטינית: "עבורנו הפלסטינים, השלום הוא הקמתה של מדינה פלסטינית בגבולות 1967, שבירתה ירושלים המזרחית".

 

ראש הממשלה ציין בנאומו גם כי ישראל תשמור על נוכחות צבאית בבקעת הירדן. "אנו לא נקבל שום נוכחות ישראלית במדינה הפלסטינית ובמיוחד לא לאורך נהר הירדן", הבהיר דוברו של הנשיא הפלסטיני בתגובה. הוא הדגיש גם כי "שלום חייב להיות מבוסס על החוק הבינלאומי ועל משא ומתן, ולא על הצבת תנאים מוקדמים והוספת מכשולים בפני תהליך השלום".

 

דבריו של נתניהו, ובראש ובראשונה דרישתו לקרוע את הסכם הפיוס עם חמאס, עורר תגובה קשה מצד הארגון: "הרשות הפלסטינית צריכה לקרוע לגזרים את ההסכמים עם ישראל בתגובה על נאומו של נתניהו, שמנסה להכתים את פני העם הפלסטיני", קרא דובר התנועה ברצועת עזה, סאמי אבו זוהרי. 

 

"אי ההכרה של נתניהו בנאום בזכויות של העם הפלסטיני הופכת את המשא ומתן ואת תהליך השלום עם ישראל לסוג של אבסורד", הוסיף וקרא לאבו מאזן לתרגם את הסכם הפיוס למעשים בשטח שיהוו מענה לאמירות ראש הממשלה.

 

לדברי ראש משרד ההסברה של ממשלת חמאס, חסן אבו חשיש, התגובה ההולמת לדברי נתניהו היא "בניית אסטרטגיה כוללת שתשמור על העקרונות והזכויות שלנו ושתקשיח את עמדותינו מפני המתקפה הברורה הזאת, שמוחקת אותנו מהמפה הפוליטית".

 

אבו חשיש הוסיף כי ממשלת חמאס רואה בנאום נתניהו זיוף ההיסטוריה והטעיית דעת הקהל העולמית, "התנגשות בקיר זכויות הפלסטינים" וקריאת תיגר על החוק הבינלאומי. הוא הדגיש כי הממשלה דוחה את ההסתה של נתניהו נגד האומה והעם הערבי, ואת התערבותו בנושאים פנים פלסטיניים.

 

עריקאת: לא מקבלים את התנאים

למרות התנגדותו לרבות מהדרישות הפלסטיניות, כמו חלוקת ירושלים וזכות השיבה, אמר ראש הממשלה בנאומו כי הוא מוכן לקבל פשרות כואבות כדי להשיג שלום. "הפלסטינים צריכים להיות מוכנים לוויתורים וגם אנחנו נהיה מוכנים לוויתורים", אמר, "אני אהיה מוכן לוויתורים גדולים מאוד".


קבלת פנים חמה לנתניהו. "נאום לצורך יחסי ציבור" (צילום: AFP) 

 

נתניהו הוסיף כי הכרה פלסטינית במדינת ישראל כמדינה יהודית, תשכנע את העם בישראל שיש להם שותף אמיתי לשלום, אולם ברשות דווקא סוברים כי ההיפך הוא הנכון. "נאומו של נתניהו מול הקונגרס האמריקני הוכיח לנו כפלסטינים וערבים כי אין לנו פרטנר לשלום", ציין בתגובה חבר הוועד המרכזי של פתח, סאיב עריקאת. 

 

עריקאת דחה גם את דרישת נתניהו מפתח לבטל את הסכם הפיוס עם חמאס, והבהיר כי לרשות אין כל כוונה לנטוש את האמנה הטרייה. "הרשות הפלסטינית הבינה את חוסר הנכונות של נתניהו מתחילת כהונתו כראש ממשלה", אמר, והדגיש כי הפגישות שקיים עם ראש הממשלה הבהירו לו כי לנתניהו אין רצון או נכונות לשלום עם הפלסטינים.

 

הנאום - המשך ההטעייה והשקר

"לדבר על שלום עם ישראל תחת התנאים של נתניהו זה בזבוז זמן", אמר עריקאת. לדבריו, הרשות לא תקבל תרחיש בו ישראל לא תיסוג לגבולות 1967, והבהיר כי בירת המדינה הפלסטינית תהיה ירושלים. הוא כינה את נאומו של נתניהו "נאום שנועד ליחסי ציבור", וציין כי הרשות הפלסטינית אינה מקבלת את התנאים שהציג.

 

גם בתנועת הג'יהאד האסלאמי פרסמו הודעה בעקבות דברי נתניהו בקונגרס, וציינו כי הנאום מהווה המשך למדיניות ההטעייה והשקר. לטענת פעילי הג'יהאד, התגובה הפלסטינית לנאום חייבת להיות בניית חזון לאומי המבוסס על תוכנית ההתנגדות.

 

עוד לפני נאומו של נתניהו הערב, ציין בכיר פתח, נביל שעת', כי ראש הממשלה מנסה להשיג שתי מטרות: ראשית, להשאיר את מיליון וחצי המוסלמים והנוצרים החיים בתוך הקו הירוק בסכנת גירוש, ושנית - למנוע מהפלסטינים בעתיד את זכות השיבה.

 

שעת' התייחס גם לדרישת נתניהו להכרה במדינה היהודית, ואמר: "אנחנו נכיר בישראל באותה הדרך שאנו דורשים שהיא תכיר בנו כמדינה בגבולות 1967, ולא כמדינה איסלאמית או נוצרית - אלא כמדינה פלסטינית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בקונגרס
צילום: רויטרס
אבו מאזן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים