שתף קטע נבחר

הבת נהרגה בפיגוע, האב בתאונה: 'סבא היה אבא'

הרב אורי דסברג הוא אחד משלושת ההרוגים בתאונה בגוש עציון. הוא ואשתו גידלו את ילדיה של בתו אפי, שנרצחה בפיגוע ב-96'. "לא הרגשנו חוסר באב", סיפרו הנכדים

ב‭9-‬ ביוני 1996 חזרו אפרת (אפי) וירון אונגר מחתונה ונסעו לביתם בקריית-ארבע, ביחד עם בנם התינוק ישי, שהיה אז בן תשעה חודשים. את בנם הבכור, דביר בן השנתיים, הם השאירו אצל הורי אפרת, שהיתה אז בהריון - יהודית והרב אורי דסברג. ליד צומת ראם (מסמיה) עקפה את הזוג הצעיר מכונית ובה שלושה מחבלי חמאס. כ-50 קליעים נורו לעברם והרגו את אפי וירון. באורח נס התינוק ישי לא נפגע. מאותו יום גדלו הנכדים אצל הרב דסברג. היום הילדים היתומים איבדו גם אותו.  

 

בהתנגשות בין משאית לרכב פרטי בגוש עציון, שעות לאחר תאונת האוטובוס הקשה בדרך לירושלים, נהרגו שלושה בני אדם - ובהם גם הרב אורי דסברג, בן 65. בתאונה בכביש 60, בין נווה דניאל לאלעזר, נהרגו גם יוכבד אלטשול, בת 55 מאלעזר, ואילנה אולך, בת 56 מאפרת. נהג המשאית הפלסטיני נפצע בינוני ופונה על ידי הסהר האדום.

 

15 שנים עברו מאז, וכיום דביר כבר בן 17. "לא כל כך הכרנו את ההורים שלנו, אבל סבא וסבתא נתנו לנו הרגשה כאילו הם ההורים", סיפר דביר על הסבא שהפך לאבא ומצא את מותו בתאונה. ישי בן ה-16, שהיה אז תינוק, הוסיף: "סבא היה צדיק, הוא תמיד התנדב לעזור לזולת וגן אנחנו לא הרגשנו חוסר באב. הכול בזכותו, תמיד התייחסנו אליו כאבא ולא כסבא".

 

"היו אבא ואמא - מאסיפות הורים ועד עצות רגילות"

בר און דסברג, בנו של הרב שנהרג, סיפר כי הוא עלה כתינוק מהולנד - מיד לאחר השואה: "בימים האחרונים הוא ביקר בהולנד עם חברים לטיול שורשים, הם חזרו הבוקר וזו היתה ממש סגירת מעגל". הוא הותיר שישה יתומים, אך בר-און מספר כי אביו גידל שמונה: "השאלה של כמה ילדים היו לו תמיד היתה מורכבת מבחינתנו. היינו שבעה ואחת נרצחה. הוריי גידלו את שני ילדיה, כך שלמעשה אנחנו שמונה".


ישי ניצל בנס, דביר נשאר אצל הסבים. הפיגוע ב-1996

 

בנו של ההרוג סיפר כי אורי דסברג, שהתגורר מאז 1976 באלון שבות, עסק בתחום המחקר הלכתי וכן בכתיבה ועריכה, "בעיקר בנושאים הנושקים לתורה, העולם המודרני והשאלות שמביא לנו הזמן". פרט לעריכת מאמרים תורניים, עסק ההרוג בתאונה גם בחינוך ובעבר אף הקים ישיבה תיכונית בטורונטו. 

 

על החלטתו לגדל את נכדיו כבניו, סיפר בר און דסברג: "היא הגיעה ממקום מושכל ונראתה לכולם כדבר ההגיוני ביותר. אפשר לראות את הילדים היום ולראות כיצד חונכו, ללא כל משקעים פסיכולוגיים. הם לא גדלו כיתומים. הורי היו להם אבא ואמא, מאסיפות הורים ועד עצות וליווי בחיי היום-יום".


התאונה בגוש עציון. 3 נהרגו, ובהם הרב דסברג (צילום: אוהד צויגנברג)

 

אותה החלטה נלקחה שבועיים לאחר הפיגוע בצומת מסמיה. שבועות ספורים

לאחר מכן, תיארה הסבתא יהודית את הקושי הגדול של דביר היתום: "לפעמים הוא מבקש ללכת בבוקר לבית הכנסת, משום שהורגל ללכת עם אביו, בתקווה למצוא אותו שם. אבל הוא מתחיל להבין את המציאות החדשה. השבוע, כאשר ראה ילד הולך עם אמו, הצביע עליי ואמר לו: 'זאת אמא שלי!'".

 

בשנת 2000 הגישו היתומים ובני משפחה נוספים תביעת פיצויים נגד החמאס ונגד הרשות הפלסטינית. החמאס והרשות לא הגישו כתב הגנה, ובית משפט בארצות-הברית פסק כי עליהם לפצות את היתומים בסך של 116 מיליון דולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המשפחה. דסברג נהרג על הכביש
אחרי הבת, גם האב נהרג. אורי ואפרת דסברג
הסבתא הפכה לאמא. יהודית דסברג והנכדים
צילום: יריב כץ
מומלצים