שתף קטע נבחר

תומס פרידמן לנתניהו: זה הרגע להחלטות גדולות

בעל הטור הנחשב בעולם מציע לפלסטינים לצעוד כל יום שישי לירושלים עם עלה של זית, ומבהיר שהדרך לשלום לא עוברת בהכרזה על מדינה פלסטינית לפני הסכם עם ישראל. את נתניהו הוא מזהיר: אתה בדרך להפוך לחוסני מובארק של השלום

נתניהו עלול להפוך למובארק? רגע אחרי נאומו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בקונגרס האמריקני, מזהיר הפובליציסט הנחשב תומס פרידמן, במאמרו ב"ניו-יורק טיימס", כי ישראל והפסלטינים נמצאים "בדיוק איפה שמצרים ותוניסיה היו לפני המהפכה". פרידמן האשים את הממשלות בשני הצדדים בכך שהן מאובנות, ועקץ: "האם יש משהו פחות רלוונטי מכך שראש הממשלה הישראלי הולך לדבר בקונגרס האמריקני, והמנהיג הפלסטיני הולך לדבר באו"ם - במקום שילכו לדבר זה עם זה?".

 

 

לדבריו, גם לפלסטינים וגם לישראל יש מה ללמוד מכיכר א-תחריר. "לפלסטינים הייתי אומר: אתם חושבים שהישראלים קשים אתכם, כי הם חושבים שהם מחזיקים אתכם בקופסה. אם תפנו לאלימות, הם יתייגו אתכם כטרוריסטים, ואם לא תפנו לאלימות - הישראלים ינצלו את השקט כדי לבנות עוד התנחלויות. הדילמה שלכם היא איך לגשת לישראל בלי שזה יתפוצץ לכם בפנים, ובלי שזה ידרוש כניעה מוחלטת".


"ההבטחה המעורפלת והמוכרת על פשרות כואבות". נתניהו (צילום: רויטרס)

 

לדבריו, "חייבים להתחיל מחוק הברזל של השלום הישראלי-ערבי: מי שיש לו את תמיכת הרוב השקט בישראל, מנצח. אנוואר סאדאת גייס את הרוב הישראלי לצידו כשנסע לישראל, והוא קיבל כל מה שרצה. יאסר ערפאת עשה זאת לרגע קצר עם הסכמי אוסלו. איך הפלסטינים יכולים לעשות זאת שוב? אני יכול להגיד לכם איך לא לעשות את זה: לגרום לאסיפה הכללית של האו"ם להכיר במדינה עצמאית פלסטינית ולתת לראש הממשלה הישראלי, בנימין נתניהו, תירוץ נוסף לא לגשת לדבר".

 

עלה של זית בכל יום שישי

פרידמן מבקש להציע חלופה פלסטינית לכיכר א-תחריר: "תכריזו שכל יום שישי מהיום והלאה הוא "יום השלום", ותוציאו אלפי פלסטינים, שיצעדו מהגדה המערבית לעבר ירושלים בצורה לא אלימה. הצועדים יישאו עימם שני דברים: עלה זית ביד אחת ושלט ביד השנייה, שעליו ייכתב בעברית ובערבית - 'שתי מדינות לשני עמים. אנחנו, הפלסטינים, מציעים למדינה היהודית פתרון של שתי מדינות שמבוסס על גבולות 1967, עם התאמות מוסכמות - כולל בירושלים, שם הערבים ישלטו בשכונות שלהם והיהודים ישלטו על שלהם.

 

"אם הפלסטינים יצעדו בשלום לירושלים בכל יום שישי, כשהם נושאים מסר ברור, זה יהפוך לאירוע חדשותי בינלאומי", מבטיח פרידמן. "כל גופי התקשורת העולמיים יהיו שם. תסמכו עליי, זה יעורר ויכוח אמיתי בישראל. גם ישראלים יהודים וערבים יוזמנו לצעוד. ביחד, הם יאמרו למנהיגים שלהם מה שהצעירים במצרים אמרו לנשיא חוסני מובארק: 'אנחנו לא הולכים לתת לך לבזבז יום נוסף מהחיים שלנו עם התמרונים השחוקים שלך.

 

"טירוף, אני יודע. ביבי קורא את זה וצוחק: 'הפלסטינים אף פעם לא יעשו זאת. הם אף פעם לא יגרמו לחמאס לאמץ דרכים לא-אלימות. זה לא מתאים להם'. וזה בדיוק מה שמובארק אמר על האזרחים במצרים: 'הם לא מסוגלים להיות שום דבר מעבר למה שהם – כנועים ומוכנים לאכול כל מה שאאכיל אותם'. אבל המצרים הפתיעו אותו. מה אתכם, פלסטינים? יש לכם יכולת להפתיע? האם ביבי צודק בקשר אליכם, או לא?".

 

גם לישראל יש לפרידמן עצה חשובה. "השיעור שביבי צריך ללמוד מכיכר א-תחריר ברור למדי", הוא מצהיר. "אדוני - אתה בהחלט בדרך להפוך לחוסני מובארק של תהליך השלום. הרגע בחיים לקבל החלטות גדולות הוא הרגע שבו יש לך את הכוח. למשך 30 שנה למובארק היה את הכוח להפוך את מצרים לדמוקרטיה, והוא מעולם לא עשה זאת. כשהאזרחים התקוממו נגדו הוא ניסה לעשות את זה בשישה ימים, אבל זה היה מאוחר מדי. אף אחד לא האמין לו".


"גם מובארק לא האמין באזרחים". החגיגות בכיכר א-תחריר (צילום: AFP)

 

פרידמן מבהיר כי היום, לישראל יש כוח רב בידיים, הן מבחינה צבאית וכלכלית, והן מבחינת התמיכה האמריקנית. "אם נתניהו יציג מפה אמינה ומפורטת לשתי מדינות, ויניח אותה על השולחן - ולא רק את ההבטחה המעורפלת והמוכרת של 'פשרות כואבות' - הוא יוכל להשיג תמיכה נרחבת באירופה ובארצות הברית, תמיכה שתאפשר לו לקבל כל מה שירצה - כולל נשק חדיש, חברות בנאט"ו, אולי אפילו חברות באיחוד האירופי. השאלה היא האם ביבי מסוגל לייצר הפתעות, או שהפלסטינים צדקו לגביו: מזויף גדול, שמסתיר אג'נדה לאומית-דתית מתחת לתירוצים ביטחוניים?".

 

לדברי פרידמן, גם אם שום דבר מהדברים הללו לא יקרה, העתיד ברור. "אם המנהיגים הישראלים והפלסטינים לא יפתיעו, המצב בשטח הוא שיכתיב את המציאות. ישראל תספח בהדרגה את הגדה המערבית, ותיווצר מדינה של מיעוט יהודי ששולט על רוב ערבי. האויבים של ישראל יקראו לזה 'מדינת האפרטהייד היהודית'. אמריקה, ידידת האמת היחידה של הישראלים, תאלץ להגן על ישראל למרות שכבר לא תאמין במדיניות שלה ולא תכבד את מנהיגיה. המתח בין ישראל לארצות הברית ייראה כבר שונה לחלוטין מהמתח שראינו בוושינגטון בשבוע שעבר".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אם רק יציג מפה מפורטת, כולם יהיו בעדו. נתניהו
צילום: רויטרס
המתח מול ארה"ב עלול להגיע לשיאים חדשים. אובמה
צילום: AP
"המצב בשטח יכתיב מציאות". תומס פרידמן
מומלצים