שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חשש לחילול שבת: הפקה רוסית בוטלה בירושלים

  מלחמת השבת בירושלים ממשיכה להשפיע גם על התרבות: ההצגה "המשרתות", שאמורה היתה לעלות במרכז ז'ראר בכר, לא תעלה בגלל הצורך בחזרות והקמות במהלך השבת. מנהל המרכז: "לא קובעים את המדיניות"

  מלחמת השבת בירושלים ממשיכה לפגוע גם בתרבות. קבוצת התיאטרון של רומן ויקטיוק ממוסקבה, שאמורה היתה לפתוח את סיבוב ההופעות שלה בארץ במוצאי שבת הקרובה בירושלים, נאלצה להודיע לרוכשי הכרטיסים ברגע האחרון על ביטול המופע המתוכנן במרכז ז'ראר בכר. הנהלת המרכז העירוני לאמנויות הבמה הודיעה שלא תאפשר לצוות הטכני של ההפקה להקים את התפאורה והתאורה, או לקיים חזרות בתוך האולם במהלך השבת.

   

  יצויין כי באולמות אחרים בעיר, כדוגמת אולם שרובר, אולם הנרי קראון ואולם רבקה קראון, מאפשרים להפקות העולות במוצאי שבת לקיים חזרות, להקים תפאורה ולהציב תאורה באין מפריע. אך במרכז ז'ראר בכר, הפועל תחת עיריית ירושלים, מאמצים את הגישה המחמירה. על פי דברי אנשי ההפקה, להצגה "המשרתות" של ויקטיוק נרכשו מרבית הכרטיסים.

   

  מפיק המופע בישראל, מרט ליס מחברת "קרואיז אינטרנציונל", אמר ל-ynet היום: "כמעט 20 שנה אני עובד בישראל בכל האולמות, אבל זו הפעם הראשונה שאני שומע על כך שאי אפשר לעשות הקמה שעות לפני הצגה באולם ששכרת להופעות במוצאי שבת.

   

  "איך אפשר לפתוח הצגה בלי הקמה או חזרות? אף אחד לא התריע בפנינו והציבו לנו עובדה שלא הותירה לנו ברירה אלא לבטל". לדברי ליס, הנהלת התיאטרון של הבמאי הרוסי ויקטיוק, אינה יודעת כיצד לעכל את הבשורה. "הם מבינים שזה בגלל שבת, אבל לא מדובר על פתיחת אולם אלא הכנה שמתרחשת בתוכו. זה מביך".

   

  בנצי ביטרן, מנהל מרכז ז'ראר בכר, שנכנס לתפקידו רק לפני שבועיים, אומר כי הוא מצר על התקרית אך מדגיש כי הפרטים הקשורים באיסור הקמה במהלך השבת, מצויינים בחוזה ההתקשרות בין הצדדים. למרות זאת, אומר ביטרן: "ניסינו לעזור ככל יכולתנו. הצענו שיעשו הקמה בשישי, לפני כניסת השבת. בהפקה אמרו שזה לא מתאים להם כי הם צריכים ללמוד את האולם וזקוקים לזמן בשביל להתאפר לפני המופע. עם כל האי-נוחות שבדבר, אני לא יכול לאשר דבר כזה. אחרי הכל אנחנו אולם עירוני. כל הסיטואציה לא מעוררת בי גאווה, אבל זה מצב שירשתי". ביטרן הדגיש כי המרכז לא יחייב את ההפקה בשכר אולם ואף הציע להעמיד לרשות הצוות הטכני כוחות סיוע משלו.

   

  בתגובה אמר מפיק המופע בישראל: "החזרת שכר אולם זה טבעי, אבל מה עם העלויות שקשורות בפרסום, הלנת השחקנים והצוות הטכני והשכר? מה עם הפרסום שהתווסף עכשיו ובו נאלץ ליידע את הציבור על ביטול?".

   

  ביטרן מגלגל את הכדור לפתחה של עיריית ירושלים ואומר: "מדובר במרכז עירוני ואת המדיניות לא אני קובע". את תגובת העירייה לא ניתן להשיג עד לפרסום הידיעה, אך מקורות בכירים בתעשיית התרבות בירושלים אמרו ל-ynet כי הבעיה אינה ייחודית רק למרכז זה אלא גם לאולמות נוספים.

   

  "הבעיה של מרכז ז'ראר בכר, שקיימת גם בבנייני האומה למשל, שפועל תחת הסוכנות היהודית, קשורה גם בשכונה שבה הוא ממוקם. הוא סמוך לשכונה חרדית שבה מטבע הדברים כל הנושא מעורר הרבה אמוציות. לא ניתן לפתור את העניין, אבל מחובת מרכז ז'ראר בכר להתריע בפני שוכרי האולמות על המצב לפני מעמד חתימת חוזה", הם אומרים ל-ynet. "חובת העיר להגיד שאלו הם התנאים ומי שמתאים לו - שישכור את האולמות תחת התנאים המגבילים, שהם עובדה נתונה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מלחמת השבת בירושלים. מגיעה גם לתרבות
  צילום: נועם מושקוביץ
  לאתר ההטבות
  מומלצים