שתף קטע נבחר

"שקר המים": ועדה תבדוק ממצאי תחקיר כלבוטק

שר התשתיות לנדאו הנחה את רשות המים להקים צוות לבחינת הבעיות שנתגלו במערכות המים. הצוות נדרש להגיש המלצות עד ל-30 ביוני. על רקע שידור התחקיר הוגשו בקשות לתביעות ייצוגיות בסך מאות מיליוני שקלים נגד תאגידי המים

שר התשתויות הלאומיות, עוזי לנדאו, הנחה את רשות המים להקים לאלתר צוות מקצועי פנימי, שתפקידו המרכזי לבחון את הבעיות שנתגלו במערכות המדידה וההולכה של המים. זאת בעקבות תחקיר ששודר בתוכנית "כלבוטק" בערוץ 2. הצוות המקצועי יגיש לשר מסקנות והמלצות ביניים בנושא טיפול בצנרת המשותפת ובמדידת המים עד 30.6.11. 

 

 

ממשרד התשתיות נמסר עוד כי בהנחיית השר, יבדוק הייעוץ המשפטי של רשות המים כיצד ניתן לטפל בחשבונות מים חריגים, כך שהצרכן לא יצטרך לשאת בתשלום עבור חריגה לא מוסברת. תשובה לכך תינתן בתוך 30 יום. "חריג" ייחשב חשבון השונה באורח בולט מן החשבונות שקיבל הצרכן לאורך זמן, מבלי שנמצאה כל סיבה לחריגה.

 

בדיקת הנושא תתבצע ע"י ספק המים, לאחר שווידא הצרכן שאין דלף בצינורות ביתו (צינור ביתי מוגדר כצינור המתחיל משעון הבניין ומגיע עד לברז הביתי).

 

עבודת רשות המים תלווה על-ידי צוות מומחים ממכון "גרנד" לחקר המים בטכניון, שייעץ לאנשי הרשות. פרופסור הילל רובין מהיחידה להנדסת הסביבה, מים וחקלאות, יעמוד בראש צוות שייעץ לצוות הבדיקה של רשות המים. לצידו ישמשו בצוות הפרופסור אבי אוסטפלד שותפו של רובין ליחידה, ופרופסור נח גליל, מנהל מכון "גרנד".

 

מכון התקנים יתבקש לעדכן תוך שלושה חודשים את התקן הניתן למוני המים, כך שמדידת המים תשקף בצורה מדויקת את צריכת הלקוחות. אם יהיה צורך בהשקעה נוספת, דוגמת התקנת "שסתום אל חוזר" - תיבחן השתת המימון על ספק המים.

 

ממשרד התשתיות נמסר, כי "בכוונת השר לנהל מעקב ולפקח מקרוב על יישום כל האמור לעיל, על מנת לשים קץ לפגיעה באזרחים, שהיא בלתי מתקבלת על הדעת". עוד נמסר, כי לאור ריבוי התלונות על טיב השירות הנחה השר את הממונה על התאגידים במשרד הפנים, ישראל עינב, לבדוק את התלונות ולטפל באורח חד משמעי בכל תופעה ותלונה על יחס שאינו הולם.

 

התביעות כבר יצאו לדרך

בתחילת השבוע הוגשו לבתי המשפט שתי תביעות ובקשות לתביעות ייצוגיות נגד תאגידי מים. האחת, הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד תאגיד המים של תל אביב, מי אביבים, ונגד עיריית ת"א, בטענה שמונה המים ממשיך לעבוד גם כשהברזים סגורים. התביעה השנייה הוגשה לבית המשפט המחוזי מרכז, נגד תאגידי המים של חיפה, רעננה וכרמיאל - מי כרמל, מי רעננה ועין כרמים, בטענה שלא עמדו בחובתם - לא בדקו ולא כיילו את מוני המים, מה שגרם לגביית יתר.

 

ביום שני שיגר פורום תאגידי המים מכתב לממלא מקום יו"ר רשות המים עודד פיקסלר תחת הכותרת "בקשה דחופה לקבלת הנחיות בקשר למערכת מדידת מים בעקבות תחקיר כלובטק".

 

"בעקבות תחקיר כלבוטק והממצאים שהוצגו בו, פורום המנכ"לים של תאגידי המים והביוב מבקש בזה לקבל מיידית הנחיות ברורות בקשר עם מערכת מדידת המים (אביזרים, שעונים, התקנה וכל מה שקשור במערכת זו) באמצעותה מחויבים הצרכנים", נכתב במכתב. "בראש וראשונה, אמורים הדברים ביחס להתקנת האל-חוזר. מבקשים אנו לדעת מה עלינו לעשות בנידון זה, ופניות בעניין מגיעות אלינו מצרכנים ומראשי ערים כאחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
עוזי לנדאו
צילום: אסף שילה, ישראל סאן
מומלצים