שתף קטע נבחר

משמרות הזהב - יום פתוח במכון התקנים

בעוד מחירי הזהב בנסיקה מתמדת, מכון התקנים ערך יום פתוח במסגרתו יכלו המבקרים לבדוק אם תכשיטי הזהב שלהם מקוריים וכמה קראט יש בהם, באמצעות בדיקה פשוטה. איך תדעו אם הזהב שברשותכם מקורי? צפו בכתבה

"בדיקה שעשויה להרוס משפחות", כך מכנים במכון התקנים הישראלי את בדיקת טוהר הזהב שעורכים במכון עבור אנשים פרטיים. מאז 1962, עוברים כל תכשיטי הזהב של ישראל דרך מכון התקנים, או לפחות כך אמור להיות. בעוד שיבואני ויצואני תכשיטים משלמים עבור אימות טוהר הזהב שלהם במכון, הצרכן הפרטי מקבל שם את השירות הזה בחינם, ויכול להגיע אליו בכל עת כדי לקבלו.

 

השבוע, במסגרת יום פתוח שנערך במכון, הוקם דוכן מיוחד לבדיקת זהב, והמבקרים עלו אליו לרגל. בדוכן, נמצא שלא מעטים הם התכשיטים שנקנו כשהם נטולי חותמת מכון התקנים. תכשיט זהב חייב להגיע עם החותמת הזאת, וגם עם שם היצרן, ועם חותמת נוספת, שמצהירה על דרגת הטוהר שלו, שהרי זהב תמיד מעורב עם מתכות אחרות.

 

דרגת טוהר הזהב נמדדת ביחידת משקל בשם קראט (karat), שאינה זהה לקראט של היהלום ומבוססת על מסורת עתיקה, שהשוותה את משקל הזהב למשקל חרצני חרוב. בזהב, באופן מסורתי, לא משתמשים בחלוקה עשרונית אלא בחלוקה ל-24 יחידות. כך למשל, 14k אומר שמרכיב הזהב בתכשיט מהווה 14 חלקים מתוך 24, או 585 חלקים מתוך אלף. הבודקות הסבלניות ערכו התאמה כימית בין החותמות למציאוּת, והתוצאות נגלו לעיני המבקרים.  

  

אמנם הבדיקה האמינה ביותר לטוהר זהב היא להתיך אותו ולהעבירו תהליך כימי, וישנה גם בדיקה אמינה מאוד באמצעות קרינה; אבל כדי שלא להרוס תכשיטים בעלי ערך ריגשי, הבודקות בדקו את התכשיטים שהוגשו להן בשיטה הפשוטה ביותר: באמצעות אבן בוחן, שלושה סוגי חומצות, ולופה (זכוכית מגדלת). האם הנבדקים האמיצים יצאו מרוצים?  


פורסם לראשונה 28/05/2011 11:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
אמיליה מחפשת אחר חותמות
צילום: דלית שחם
כשכל 375 חלקים מתוך אלף הם זהב - התכשיט יוגדר כ-9 קראט, מידת טוהר של 37.5%
585 אלפיות הן 14 קראט
750 אלפיות הן 18 קראט
916 ו-999.9 אלפיות הן 22 ו-24 קראט
מומלצים