שתף קטע נבחר

ויכוח בממשלה: 'לא לפטיש 5 קילו נגד המעשנים'

התוכנית שתובא היום להצבעה כוללת הגבלות חדשות על עישון בתחנות רכבת ואוטובוס, וכן החמרת האזהרות על האריזות. שטייניץ תומך "בכל צעד להגבלת הרעה החולה", לנדאו דורש איזון: "צעדים מוגזמים". ומה דעתכם - בעד או נגד?

עד שייצא עשן לבן? הממשלה תצביע היום (א') על הגבלות חדשות על העישון במקומות ציבוריים ומכירת הסיגריות - שיחריפו את המאבק בצרכני הניקוטין. בישיבה שכונסה במגדל דוד לקראת יום ירושלים, ניכרו חילוקי דעות בנוגע לצעדים החריגים. על-פי ההערכות ההצעה תתקבל, ייתכן עם שינויים קלים.

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, צידד בתוכנית שיציג סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן. "אני תומך בכל צעד שיגביל את העישון במדינת ישראל כי מדובר ברעה חולה", הוא אמר.


"מדובר ברעה חולה" (צילום אילוסטרציה: רויטרס)

 

גם שר התחבורה, ישראל כץ, הודיע שיתמוך בהצעה להגביר את המלחמה בעישון. עם זאת, הוא ציין כי "אני מצפה

שהדברים ייעשו בתיאום עם משרד התחבורה. אני לא רוצה חוק ריק מתוכן שהציבור לא יעמוד בו".

 

לעומתם, שר התשתיות עוזי לנדאו טען כי הצעדים שנוקטת המדינה בעניין זה מוגזמים לדעתו. "צריך למצוא איזון שהוא הגיוני בין הדעה נגד העישון ובין כך שאתה לא יכול להשתמש בפטיש 5 קילו כדי למנוע זאת. יש לי תחושה שחלק מהדברים שהממשלה מקדמת בעניין זה מוגזמים".

 

בין היתר התוכנית כוללת הגבלות נוספות על עישון בשטחים ציבוריים, לרבות מקומות כמו גני אירועים ותחנות אוטובוס ורכבת. בשלב זה מתנגדים במשרד התחבורה להגבלת העישון בתחבורה הציבורית.

 

בנוסף, לפי התוכנית החוק על עישון במקומות בילוי ישונה כך שלא יהיה צורך "לתפוס על חם" את המעשנים. די יהיה בכך שאיכות האוויר במקום חורגת מהתקן, כדי להטיל קנסות.

 

עוד מתוכננת הגבלות נוספות על פרסום ושיווק סיגריות, כך למשל

 תאסר הצבת מכונות אוטומטיות למכירת סיגריות, יוחמרו האזהרות שעל אריזות הסיגריות ויאסר על סימון מוצרי טבק (למשל טבק לנרגילה בטעמי פירות) בתמונה של פרי.

 

במשרד הבריאות מציינים כי ההצעה עולה בקנה אחד עם האמנה הבינלאומית לפיקוח על טבק, שגיבש ארגון הבריאות העולמי ועליה חתומה גם מדינת ישראל. עלות התוכנית היא כ-10 מיליון שקלים, שמיועדים להקמת יחידה לנושא במשרד הבריאות. במשרד הבריאות מסבירים כי עלותה של התוכנית הלאומית לצמצום נזקי העישון היא 0.2% מהכנסות המדינה ממסים על טבק, הכנסות שעמדו ב-2009 על כ-4.1 מיליארד שקל.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המעשנים על הכוונת
צילום: Gettyimages Imagebank
יובל שטייניץ. בעד
צילום: גיל יוחנן
עוזי לנדאו. נגד
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים