שתף קטע נבחר

סטימצקי ואורנג' השיקו מיזם ספרי בוסר דיגיטליים

החברות עוקפות את הוצאות הספרים וישווקו בפורמט דיגיטלי כל כתב יד שיגיע אליהן, תמורת 11 אלף שקל. מחיר הורדת ספר כזה לסמרטפון ולטבלט: 12.9 שקל. הכותבים יוכלו גם להציג את ספריהם בחנויות סטימצקי, תמורת תוספת תשלום

הוצאת הספרים דחתה אתכם? מעכשיו יש לכם בית. אין צורך בכישרון כתיבה, במו"ל ובעורך - כל אחד יכול להוציא ספר ולהיכנס לרשת סטימצקי, בתנאי שיש לו כסף להשקיע. סטימצקי ואורנג' יוצאות במיזם משותף, "החממה הספרותית": הוצאה לאור של יצירות בפורמט דיגיטלי ובפורמט מודפס.

 

"לכל ספר יש מקום במדף הדיגיטלי", מצהירים בסטימצקי ואורנג'. המחיר המינימלי לסופר מטעם עצמו שמעוניין לשווק כך את פרי מקלדתו: 11 אלף שקל. תמורת התשלום הזה תקבלו הדרכה מקצועית, עריכה לשונית והגהה, עיצוב כריכה, עימוד, המרה לפורמט דיגיטלי והפצה דיגיטלית. זה לא כולל תשלום נוסף שיש להוסיף לבית דפוס עבור הדפסת הספרים על נייר והוצאתם לאור.

 

הספרים לא רק שלא יעברו סלקציה ספרותית, הם גם לא יעברו עריכה ספרותית, וכל יוצר שיגייס את סכום הכסף שלעיל יוכל למסור את ספרו כטיוטה, ולקבלו בפורמט דיגיטלי תוך 30 יום. "אנחנו לא הולכים להתערב בחומר הספרותי", אמרה היום מנכ"ל סטימצקי, איריס בראל, "נדפיס הכל, מלבד דברים פוגעניים".

 

עוד אמרה שהמיזם לא יפגע בהוצאות הספרים. "אנחנו לא פוגעים במו"לים. יש גם מקום למו"לות ישנה. אבל יש כמות גדולה של כתבי יד ששוכנים במגירה, והוצאות הספרים לא מסוגלות להוציא כמות כזאת לאור. בנוסף, אי אפשר להתעלם מהעולם הדיגיטלי".

 

מנהל חטיבת השיווק, התוכן ומנועי הצמיחה בחברת אורנג', יעקב קדמי, אמר: "המיזם לא יכלול ספרים רגילים, רק ספרים של סופרים מתחילים. העלינו כבר למכירה ספרי ילדים. אם הוצאות הספרים תרצנה להתקשר עם אורנג', הן תוכלנה, בדרך שלא קשורה למיזם הזה".

 

30% מהכנסות הספר ילכו לכותב

את הספרים הדיגיטליים יוכלו להוריד לקוחות כל חברות הסלולר, מאתר ופורטל אורנג', או מאתר סטימצקי. הם מותאמים לסמארטפונים אייפון, וגלקסי S; ולטבלטים אייפד ומוטורולה זום. אין אפשרות לקריאה בקוראים ייעודיים כמו קינדל.

 

ההורדה תהיה כרוכה בתשלום של 12.90 שקל, באמצעות חשבון אורנג' או דרך כרטיס האשראי. הדפדוף בספרים ייעשה באמצעות קורא (reader) ייעודי שיוצע להורדה בחינם, והפרק הראשון של כל ספר יינתן לקריאה ללא תשלום. פיצ'רים נוספים: סימניה לשמירת מיקום בספר, שינוי גודלי הגופנים להקלה על קריאת הספר, חיפוש טקסט בספר ותוכן עניינים אינטראקטיבי המאפשר גישה מהירה לפרקי הספר.

 

הכותב יקבל בתמורה לכספו וטירחתו 10 עותקים מודפסים, ו-30% מההכנסות שיניבו ההורדות של הספר שלו. לא מדובר בנתח גדול, לעומת שירותים דיגיטליים דומים שמאפשרים לסופר רווח של 70%-75%, אך הוא גדול יותר ממה שמקבלים בעולם המו"לות, והכותבים יקבלו את הבמה של סטימצקי ואורנג'.

 

בסטימצקי מתכוונים גם להציג את יצירות הביכורים הללו בחנויות הרשת, בתנאי שהכותבים ידפיסו אותן בכספם שלהם בבית דפוס. הספרים המודפסים והכרוכים יוצבו בפינה בחנות שתיוחד ליצירות "החממה הספרותית". כך או כך, הכותב יישאר בעל הזכויות על כתב היד שלו, ויתבקש להתחייב להפצה בלעדית בסטימצקי ובאורנג', במשך שנה בלבד.

 

כאמור לא מדובר במיזם חלוצי במהותו, שכן ישנם גם אתרים קיימים ופועלים כמו mendele.co.il, דרכם אפשר לשלם 2,500-1,500 שקל לספר דיגיטלי בפורמט epub, פורמט פתוח בינ"ל של ספרים דיגיטליים. במיזם הזה הכותב מרוויח 75% מערך המכירה. מיזמים אחרים מאפשרים להעלות ספרים דיגיטליים לרשת בפורמט PDF. כאן, העמלה המשולמת לסופר ולמו"ל בגין כל מכירה בפועל היא 70%.מי שרוצה יכול להכין גם ספר דיגיטלי לבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
האם תקנו ספר כזה? הפרויקט המשותף לאורנג' וסטימצקי
מומלצים