שתף קטע נבחר

"התנדבות" תמורת כסף: י-ם נלחמת על הצעירים

חדש: סטודנטים ירושלמים יוכלו להתגורר ב"מתחמי צעירים", להתנדב למען החברה, ובתמורה לקבל מלגה של 21 אלף שקל. המטרה: לעודד אותם להישאר בעיר הבירה. את הצעירים זה לא מרשים: "שומעים על אישור תכניות, אבל אין כלום בשטח; העיר מלאה בדירות רפאים לתושבי חו"ל"

פרויקט חדש יוצא לדרך בירושלים, במטרה לעודד צעירים להשאר בעיר : החל משנת הלימודים הבאה, סטודנטים ירושלמים יוכלו להתגורר ב"מתחמי צעירים" בשכונות בעיר ולהתנדב למען החברה, ובתמורה יקבלו מלגת מחייה בסך 21 אלף שקל ל-3 שנים.

 

הפרויקט, שנקרא "עושים שכונה", יחל בשנת הלימודים הקרובה, ופתוח לכלל הסטודנטים המתחילים את שנת לימודיהם השלישית, בכל תחומי הלימוד. הסטודנטים שישתתפו בתוכנית, יתגוררו בקבוצות של כ-20-35 סטודנטים בשכונות שהגדירה עיריית ירושלים: קריית מנחם, קריית היובל, גוננים והגבעה הצרפתית, ויעסקו ביזמות חברתית, פעילות קהילתית והתנדבות במסגרת ארגון פר"ח. 

 

את הפרויקט יזמו הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י) והוא יופעל יחד עם עמותת "רוח חדשה", עיריית ירושלים וגורמים נוספים. לפרויקט גויסו כ-18 מיליון שקל ל-5 השנים הקרובות, והוא ממומן בעיקרו על ידי משרד ראש הממשלה ובמימון קרנות פילנתרופיות. ממארגני הפרויקט נמסר, כי הוא נועד לעודד צעירים בוגרי אקדמיה להשתקע בעיר הבירה, באמצעות יצירת חיי קהילה בשכונות.

 

"פרויקט "עושים שכונה" יסייע לנו להציע לסטודנטים המעוניינים בכך מערך הטבות כלכליות, חברתיות ותעסוקתיות אשר יחזקו את הקשר שלהם לעיר ויעודדו אותם לקבוע בירושלים את ביתם העתידי", מסר מוטי חזן, מנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים. "על ידי יצירת חוויה סטודנטיאלית ייחודית, המעודדת חיי קהילה ותרומה חברתית, נוכל לסייע לירושלים להיות עיר צעירה, שוקקת חיים וסולידארית", מסרה אלישבע מזי"א, מנכ"ל עמותת "רוח חדשה".

 

ביקורת: "אין פרויקטים לזוגות צעירים"

אך למרות ההכרזה החגיגית על הפרויקט, גורמים בקואליציה של ברקת מתחו ביקורת על התנהלות העירייה בטענה כי אינה עושה די בשביל להשאיר את הצעירים בעיר. לדבריהם, "יש אומנם התקדמות בנושאים של דיור ותעסוקה לצעירים, אבל התכניות החשובות כמו הסיטי והתמריצים, מתקדמות לאט מידי. יש עדיין פער גדול בין ההצהרות החגיגות לבין המציאות בשטח. בתחומים האלה עיריית ירושלים לא משקיעה מספיק משאבים".  

 

קובי פריג', ממייסדי תנועת הצעירים הירושלמית "התעוררות", אמר ל-ynet: "אנחנו שמחים על כל סכום שמגיע לצעירים בירושלים. ההשקעה בתרבות בחינוך ובעיקר באנשים עצמם ולא במנגנונים - חשובה מאוד, אך הדבר הדחוף ביותר עכשיו הוא פיתוח של מקומות תעסוקה ומגורים, ושיפור התחבורה הציבורית בעיר".

 
ניר פרג (31) פעיל חברתי בירושלים, הוסיף כי "אני מאוד מקווה שהתכנית תחדש, כי עד עתה ראינו מעט מידי פעילות חיובית לטובת הצעירים בירושלים מצד העירייה".

 

לדבריו, "נכון שיש פריחה בתחום התרבותי, אבל בנושאים של דיור, תעסוקה ותחבורה - אנחנו שומעים על אישור תכניות ותקציבים, אבל משום מה לא רואים שום דבר מזה בשטח. העירייה מכריזה בגאווה שהיא מעוניינת למשוך זוגות צעירים, אבל אין מקומות עבודה לאקדמאים או דירות לצעירים. העיר מלאה בדירות רפאים לתושבי חו"ל אבל אין פרויקטים שנבנים עבור זוגות צעירים".


פורסם לראשונה 29/05/2011 18:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
נדל"ן בירושלים
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים