שתף קטע נבחר
צילום: AP, Getty Images imagebank

החיילים הסורים נורו בידי חבריהם, המפגינים טיפלו

רשת אל ג'זירה פרסמה סרטון שבו נראים חיילים סורים מדממים, לאחר שסירבו פקודה לירות במפגינים, ובשל כך נורו בעצמם. פעילים מדווחים על 5 הרוגים היום בידי כוחותיו של אסד

עדות נוספת לירי בחיילים סוריים שסירבו פקודה? רשת "אל-ג'זירה" פירסמה בצהריים (יום א') קטע וידאו קצר שבו נראים חיילים סורים מדממים. על פי הדיווח, שלא ניתן לאשרו, מדובר בחיילים שסירבו לפקודה לפתוח באש לעבר המפגינים בעיר דרעא, ובתגובה נורו בידי אחיהם לנשק. בתוך כך דיווחו עדי ראייה ופעילים כי שבעה בני אדם נהרגו היום מירי כוחות הביטחון, בהם ילדה בת שבע.


המפגינים ניסו לטפל (צילום מסך אלג'זירה)

 

הרשת דיווחה כי חיילים מדיביזיה 4 בפיקודו של מאהר אסד, אחיו של הנשיא בשאר אסד, פתחו באש לעבר החיילים הסרבנים.

עוד נטען בדיווח כי החיילים הפצועים הועברו לבית בדרעא, שם ניסו התושבים לטפל בהם. טענות על סירובי פקודה הנענים בירי נשמעות מזה מספר שבועות בסוריה, מאז שלח הנשיא אסד את חייליו לדכא בכוח את המהומות במדינה.

 

פעילי זכויות אדם ועדי ראייה דיווחו כי כוחותיו של אסד, בגיבוי טנקים ומסוקים, צרו על העיר רסטן שבמרכז המדינה מאז שעות הבוקר המוקדמות ופתחו באש כבדה שממנה נהרגו שני בני אדם. בעיר תלביסה נערכה גם כן מתקפה צבאית קשה, ועל פי דיווחי פעילים נהרגו בה ובכפר סמוך לה חמישה בני אדם מירי כוחות הביטחון. על פי הדיווח, בין ההרוגים ברסטן גם ילדה בת שבע, חג'ר אל-חטיב.

 

עוד דווח על חיילי צבא שפרצו לתוך בתים בשתי הערים, רסטן ותלביסה, והחלו לבצע מעצרים המוניים. במקביל, קולות ירי רבים נשמעו בערים ומסוקים נצפו באוויר.

 

ההפגנה בחוראן שבה נמתחה ביקורת על מזכ"ל חיזבאללה
 
במקביל, ממשיכות להצטבר עדויות על מעשי הזוועה בסוריה. בלילה יצאו מפגינים לרחובות בכמה שכונות בבירה דמשק, עם היוודע דבר מותו של הנער חמזה אל-חטיב מהעיר דרעא. הטענות שלפיהן הנער מת בעינויים בידי הכוחות הסורים מעלות את חמתם של התושבים.

 

בעקבות כך, קוראים גורמים אופוזיציה להפגין מדי יום נגד העינויים במדינה. "כולנו חמזה", כתבו מארגני המחאה בעמוד הפייסבוק "המהפכה הסורית 2011" שהקימו.

הם אמרו כי גופת הנער הועברה לרשות משפחתו לפני כארבעה ימים, לאחר שנעדר מאז החודש שעבר.  

 

בנוסף לכעס על אנשיו של אסד, מטרה נוספת לגינויים היא מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה. באחת ההפגנות שהתקיימו בחבל חוראן שבדרום סוריה לפני שלושה ימים גינה אחד הדוברים את נסראללה על עמידתו לצד הנשיא הסורי ומשטרו. "אנחנו קלטנו זקנים, נשים וילדים לבנונים במהלך מלחמת יולי (מלחמת לבנון השנייה – ר.נ.), אנו, בני העם הסורי, מבטאים את הגרסה הנכונה ל'התנגדות' ולא אתה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
על פי הדיווח, החיילים הם מדיביזיה 4, בפיקוד אחיו של אסד
נסראללה. עוד מטרה לכעס המפגינים
צילום: AFP
מומלצים