שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  סערה בפתיחת פסטיבל קולנוע דרום

  שרת התרבות לימור לבנת תקפה את הבחירה להקרין את סרטו של שלומי אלקבץ: "סבל ילדי שדרות לא נשמע כאן". הקהל השיב: "איך את יודעת? קודם תראי את הסרט ואז תדברי; תני לסרט לדבר". הנהלת הפסטיבל: "לא נאפשר אינדוקטרינציה"

  סערה בטקס הפתיחה של פסטיבל קולנוע דרום בשדרות. השרה לימור לבנת, שהגיעה כאורחת הפסטיבל, פתחה וסיפרה על פניות שקיבלה שלא לכבד את האירוע בנוכחותה, בשל הקרנת סרטו של שלומי אלקבץ, "עדות". לאחרונה נשמעו טענות לפיהן הסרט חד-צדדי ומציג את המצב הפוליטי בישראל באופן מעוות.


  היוצר אלקבץ ואחותו רונית, משתתפת הסרט "עדות" (צילום: תמי דהאן)

   

  השרה, שלא ראתה את הסרט, אמרה: "הסרט שיוקרן בעוד זמן קצר מציג עמדה חד-צדדית שאינה תואמת את מציאות החיים כאן, עדותם של קורבנות הקסאמים והאוטובוסים המתפוצצים לא נשמעים בו. סבלם של נפגעי הטרור וילדי שדרות לא נשמע כאן. עדות? התעלמות".

   

  לבנת הוסיפה ואמרה כי היא מצרה על בחירת סרטו של אלקבץ כזה שיפתח את הפסטיבל, וציינה עם זאת את היותה מרוצה מהקרנת סרט הנעילה "הערת שוליים" של יוסף סידר. לבנת אמרה: "לפני יומיים התבשרנו שהסרט של סידר זכה בפרס התסריט בקאן, והנה מתברר שעל אף שאין הוא עוסק במלחמות או בכיבוש, הוא זכה להכרה בינלאומית ומביא כבוד ליוצריו ולישראל".

   

  את נאומי השרה לבנת קטעו צעקות רמות מהקהל ושריקות בוז. בין השאר התריסו הצופים על כך שדבריה נאמרים ללא שראתה כלל את הסרט. "איך את יודעת? קודם תראי את הסרט ואז תדברי", אמר אחד היושבים באולם. אחר הוסיף: "את אומרת שאת בעד חופש הביטוי, תני לסרט לדבר".

   

  לבנת עזבה את המקום מבלי שהתייחסה לקריאות, ומבלי להישאר להקרנת הסרט. עם לכתה, נשמעו צעקות בקהל שתקפו אותה ואמרו "את לא מכבדת לא את היוצרים ולא את הפסטיבל".

   

  על פי היוצרים ודבריהם בתוכניית הפסטיבל, "הסרט 'עדות' הוא נסיון לתאר את מערכת היחסים המדממת ואת היעדר הנפרדוּת של הפלסטינים והישראלים העומדים ו'משמיעים את קולם' על אותה פיסת אדמה".

   

  ראש עיריית שדרות: "הפסטיבל נועד לשיקוף עמדות שונות"

  ראש עיריית שדרות, דויד בוסקילה, ניסה להרגיע את הרוחות ואמר: "אנחנו חיים בחברה פלורליסטית דמוקרטית ומשמעות הדבר היא יכולת לכבד את האחר ולשמוע את דעתו, גם כשאיננו מסכימים איתה. אנשים וקבוצות רבות ניסו להניא את השרה מלהגיע לפסטיבל ומתוך כבוד לפסטיבל, לעיר ולמכללה היא החליטה לבוא חרף זאת.

   

  "אני מארח בגאווה את הפסטיבל, שכן אינני מוכן למנוע מאדם שדעתו שונה משלי להשמיע אותה", הוסיף בוסקילה.

  "זה טיבו של שיח - לקחת את השונות ולחפש את המאחד, לקחת את המרחיק ולקרב אותו למרכז. אני מודה לשרה שלא החרימה את הפסטיבל".

   

  בוסקילה סיכם את דבריו באומרו "בשעה שישראל מתלבטת בשאלות קשות אנו מוצאים בעזרת הפסטיבל פינה לברוח אליה. מפלט שבו כל אחד מוצא את מה שהוא מחפש, טיבה של אמנות, שהיא כר נרחב לשיקוף עמדות שונות".

   

  מהנהלת הפסטיבל נמסר בתגובה להתרחשויות בערב הפתיחה: "השרה לימור לבנת הודיעה זמן רב מראש כי לא תוכל להישאר עקב מחויבויות קודמות. פסטיבל קולנוע דרום הוא במה למגוון הדעות והעמדות ולא יאפשר אינדוקטרינציה והתקרנפות. אנו קוראים לציבור האכפתי לבוא ולהוכיח בהשתתפותו בפסטיבל כי לא תהיה סתימת פיות ליצירה האמנותית בישראל".

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השרה לבנת ב"קולנוע דרום". בירכה את סידר, יצאה נגד אלקבץ
  צילום: תמי דהאן
  לאתר ההטבות
  מומלצים