שתף קטע נבחר

סכסוך קיומי, לא טריטוריאלי

אבו מאזן שולל את קיום ישראל כמדינה יהודית, אך זה תנאי הכרחי לשלום בר-קיימא. מול ההסתה הפלסטינית ועידוד הטרור, צריך להתייצב מלוכדים יותר

משפט המפתח בנאום ראש הממשלה בפני הקונגרס האמריקני, הבהיר שהסיבה המרכזית לכך שכל הניסיונות להגיע להסכם שלום בין ישראל לפלסטינים כשלו היא סירובם של הפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית, כלומר להכיר בזכותו של העם היהודי לקיים בתחומי ארץ אבותיו מדינת לאום לעם היהודי, היא מדינת ישראל.

 

בן השיח הפלסטיני של ישראל בשיחות השלום הוא אש"ף, שכל הארגונים החברים בו, כולל הפתח, שוללים את זכות קיומה של ישראל בכל צורה שהיא, אך מכירים (בגלל עוצמתו הצבאית של צה"ל) בזכות קיומה של ישראל, בתנאי שזו תהיה ישות מדינית חסרת זהות אתנית - כלומר לא מדינת הלאום של העם היהודי.

 

הפלסטינים ידגישו תמיד שהם בעד פתרון "שתי מדינות" ולא פתרון "שתי מדינות לשני העמים". לשיטתו של אבו מאזן, היהודים אינם זכאים למדינה. הוא שולל קיומה של זיקה בין היהודים, כדת, לארץ ישראל, אף שהוא מכיר בכך שבעבר הרחוק היתה נוכחות של בני הדת היהודית בארץ ישראל, שהרי הקוראן מרבה לעסוק בכך. הוא מגדיר את היהדות כדת ולא כלאום. 

 

מאז הסכמי אוסלו משתמשים הפלסטינים בשורת תמרונים מילוליים כדי לשלול את זהות ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, והם מעולם לא ויתרו על שיבת הפליטים. גישה זו אינה רק נחלתם של כמה מדינאים ממולחים. זה המסר המרכזי המועבר לציבור הפלסטיני ככלל ולנוער הפלסטיני בפרט, בכלי התקשורת, בספרי הלימוד, במסמכי היסוד של הארגונים הפוליטיים, על-ידי הרשויות הדתיות, אתרי האינטרנט ובעשייה התרבותית.

 

במפות הפלסטיניות אין אזכור של ישראל, והצצה באתר PMW, העוקב אחר התקשורת הפלסטינית, מאפשרת לראות את ההנהגה הפלסטינית, ובראשה אבו מאזן, קורנת מנחת כאשר זמר מוכשר מנעים את זמנה בשיר המבטיח שחיפה, טנטורה (הלא היא דור), בית שאן וכל מה שביניהן, ישובו להיות פלסטין. זאת ועוד: ילדים פלסטיניים מתחנכים, עוד בגיל רך, לשנוא את ישראל ולהעריץ מחבלים מתאבדים. כך לא עושים שלום אמת. כך לא מתכוונים לדו-קיום בין העמים.

 

על כל ויתור קיבלנו רקטות

עידוד אווירה המעודדת אלימות וטרור, יחד עם הסתה לשנאה כלפי ישראל והיהודים, הם הסיבה לסבלם המתמשך של הפלסטינים ולא הצעדים שישראל נוקטת כדי להגן על עצמה נוכח הסתה זו. ויתור של ישראל בעניין זה יביא להקמת מדינה עוינת (וככל הנראה גם כושלת) בסמיכות למרכזי האוכלוסייה שלנו.

 

לב הסכסוך עם הפלסטינים הוא קיומי ולא רק טריטוריאלי, כפי שהוכיחו גם אירועי יום הנכבה וכפי שהבהיר ראש הממשלה בנאומו. הכיבוש, מבחינתם, החל בשנת 48' ולא בשנת 67'. לפיכך,

 

ההכרה הפלסטינית בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי היא תנאי הכרחי לכינון שלום בר-קיימא עם הפלסטינים, אף כי אינה תנאי לכניסה למשא ומתן. הנחלת ההכרה הזו בציבור הפלסטיני היא תנאי ליישום הסכם שלום ותחייב זמן לא מבוטל. אל לנו להשלות את עצמנו ולטפח ציפיות שווא.

 

ניסיון העבר מלמד, שעל כל שטח שוויתרנו כדי להתקדם למען השלום הנכסף, קיבלנו לא שלום אלא טרור ורקטות. לשמחתי, יותר ויותר ישראלים מודעים לסכנה זו, וככל שישראל תתייצב מלוכדת יותר בעניין זה מול הפלסטינים והמערכת הבינלאומית, כך יגברו סיכויינו להביא את הפלסטינים ואת העולם להתייחס לנושא, וכפועל יוצא מכך להגיע לשלום מוסכם ויציב שיענה על דרישותיהם הלאומיות של שני העמים.

  

הכותב הוא המשנה לראש הממשלה והשר לנושאים אסטרטגיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ההסתה היא הסיבה לסבל. משה יעלון
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים