שתף קטע נבחר

נתניהו בקונגרס: נהיה נדיבים, אך י-ם לא תחולק

רה"מ גלגל את הכדור לאבו מאזן בנאומו המסכם בארה"ב. הוא זכה לתשואות רמות וטען כי הוא מוכן לוויתורים על "חלקים מארץ האבות", אך הבהיר: "לא נשוב לקווי 67', ירושלים לא תחולק עוד לעולם". על איראן אמר: "שומרים על הזכות שלנו להגן על עצמנו". בסיום הנאום, הודה: "בהסכם שלום אמיתי, יהיו התנחלויות שיישארו מחוץ לגבולות ישראל"

לא לחלוקת ירושלים, לא לחזרת הפליטים לישראל, לא לנסיגה צבאית מבקעת הירדן - אבל כן לוויתור על חלק מההתנחלויות ביהודה ושומרון. ראש הממשלה בנימין נתניהו ניסה היום (ג') בנאומו בקונגרס האמריקני להעביר את הכדור לאבו מאזן, אך הודה באופן נדיר - בהסכם שלום, לא כל ההתנחלויות יישארו בשליטת ישראל. 

 

 

בנאומו שבפני שני בתי הקונגרס, שנקטע פעמים רבות בגלל מחיאות כפיים סוערות - ופעם אחת גם בגלל קריאת ביניים נדירה של מפגינה - פרש ראש הממשלה בנימין נתניהו את רשימת ה"לאווים" שלו: לא לחלוקת ירושלים, לא לחזרת פליטים, לא לנסיגה צבאית מבקעת הירדן.

 

נתניהו דרש מאבו מאזן "לקרוע" את ההסכם עם חמאס ולחתום על הסכם שלום עם ישראל - ואמר כי במקרה כזה, ממשלתו תהיה הראשונה שתכיר בפלסטין העתידית. הוא קרא שוב לפלסטינים להכיר במדינה יהודית והבהיר כי ישראל לא תיסוג מגושי ההתנחלויות גם בהסדר עתידי, אך הפעם לא הסתיר: "בהסכם שלום אמיתי וריאלי, שישים קץ לסכסוך, יהיו התנחלויות שיישארו מחוץ לגבולות ישראל". הוא אף טען כי "נהיה נדיבים בנוגע לגבי גודלה של מדינת פלסטין".

 

ראש הממשלה זכה לתשואות רמות בעת הגעתו, גם מצד ג'ו ביידן, סגן הנשיא האמריקני שמשמש גם כנשיא הסנאט - ומצד רעייתו שרה, שישבה ביציע האורחים. לאחר שביידן הציג אותו, פתח נתניהו ואמר כי הוא נרגש מאוד מקבלת הפנים החמה. "אני רואה כאן ידידים ותיקים של ישראל וגם ידידים חדשים שלה - דמוקרטים ורפובליקנים, כאחד", אמר נתניהו. "לישראל אין ידיד טוב מאמריקה, ולאמריקה אין ידיד טוב מישראל".

 

הודה לאובמה על חיסול בן-לאדן: "ברוך שפטרנו"

לאחר העימות החריף עם הנשיא האמריקני ברק אובמה, בירך אותו נתניהו על חיסול אוסמה בן-לאדן: "אנחנו עומדים יחד כדי להגן על הדמוקרטיה. אנחנו עומדים יחד כדי להגן על השלום ואנחנו עומדים יחד להילחם בטרור. ברכות לאמריקה, ברכות לנשיא. אתם תפסתם את בן לאדן והוא איננו כבר. ברוך שפטרנו".

 

הוא חזר שוב על תודתו לאובמה, אחרי שבפגישה הקודמת ביניהם הדגיש בעיקר את המחלוקות ואמר: "תודה לכם ותודה לנשיא אובמה על המחויבות הגדולה שלך לביטחון ישראל. אני מאוד מעריך את זה". ראש הממשלה הזכיר שוב את היותה של ישראל המדינה הדמוקרטית היחידה באזור העובר טלטלה עמוקה: "במזרח התיכון הלא יציב ישראל היא העוגן היחיד. ישראל היא ידידה בלתי מתפשרת של ארצות-הברית והיא תמיד תהיה ידידה של ארצות-הברית".


עוד מגרש ביתי. נתניהו מחויך בקונגרס (צילום: רויטרס)

 

במהלך נאומו נשמעו קריאות ביניים בלתי-שגרתיות ממפגינה שקראה "זכויות שוות לפלסטינים", וכמו בנאום באיפא"ק הלילה, הגיב נתניהו בהומור: "ניתן לקרוא קריאות כאלה בחברה שלנו. בטריפולי ובטהרן זה לא היה קורה, זו דמוקרטיה אמיתית". ראש הממשלה אמר כי שמע מחברי הקונגרס שתמיכה בישראל היא "השקעה נבונה". הוא אמר כי בישראל "כלכלה פתוחה ודיונים חופשיים בפרלמנט. אתם חושבים שאתם קשים בשימועים שאתם עושים, בואו תראו מה קורה בכנסת שלנו".

 

"רק לערביי ישראל זכויות דמוקרטיות"

נתניהו כינה את המפגינים במדינות ערב "אמיצים" ואמר שהם "נאבקים להבטיח את אותן הזכויות לעמיהן ולחברות שלהן שאנו גאים בהם בישראל. יותר ממיליון אזרחים ערבים בישראל נהנים מזכויות אלה עשרות שנים כבר בישראל, ולא רק במדינות ערב ששם יש מלחמה על הזכויות האלה. 300 מיליון ערבים חיים במזרח התיכון, מתוכם רק ערביי ישראל נהנים מזכויות דמוקרטיות. ישראל היא לא מה שרע במזרח התיכון, ישראל היא מה שנכון וצודק במזרח התיכון".

 

נתניהו הדגיש את הסכנה האיראנית ואמר כי "נשק גרעיני בידי איראן הוא סכנה ברורה ומיידית" לעולם: "הזמן אוזל, ייתכן שגלגל ההיסטוריה יסתובב. איראן יכולה לתת לטרוריסטים מטריה גרעינית ויכולה להביא לטרור גרעיני. אם לא נעצור זאת בזמן, הם יכולים לשים פצצה בכל מקום".


שלח מסר לטהרן: "אומרים לעולם לא עוד, ומתכוונים לזה" (צילום: רויטרס)

 

ראש הממשלה התקומם נגד השתיקה הבינלאומית בנוגע לנשיא איראן: "70 שנה אחרי שנרצחו 6 מיליון יהודים, איראן מכחישה את השואה ורוצה לחסל את מדינת ישראל. צריך להחרים אותם ולמנוע מאחמדינג'אד להגיע לכל פורום עולמי".

 

הזהיר את איראן: "שומרים על הזכות להגן עלינו"

עם זאת, הוא הזכיר את הסנקציות שהוטלו בקונגרס על איראן: "המילים והמעשים חיוניים, אבל משטר האייתוללות הישעה רק פעם אחת את תוכניתו הגרעינית - כאשר חשש מצעדים נגדו. ככל שאיראן תאוים ותבין שכל האופציות נמצאות על השולחן, הדבר ימעיט אפשרות של עימות צבאי".

 

"ישראל קמה מאפר השואה, וכאשר היא אומרת לעולם לא עוד, היא מתכוונת לעולם לא עוד. תמיד אנחנו שומרים על הזכות שלנו להגן על עצמנו", אמר נתניהו בנוגע לאיראן. ואז הוא הגיע למנה העיקרית - המשא ומתן המדיני.

 

"הסכמי השלום בין ישראל למצרים ולירדן הם חיים וברי-קיימא וצריך למצוא דרך להשיג שלום בר-קיימא עם הפלסטינים. לפני שנתיים התחייבתי לפתרון של שתי מדינות לשני עמים. מדינה פלסטינית ומדינה יהודית. אני רוצה לעשות ויתורים מכאיבים כדי להשיג את השלום. זו האחריות שלי להוביל את עמי לשלום. זה לא קל עבורי כי אני מבין כי בשלום אמיתי נדרש לוותר על חלק מארץ האבות. אתם צריכים להבין את זה", הבהיר נתניהו, בדומה למה שאמר בנאומו בכנסת.  

 

"אנחנו לא הבלגים בקונגו, לא כובשים זרים"

נתניהו הבהיר כי ישראל אינה קולוניאליסטית: "אנחנו לא הבריטים בהודו, אנחנו לא הבלגים בקונגו, אנחנו לא כובשים זרים. זו ארץ אבותינו, ארץ ישראל. שם נולד הרעיון של אל אחד, המונותאיזם. שם הנביא ישעיהו דיבר על שלום נצחי. שום עיוות של היסטוריה יוכל להכחיש 4,000 שנות קשר בין העם היהודי לבין הארץ היהודית".  


ביידן וביינר עם נתניהו. קיבל תשואות רמות בקונגרס (צילום: רויטרס)

 

הוא קרא לפלסטינים להכיר במדינה יהודית וכמו בנאום הלילה באיפא"ק, האשים את הפלסטינים בסירוב ליוזמות השלום: "מדוע הוא לא הושג? מכיוון שעד כה הפלסטינים לא הסכימו לקבל מדינה פלסטינית אם פירוש הדבר לקבל לצדה מדינה יהודית. הסכסוך אינו סביב הקמת מדינה פלסטינית, אלא תמיד היה לגבי קיומה של המדינה היהודית. על זה הסכסוך".

 

נתניהו גלגל שוב את הכדור למגרש הפלסטיני: "הם לא רוצים, פשוט לא רוצים לסיים את הסכסוך. אני עמדתי לפני עמי ואמרתי לו שאקבל מדינה פלסטינית. זה הזמן של אבו מאזן לעמוד מול אנשיו ולהגיד 'אני מוכן לקבל מדינה יהודית'. ששת המלים האלה ישנו את ההיסטוריה. ששת המלים האלה ישכנעו את העם בישראל שיש להם שותף אמיתי לשלום ועם שותף כזה, הפלסטינים צריכים להיות מוכנים לויתורים וגם אנחנו נהיה מוכנים לויתורים. אני אהיה מוכן לויתורים גדולים מאוד".

 

כמו בהצהרות שנתן לאחר פגישתו עם אובמה בבית הלבן, הכריז נתניהו כי ישראל לא תשוב למצב טרום מלחמת ששת הימים. "אנו נהיה נדיבים לגבי גודלה של מדינת פלסטין העתידית, אך לא נשוב לקווי 67', קווים שלא ניתן להגן עליהם", אמר לקונגרס - שהריע שוב. "ירושלים לא תחולק עוד לעולם, ירושלים חייבת להיות הבירה המאוחדת של מדינת ישראל ".

 

ביקש מהקונגרס: "דמיינו צפירה, ספרו 60 שניות"

נתניהו ציין כי "650 אלף ישראלים חיים מעבר לקו הירוק, בפרברי ירושלים. בכל הסכם מציאותי ריאליסטי הם צריכים להיות כלולים בגבולות הקבע של מדינת ישראל, מעמד ההתנחלויות יוסכם רק במשא ומתן, אך בכל הסכם שלום אמיתי ריאלי ושישים קץ לסכסוך, יהיו התנחלויות מחוץ לגבולות של ישראל".

 

ראש הממשלה הזכיר את הנסיגות מעזה ומלבנון וביקש מחברי הקונגרס לדמיין אזעקות וריצה למקלטים: "קיבלנו 12 אלף טילים ורקטות על ערי ישראל מחיזבאללה וחמאס אחרי הנסיגות. אם ישראל פשוט תצא מהשטחים, תהיה זרימה אדירה של נשק למדינת פלסטין. טילים ישוגרו וישיגו כל בית בישראל תוך פחות דקה. דמיינו לכם שיש צפירה ויש פחות מ-60 שניות למצוא מקלט מאיזה טיל. הייתם מוכנים לחיות בצורה כזו? אנו לא נחיה בצורה כזו".

 

לסיום, פנה נתניהו לאבו מאזן ואמר לו לבטל את הסכם הפיוס הפנים-פלסטיני: "קרע את האמנה עם חמאס, עשה שלום עם המדינה היהודית. במקרה כזה, אנחנו נהיה הראשונים שנתמוך במדינה פלסטינית. אבל ישראל לא תישא עם ממשלה פלסטינית שהיא גרסה פלסטינית לאל קאעידה. עם חמאס לא נישא וניתן".

 

נאומו של ראש הממשלה חותם את ביקורו הסוער בארצות-הברית, שבמהלכו התגלו חילוקי דעות רבים בינו לבין הממשל האמריקני, שנראו היטב לאחר הפגישה בין נתניהו לאובמה, ברגע שהוגדר בתקשורת האמריקנית כ"לא-דיפלומטי".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי ויצחק בן-חורין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בקונגרס. "נהיה נדיבים בנוגע לגודל פלסטין"
צילום: רויטרס
שרה נתניהו ביציע האורחים
צילום: רויטרס
מומלצים