שתף קטע נבחר

חשש: חסידים רבים יעברו "השלמה" לברית

"פוסק הדור" הליטאי, הרב אלישיב, קבע כי במקרים רבים נערכה ברית מילה מוקדמת מדי לתינוקות שנולדו בשעת ערב מוקדמת. בעדה החרדית מעריכים כי חסידים רבים מאוד ייאלצו לעבור כעת טקס "הטפת דם"

האם חסידים רבים יאלצו לעבור טקס "הטפת דם", למרות שעברו ברית מילה לאחר לידתם? "פוסק הדור" הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, נשאל השבוע מה דינו של ילד שנולד בשעת ערב מוקדמת - שיש מחלוקת לגביה, האם נספרת כהמשך היום, או כיום חדש - ועבר ברית מילה שבוע לאחר מכן. הרב קבע כי מדובר בברית מוקדמת מדי, שנערכת ביום השביעי לחיי התינוק ולא השמיני, ולפיכך מצוות הברית לא קוימה כהלכתה, ויש להשלימה בטקס "הטפת דם".

 

 

טקס "הטפת דם" נערך לרוב על-ידי מוהל, לאחר טבילה במקווה. ההליך כולל דקירה אחת בפין, בפעולה

מהירה ולא כואבת. לפני הדקירה אומר המוהל "לשם מצוות הטפת דם ברית קודש".

 

באתר "כיכר השבת" פורסם כי בתשובתו הבהיר הרב אלישיב כי ההלכה היא שגם לעניין ספירת ימים לברית המילה היום מסתיים זמן לא רב לאחר שקיעת החמה (בין 13 ל-20 דקות), ואין לסמוך על דעתו של רבנו תם (בן המאה ה-12, מבעלי ה"תוספות") שסבר כי היום

מסתיים 72 דקות אחרי שקיעת החמה.

 

לדעתו של הרב אלישיב, אם תינוק נולד 21 דקות אחרי השקיעה ביום שלישי - שעל-פי ההלכה נחשב כבר יום רביעי, אך על-פי רבנו תם נחשב עדיין כיום שלישי - יש לערוך לו ברית ביום רביעי. אם הברית נערכה ביום שלישי, כפי שנוהגים הפועלים לפי רבנו תם, שעמדתו לא התקבלה להלכה, הרי שהברית אינה כשרה.

 

לדברי גורם בעדה החרדית, מדובר בילדים רבים - כשההערכה היא בין עשרות נימולים, למספרים גבוהים בהרבה - שנימולו מוקדם מדי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב אלישיב
צילום: חיים צח
ברית מילה. מתי חתכתם?
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים