שתף קטע נבחר

דגן: "ההתייחסות לפרשת האחים עופר מוגזמת"

ראש המוסד לשעבר אמר כי ההתייחסות לפרשה שבמסגרתה עגנו לכאורה ספינות בבעלות האחים עופר באיראן "יצאה מפרופורציה". כשנשאל אם ייכנס לפוליטיקה השיב: "לעולם אי אפשר להגיד לעולם לא, אבל זה נראה לי רחוק מאוד"

כבר כמה ימים שהמדינה סוערת בעקבות הידיעות על מכירת ספינה של האחים עופר לגורמים איראניים וחשיפת "כלכליסט" על כך שספינות בבעלות חברת "טנקר פסיפיק" של סמי עופר עגנו בעבר באיראן. הערב (יום ב') התייחס לראשונה ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, לנושא ואמר כי "ההתייחסות לפרשת האחים עופר מוגזמת".

 

דגן, כיום יו"ר חברת גוליבר אנרג'י, העוסקת בחיפושי נפט וגז, אמר את הדברים בפני עיתונאים במהלך טקס הענקת "פרס מוסקוביץ' לציונות". ynet העביר בשידור חי את נאומו של דגן בטקס. "ההתייחסות לאחים עופר מוגזמת ויצאה מפרופורציה", הצהיר ראש המוסד לשעבר לפני נאומו. על עיר דוד, שם נערך הטקס, אמר: "המקום הזה הוא לא פוליטי. היא (עיר דוד) קשורה קשר עמוק להיסטוריה היהודית". כשנשאל אם בכוונתו להיכנס לחיים הפוליטיים, השיב: "לעולם אי אפשר להגיד לעולם לא, אבל זה נראה לי רחוק מאוד".

 

בנאומו בטקס שיבח דגן את פקודיו לשעבר בקהילת המודיעין. "אם הגעתי עד הלום, ראוי שאהיה לפֶה לאנשי קהילת המודיעין העושים לילות כימים. חבורה של נשים וגברים, צעירים ומבוגרים, אשר משקיעים את מרצם ויכולותיהם למען מדינת ישראל", אמר דגן. "חלקם פועלים בתנאי סיכון קשים, הם אינם מוכרים, את הצלחותיהם קוראים על בסיס ניירות מסווגים, ולמעט מספר יודעי חן, אף אחד לא יודע. לעומת זאת, כישלונותיהם מרוחים על העיתון ועל כל מרקע טלוויזיה. הם אינם מוכרים, ואף השכנים וקרובי משפחה אינם מודעים לפועלם, והם חסויים ואנונימיים לעם ישראל".

 

מאיר דגן אמר כי הצלחותיהם של אנשי המודיעין האלה גדולות: "גדולתם האמיתית היא שגם מתוך הכישלונות הם יודעים ללמוד". הוא בירך את רעייתו, בנו, כלתו ואחד מנכדיו שישבו בקהל, ואמר: "אני חייב להגיד ששפר עליי גורלי שהם יכולים להיות פה הערב, בירושלים עיר הקודש, בירת מדינת ישראל".

 

במהלך הטקס זכה חנן פורת, אחד מסמלי הציונות הדתית שחלה בשנים האחרונות בסרטן, פרס.  בהופעה פומבית נדירה אמר פורת, כשהוא מרותק לכסא גלגלים: "זכינו לשוב להר הבית, זכינו לשוב ולראות את העיר שחוברה לה יחדיו, ואנשים שמקיימים כאן את 'ושבו בנים לגבולם'".

  

עסקה עם האיראנים, 7 ספינות עגנו

פרשת האחים עופר התפוצצה בשבוע שעבר, אחרי שארה"ב הודיעה כי חברת הספנות שלהם נמצאת בין שבע חברות זרות שוושינגטון תטיל עליהן עונשים משום שניהלו קשרים עסקיים עם איראן וסייעו למימון תוכנית הגרעין שלה. בהודעה שפרסמה מחלקת המדינה האמריקנית ביום ג' שעבר נמסר שקבוצת האחים עופר, יחד עם שתי חברות ספנות ממונקו וסינגפור, הייתה מעורבת בספטמבר 2010 בעסקה שבמסגרתה סיפקו שירותי ספנות בשווי של כ-9 מיליון דולר לחברת הספנות האיראנית IRISL.

 

על החברה האיראנית הזו הוטלו בעבר עיצומים על ידי ארה"ב והאיחוד האירופי, ונאסר לעשות עסקים עמה. עוד נמסר בהודעת מחלקת המדינה כי "קבוצת האחים עופר לא ביצעה בדיקה נאותה ולא נעזרה במידע פומבי וזמין שהיה מצביע כי מדובר בחוזה עם חברת IRISL". בעקבות הסנקציות שהוטלו על החברה הישראלית, נאסר על חברת האחים עופר לקבל

מימון מהבנק לייצוא-ייבוא של ארה"ב, לקבל הלוואות של יותר מ-10 מיליון דולר ממוסדות פיננסיים אמריקניים, ולקבל רישיונות ייצוא בארה"ב.

 

אתמול חשף העיתון "כלכליסט" כי בשנים 2004-2010 עגנו לפחות שבע מכליות נפט של החברה "טנקר פסיפיק" ששייכת לסמי עופר בנמל האיראני שבאי חארק. מבדיקת העיתון עלה כי שבע ספינותיה של "טנקר פסיפיק" פקדו את הנמל האיראני שמונה פעמים, כל זאת בתקופה שבה ישראל הפעילה שתדלנות מסיבית מול ארצות-הברית, כדי שזו תטיל סנקציות על מסחר עם איראן - ולאחר שהאמריקנים כבר הודיעו כי יאמצו סנקציות חמורות נגד כל חברה שתגלה מעורבות כלשהי בסחר עם איראן, לרבות בדרך של הובלה הקשורה לתעשיית הנפט של המדינה.

 

נתניהו: לא אישרנו שום עגינה או פריקה באיראן

היום התייחס לראשונה לפרשה ראש הממשלה, בנימין נתניהו. בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת הוא הבהיר: "לא אישרנו שום עגינה או פריקת סחורות באיראן". נתניהו אמר כי לאחר שנודע לו על הפרשה מהעיתונים, הוא ערך כמה בירורים כדי לוודא שמעולם לא ניתן אישור כזה. "לישראל יש מדיניות מאוד ברורה בנוגע לאיראן, ואין לנהל איתה שום סוג של קשר", הדגיש ראש הממשלה.

 

גם שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס לנושא בישיבת סיעת העצמאות היום, ואמר: "חשוב מאוד שמה שאנחנו דורשים מכל ידידינו בעולם לכפות על התאגידים הכלכליים שפועלים מתוכם - נכפה גם על עצמנו". השר הבהיר כי הוא מציין את הדברים, "בלי לדעת את הפרטים לגבי האירוע הקונקרטי שנידון בימים האלה, אבל אני בטוח שברוח הזו שאני מתאר, הדברים האלה יטופלו גם בהמשך".

 

בטקס לקראת יום ירושלים בעיר דוד שבסילוואן, שבו השתתף הערב מאיר דגן, הוענקו פרסי מוסקוביץ' לציונות. ההתיישבות

היהודית בסילוואן והמפעל הארכיאולוגי בעיר דוד מקודמים על-ידי עמותת אלעד והמיליארדר היהודי האמריקני ארווינג מוסקוביץ'. ארגוני שמאל מותחים בשנים האחרונות ביקורת חריפה על המפעל הארכיאולוגי בעיר דוד ועל ההתיישבות היהודית בסילואן, באומרם כי מדובר בהתנחלות יהודית בלב שכונה ערבית מעבר לקו הירוק.

 

בהתיישבות היהודית ובעמותת אלעד דוחים את הביקורת הזאת, ואומרים שמדובר בהתיישבות במקום שהוא ערש ההיסטוריה היהודית. בטקס הוענקו גם פרסים לרב חנן פורת, מסמלי הציונות הדתית, שחלה בסרטן בשנים האחרונות, והגיע לטקס כשהוא יושב עלכסא גלגלים. פרס הוענק גם ליהושע פס, ממייסדי ארגון "נפש בנפש".

 

את נאומו של מאיר דגן צילם בשידור חי אבי פרץ
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים