שתף קטע נבחר

"יום הנכסה": אזהרה ישראלית לסוריה ולבנון

לקראת צעדות הפליטים המתוכננות ליום ראשון, העבירה ישראל מסרים חריפים לסוריה ולבנון ש"תשתמש בכל האמצעים למנוע פגיעה בריבונות". עיתון בלבנון: התהלוכות בסכנת ביטול, לנוכח הלחצים על צבא לבנון ועל חיזבאללה

ישראל העבירה לסוריה וללבנון מסרים חריפים לקראת "יום הנכסה" (יום השנה ה-44 לפרוץ מלחמת ששת הימים): "נשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותנו למנוע פגיעה בריבונות. האחריות עליכם". בישראל נערכים באופן רחב היקף לתרחישים השונים לקראת האירועים ביום ראשון, ובין היתר חוששים מצעדות לעבר הגדר, בדומה לאלו שהיו באזור הגבול ב"יום הנכבה" ונגמרו בתוצאה קטלנית ברמת הגולן ובלבנון.

 

ישראל העבירה גם מסרים לאו"ם, לפיהם לא תסבול פגיעה בריבונותה. העיתון הלבנוני "אל-אחבאר", הנחשב כמקורב לחיזבאללה, דיווח כי אירועי "יום הנכסה" בסכנת ביטול, לנוכח הלחצים הגדולים המופעלים על צבא לבנון ועל חיזבאללה, המקשים עליהם להבטיח שיצליחו לאבטח את אלפי הבאים לצעדה.


מרון א-ראס ב"יום הנכבה". האם צפוי שידור חוזר? (צילום: AFP)

 

העיתון דיווח כי במסגרת הפקת לקחים של המארגנים מאירועי "יום הנכבה", הם החליטו לא להשמיע "ססמאות מפלגתיות" ולהתאחד אך ורק מאחורי הדגל הפלסטיני ביום זה. כמו כן הם קיימו שורה של הכנות לוגיסטיות ובכלל זה הכינו כ-500 אוטובוסים, כדי להביא את הפליטים הפלסטינים מהמחנות.

 

המארגנים חיכו לתשובה סופית מחיזבאללה ומצבא לבנון בכל הנוגע להיערכותם בדרום לבנון. "יש לחצים גדולים על חיזבאללה", אמר בכיר פלסטיני לעיתון. "חיזבאללה חנוק ומובך מול בני בריתו הפלסטינים. הוא רוצה לשלוח אותם לגבול, אולם הפיצוץ שאירע בשבוע שעבר (עם חיילי הגדוד האיטלקי) גרם לארגון לשקול זאת מחדש מהפן הביטחוני והפוליטי".

 

צבא לבנון תחת "לחץ גדול"

העיתון ציין כי בתחילה נתן חיזבאללה אור ירוק ל"מהלך כלשהו" לעבר הגבול, ואולם כעבור זמן קצר הודלפה התוכנית לקיים תהלוכה לעבר שער פאטמה בגבול הצפון ומשם לשרידי כלא אל-חיאם. לאחר פיצוץ המטען נגד חיילי הגדוד האיטלקי של יוניפי"ל, "הכל השתנה" - כך לפי הדיווח.

 

עוד דווח כי חיזבאללה ביקש אתמול מבני בריתו הפלסטינים "להקפיא את הכנותיהם לנוכח ההתפתחויות הביטחוניות החדשות", וביקש "ארכה נוספת" כדי לעמוד בקשר עם צבא לבנון ולוודא כי הוא יכול לאבטח את האירוע. אולם, על-פי העיתון, גם צבא לבנון נתון ל"לחץ גדול".

 

בפגישה שהתקיימה אמש בין אנשי חיזבאללה למארגנים, ביקשו הראשונים ארכה של 48 שעות כדי לשוב ולהתדיין עם צבא לבנון בנושא. מנגד דווח שגם יוניפי"ל לוחץ על צבא לבנון לעמוד בהחלטה 1701 הקובעת, בין היתר, כי אסור לפלסטינים להיכנס לאזור שמדרום לנהר הליטאני. גורם פלסטיני אמר כי "אחד הפתרונות הנשקלים הוא צמצום מספר האוטובוסים ל-300 והגדלת כמות החיילים, כדי למנוע אירועים ליד הגבול".

 

העיתון הלבנוני "א-ספיר", הידוע אף הוא בקשריו לחיזבאללה, דיווח מפי מקורות צבאיים בלבנון כי בכוונתם "לאבטח היטב את הגבול עם ישראל ולא להתיר לאיש לפגוע בביטחון ביום ראשון הקרוב". הם אמרו זאת כתגובה לנציג הפתח בלבנון, מוניר מקדח, שהצהיר אתמול כי הפלסטינים מתכוונים לקיים תהלוכות בלבנון, סוריה, ירדן ועזה ביום ראשון הקרוב.

 

לפי אותם המקורות, צבא לבנון נחוש כי אירועי מארון א-ראס ב"יום הנכבה" האחרון לא יחזרו על עצמם וכי בכוונת הצבא לנקוט בכל האמצעים המתאימים כדי להשתלט על המצב ולא להתיר למפגינים להגיע לגדר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העימותים ביום הנכבה
צילום: AP
מומלצים