שתף קטע נבחר

הדו"ח יביא ללגליזציה? "ג'וינט בגינה זו תרבות"

משתמשי סמים קלים מקווים שהדו"ח הבינלאומי שבו המליצו ראשי מדינות ומזכ"ל האו"ם לשעבר להתיר שימוש בסמים מסוימים, יביא לשינוי גם בארץ: "עורכי דין מעשנים, שוטרים מעשנים, זה לא משנה את העולם, ופחות מזיק מאלכוהול". ומה אתם חושבים - צריך להתיר שימוש בסמים בארץ? הצביעו

א', בן 32 מהמרכז, לא היה צריך לחכות לאישים הנכבדים שלקחו חלק בוועדה הבינלאומית שהמליצה אתמול (ה') להתחיל בהליכי לגליזציה של סמים. "בשביל מה צריך ועדה שתגיד שמחול השדים סביב הציבור הגדול של המעשנים מטורף ומיותר?", הוא שואל. "אני לא מיתמם, לקנאביס יש השפעות שליליות, אבל מישהו יכול לומר שהן קיצוניות יותר מאלה של אלכוהול? חד משמעית לא. ואני אומר את זה בתור אחד שמעשן ושותה".

 

בדו"ח שחיברה "הוועדה הבינלאומית למדיניות סמים", שכללה ראשי מדינות, אנשי עסקים ואישי ציבור שבהם גם מזכ"ל

האו"ם לשעבר, קופי אנאן, נכתב כי המלחמה בסמים ברחבי העולם כשלה, ועל הממשלות לבדוק אפשרות לגליזציה של מריחואנה וחומרים נוספים הנחשבים כיום אסורים לשימוש.

 

חברי הוועדה קבעו כי לכישלון המלחמה בסמים היו "תוצאות הרסניות עבור יחידים וחברות ברחבי העולם". הוועדה דחתה מכל וכל את הנוהג הרווח להעניש משתמשים ש"אינם גורמים נזק לאחרים". במקום זאת, קראו חבריה לממשלות לשים קץ לאי-חוקיות של שימוש בסמים, להתנסות במודלים חוקיים שיפגעו בארגוני הפשע, ולהציע שירותי בריאות למשתמשי סמים הזקוקים לכך.

 

א', נשוי ואב לילד, תוהה מדוע לא אוסרים בישראל שתיית אלכוהול אם צריכת הסמים אסורה לגמרי. ב-12 השנים שבהן הוא מעשן קנאביס על בסיס שבועי, הוא לא ראה לדבריו מישהו שמאבד שליטה תחת השפעת סם - בניגוד למקרה כשמדובר באלכוהול. "התחלתי דווקא בתקופת הצבא. אם אתה שואל מה אני מעדיף שהבן שלי יעשה כשהוא יגדל - יעשן וינהג או ישתה וינהג, אז חד משמעית - שיעשן".


מעבדת מריחואנה שנחשפה בארץ (צילום: שיטור קהילתי אשכול)

 

כמו משתמשי קנאביס אחרים, הוא דוחה את הטענה שאין דבר כזה סמים קלים. "אני מבין את הרשויות שמפחדות להכריז עליהם כמותרים, הן פוחדות מסחר שיביא לייבוא חומרים אחרים, אבל הרי רוב רובם של המעשנים לא מחפש משהו אחר, טוב לנו עם הקנאביס כמו שטוב לנו עם הבירה", הוא אומר.

 

"אותם אנשים שמבריחים היום סמים קשים, הם אלה שימשיכו לעשות זאת. המשחק נותר אותו משחק", אומר א'. וגם אם ישראל לא תדע בקרוב לגליזציה של סמים מסוימים, יש לו לפחות תקווה שיעד אחד יתממש: "לא צריך לגרור כל אדם שמצאו אצלו כמות מזערית לשימוש עצמי למעצר. אפשר להודות בשקט, ולהתעלם".

 

"שרה"מ יבוא, ניתן לו ג'וינט"

גם שי, בן 28 מהשרון, נוהג לעשן כמה פעמים בחודש, בעיקר במפגשים חברתיים. הוא לא ממש מבין על מה המהומה, אבל מודה: "תמיד טוב שמגיעים אנשים רציניים וקובעים דברים, זה טוב בשביל שמקבלי ההחלטות שמרגישים חשובים ורציניים יוכלו לבסס החלטות על בסיס זה. אולי זה יקרה גם במקרה הזה. העניין הוא שאותם אנשים שצריכים להחליט על צעד כזה, שנחשב למהפכני, לא הפנימו שג'וינט בגינה הפך לתרבות".

 

לדבריו, מקבלי ההחלטות רואים במנהג הזה "דבר מאיים ורחוק": "לכן גם ההחלטות של הוועדה הזו מדברות על כישלון וניצחון במאבק בסמים. ההבנה צריכה להיות הרבה יותר פשוטה - מדובר במצרך מבוקש על ידי אנשים רבים מאוד באוכלוסייה, וצריך להוציא אותו מההגדרה של סמים. לפי ההגדרה העכשווית גם קולה וקפה הם סמים".


הגלגול יהפוך חוקי? "אסור לעשות על עצמנו ניסיונות" (צילום: index open)

 

"מלצרים מעשנים, עורכי דין מעשנים, אני בטוח שגם שוטרים מעשנים, וזה לא משנה את העולם", אומר שי, "אז מה הסיפור? איך שרים שבק ס' - ראש הממשלה יבוא, ניתן לו גם כן ג'וינט. אולי זה מה שיעזור לכולם להבין. אבל ברצינות, אני מקווה שהוועדה הזו תביא למחשבה שנייה גם אצלנו. אולי להתיר שימוש ברשות הפרט ומכירה תחת פיקוח זה לא רעיון גרוע כל-כך".

 

ברשות למלחמה בסמים דחו אתמול נחרצות את האפשרות שסמים מסוימים יוכרזו כחוקיים בישראל. ברשות טוענים כי אין הפרדה בחוק בין "סמים קלים" ל"סמים קשים", וכי "גם הסמים המכונים קלים פגיעתם רעה, ולכן אין לתת להם לגיטימציה כלשהי". ברשות אמרו גם כי על רקע המצב הגיאופוליטי של ישראל ובעיות הביטחון שלה, הסכנות הגלומות בזנקי הסמים

לתושביה אינן דומות לאלה שבאירופה ובארה"ב: " החברה הישראלית אינה יכולה לאפשר ניסיונות שעל דעת רוב המומחים נחלו כישלון חרוץ".

 

הרשות למלחמה בסמים הזכירה כי "דווקא בהולנד, שעליה נסמכים תומכי הלגליזציה החלקית, גברו מאוד השימוש בסמים ועבריינות הסמים, והולנד הפכה למרכז של סחר עולמי בסמים". אנשי הרשות אומרים כי ברשויות החוק המקומיות והאירופיות משקיעים מאמץ אדיר במניעת הסחר העצום בסמים כמו אקסטזי, הרואין וקוקאין, אבל והצלחתם מוגבלת בלבד. הם מזכירים גם כי לאחרונה נעשים מאמצים בהולנד לצמצם את מידת החוקיות של הסמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מריחואנה. "הקנאביס טוב לנו כמו בירה"
באדיבות משטרת מחוז תל אביב
מומלצים