שתף קטע נבחר

יוון תקבל את התשלום הנוסף בתוכנית החילוץ

האיחוד האירופי וקרן המטבע הסכימו להעביר למדינה את התשלום הנוסף. ראש ממשלת יוון הודיע שיקים סוכנות הפרטה, שתנהל את הליך מכירת הנכסים המואץ ותקצץ באופן משמעותי בעובדים במגזר הציבורי

גורמים רשמיים מהאיחוד האירופי וקרן המטבע הבילאומית הסכימו להעביר את התשלום הנוסף ליוון בהתאם לתוכנית החילוץ בשווי 110 מיליארד אירו, בצעד שסולל את הדרך לחבילת סיוע משודרגת שתכלול גם תפקיד "התנדבותי" למשקיעים.

 

"אני מצפה שגוש היורו יסכים לספק סיוע נוסף ליוון תחת תנאים נוקשים", אמר ראש ממשלת לוקסמבורג ז'אן קלוד יונקר לאחר פגישה עם ראש ממשלת יוון, ג'ורג' פפנדראו בלוקסמבורג היום. "הסיוע הזה יכלול מעורבות של הסקטור הפרטי על בסיס התנדבותי", הוא הוסיף.   

 

פפנדראו, שמתמודד עם התנגדות מבית ועם הדרישות של הגורמים המלווים הבינלאומיים, יקים סוכנות הפרטה שתנהל את הליך מכירת הנכסים המואץ ותקצץ באופן משמעותי בעובדים במגזר הציבורי, כך לפי הצהרה שפרסם היום באתונה. 

 

שר האוצר של יוון הודיע מוקדם יותר היו כי השיחות עם הבנק האירופי המרכזי, האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית הסתיימו בנימה חיובית. הבורסה של אתונה עלתה היום לאחר דבריו של שר האוצר.

 

נציגי שלושת הגופים, הידועים כ"טרוייקה" שהו באתונה וניהלו הערכה של המצב הפיננסי של המדינה ובחנו את דו"ח ההתקדמות של המדינה ביישום הרפורמות שנועדו כדי שיוון תעמוד ביעד הגירעון ל-2011, זאת בתמורה לחבילת החילוץ בשווי 110 מיליארד יורו שקיבלה.

 

"הממשלה ביוון כבר יצאה בשבועות האחרונים בהצהרות לציבור לגבי הנושאים שנידונו וחזרה על מחויבותה עם החלטות ספציפיות", מסר שר האוצר. "החלטות נוספות ינוסחו בימים הקרובים ויוגשו לפרלמנט לאחר דיון ואישור של מועצת השרים", אמר.

 

למרות מגמה שלילית בבורסות אירופה, הבורסה באתונה עלתה היום ב-4.4% כאשר הבנק הלאומי של יוון (National Bank of Greece) קפץ ב-7.8% ואלפא בנק זינק ביותר מ-12%.

 

ראש ממשלת יוון, ג'ורג' פפנדראו הציג תוכנית חדשה לטווח בינוני לנשיא האיחוד האירופי ז'אן קלוד יונקר בפגישה שערכו השניים. התוכנית כוללת הפרטה מהירה יותר של נכסי מדינה וצעדים נוספים כדי לקצץ בהוצאות ולהגדיל את ההכנסות.

 

אתמול דיווחו סוכנויות הידיעות כי בכירים בגוש האיו הסכימו בעיקרון לתוכנית חילוץ חדשה לשלוש שנים שתימשך עד אמצע 2014, למרות שכל תוכנית חדשה תהיה כפופה להסכמת שרי האוצר במדינות אירופה. 

 

התוכנית החדשה תתווסף לתוכנית חילוץ של 110 מיליארד דולר עליה הסכימו בשנה שעברה, ותיכלול השקעה מהמגזר הפרטי, למרות שהשתתפות המגזר הפרטי תוגבל כדי להימנע ב"אירוע אשראי", כך לפי דיווחים של סוכנויות הידיעות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים