שתף קטע נבחר

יש לך קעקוע על הגב התחתון? לא תקבלי אפידורל

מאות נשים שמגיעות לחדר הלידה מגלות לחרדתן שבגלל קעקוע בגב התחתון לא יקבלו אלחוש, מחשש שחלקיקי צבע יחדרו לדם ויגרמו לזיהום, כך מסבירים ב"זמנים בריאים" ב"ידיעות אחרונות". מרדים: "כולן המומות, כי אף רופא לא הזהיר אותן"

"מי היה מאמין שקעקוע הפלמינגו הצבעוני והמרהיב שיש לי בגב התחתון ימנע ממני זריקת אפידורל בלידה? כולה קעקוע, אני אומרת לעצמי, אבל שילמתי עליו מחיר מופרז של כאבי תופת בצירים ובלידה‭."‬ כך קובלת אורית פרידמן ‭,(29)‬ שילדה בשבוע שעבר את בנה בכורה בכאבים מייסרים וללא הרדמה אפידורלית.

 

 

מתברר כי מאות ישראליות צעירות, שמתהדרות בקעקוע באזור הגב התחתון, נאלצות ללדת לידה טבעית וכואבת - ולא מבחירה. הסיבה היא החשש שאחד הצבעים בקעקוע יחדור עם מחט ההזרקה למחזור הדם ולמערכת העצבים ויגרום להרעלה.

 

"התייחסתי בביטול לשמועות"

"אני חובבת אולטימטיבית של קישוטי גוף‭,"‬ מתארת פרידמן‭".‬באוזן אחת ניקבתי 16 חורים ובאוזן השנייה עוד ארבעה".

 

אחרי שמיצתה את טרנד העגילים, שהתפשט גם למקומות אחרים בגופה, הפכה לדבריה ל"שפוטה של קעקועים".

 

"יש לי קעקועים גם על היד ועל הרגל. על הגב יש שניים, הפלמינגו בחלק התחתון וקעקוע צורני בגב העליון. אני זוכרת שביקשתי מהמקעקע שיפרוס את הפלמינגו רחב וארוך על כל הגב, משהו גדול ודרמטי שאי אפשר יהיה להתעלם ממנו, אבל בעלי התנגד בחריפות. הוא אמר לי שהוא התחתן עם אישה ולא עם שטיח".

 

לדבריה, המקעקע לא הזהיר אותה מהמיקום הבעייתי של הקעקוע בגב וגם לא מהאפשרות שהצבע עלול להכיל חומרים רעילים, שימנעו ממנה לקבל בעתיד זריקת אפידורל. "פה ושם אמנם שמעתי שאולי בגלל מיקום הקעקוע לא אקבל אפידורל, אבל התייחסתי לזה בביטול. כשנכנסתי להריון נרגעתי מהמחשבה שזה הרי לא משהו מבוסס מדעית, זה לא מחקר, וגם לא שמעתי שום רופא שמדבר על זה בכלי התקשורת‭."‬

 

ביום שלישי שעבר הגיעה פרידמן, כבר בשבוע ה‭39-‬ להריון, למרכז הרפואי קפלן כדי ללדת את בנה הבכור. "בגלל גודלו של העובר, שהוערך ב‭3.790-‬ ק"ג, התחננתי שיעשו לי ניתוח קיסרי כי פחדתי פחד מוות מהלידה. הסבירו לי שבגלל שביתת הרופאים אין מספיק אנשי צוות זמינים במחלקה והרגיעו אותי שהלידה תהיה פשוטה ותעבור חלק‭,"‬ היא משחזרת.

 

אחרי שאושפזה והמים ירדו, הוזמן לחדרה מרדים לביצוע הרדמה אפידורלית של החלק התחתון של הגוף.

 

"הוא בדק לי את הגב ואיך שהבחין בפלמינגו החמוד שלי, הוא ישר אמר שיש בעיה עם ההרדמה ושהוא יוצא להתייעץ עם מרדים בכיר‭,"‬ היא מתארת. "ניסיתי לעודד את עצמי וחשבתי שהוא בטח לא מנוסה מספיק ולכן הוא נוקט משנה זהירות, ושאחרי שיתייעץ עם מרדים נוסף בטוח יאשרו לי אפידורל‭."‬

 

אבל המרדים הנוסף בחר שלא לסכן את בריאותה והתנגד לזריקת ההרדמה לחלל האפידורלי, המקיף את תעלת העצבים של חוט השדרה.

 

"אחרי ששמעתי את פסק הדין המחמיר הזה, נהייתי קצת היסטרית וביקשתי לראות מרדים שלישי, אולי ממנו תצמח הישועה. לאכזבתי הרבה, גם הוא הצטרף מיד לעמיתיו והטיל וטו נחרץ על האלחוש הגבי. לא עזר לי כלום. מרגע זה נכנסתי לסרט מסויט. במשך 27 שעות נקרעתי מכאבים קשים ומצירים, עד שבני ארי הונח סוף-סוף בזרועותיי‭."‬

 

הפתעה מבהילה בלידה

"מדובר בתופעה שמתרחבת בשנים האחרונות. יותר ויותר נשים מקועקעות מגיעות לחדרי הלידה, ואז המרדימים מסבירים להן שהן לא תוכלנה לקבל אלחוש מקומי‭,"‬ מתאר ד"ר אלכסיי קזלוב, מרדים במחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן.

 

"כולן מאוכזבות, מפוחדות ובעיקר מתפלאות, כי לאורך כל ההריון שום גינקולוג - שבעצמו אינו מודע לתופעה - לא הסביר או הזהיר אותן ממה שמצפה להן. וכך, דקה לפני הלידה, כשהיולדת ממילא חרדה ומתוחה, מצפה לה הפתעה מבהילה‭."‬

 

גם ג' ‭,(24)‬ מלצרית מתל-אביב, לא תשכח כל חייה את הלידה שעברה. לרוחב הגב התחתון של ג' מקועקעות שושנים ורודות, אדומות וכחולות. "הרופא הפרטי הצמוד שליווה את ההריון שלי אף פעם לא התייחס לקעקוע הזה‭,"‬ היא אומרת. "גם הרופא במכבי לא אמר על זה כלום. וכך הגענו, חברי לחיים ואני, ללדת את הבן שלנו כשאנחנו רגועים יחסית‭."‬

 

אבל המרדים סירב לתת לג' זריקת אפידורל והסביר לבני הזוג את הסיכונים הכרוכים בנעיצת מחט בקעקוע. "הייתי כל כך מבוהלת שאיימתי ללכת הביתה. הייתי הרוסה מפחד ובכיתי בטירוף, עד ששלחו לי מרדים אחר. הוא הבטיח למצוא מקום למחט ההרדמה קרוב ככל שיוכל לקעקוע, ורק אז נרגעתי‭."‬

 

בעוד הרופא מכין אותה לביצוע ההרדמה נכנס לחדר הלידה המרדים הקודם, "ומעל לראש שלי הם ניהלו דיון אם זה מסוכן להזריק לי אפידורל או לא. גם כשהמחט כבר הייתה בתוך הגב שלי, הם המשיכו להתווכח ביניהם‭,"‬ מתארת ג‭.'‬

 

צבע מכיל מתכות מסוכנות

אז מה בעצם כל כך מסוכן כשחלקיק צבע מהקעקוע חודר לגוף? יש סיכון לזיהום ולדלקת קרום המוח, מזהיר ד"ר קזלוב. נוסף על כך, עלולים חלקיקי הצבע שחודרים למחזור הדם להסב נזק בלתי הפיך שיתבטא בשיתוק זמני או קבוע בגפיים התחתונות.

 

"הסיכון שמחט ההרדמה תצרף אליה בדרכה פנימה גם את צבעי הקעקוע ותגרום לשורה של נזקים הוא קיים ואמיתי‭,"‬ אומר ד"ר אבא אצ'ין, מומחה בהרדמה מיילדותית במרכז הרפואי שיבא. "זה קורה בעיקר מפני שאנחנו לא יודעים מהו ההרכב הכימי של הצבעים האלה, שעלולים להכיל מתכות מסוכנות כמו כספית, עופרת, ברזל ועוד, שפיזורן בגוף עלול לגרום להרעלת דם, לדלקות ולשיתוק‭."‬

 

במרבית חדרי הלידה בישראל נמנעים המרדימים ממתן אפידורל ליולדות שבגבן התחתון יש קעקוע. רק במרכז רפואי אחד או שניים מוצא המרדים "שביל עוקף קעקוע".

 

‬"כדי למזער את הסיכון למינימום אני מחדיר את המחט דרך הקעקוע, אבל מתחכם ויוצר מעין תעלה עורית ומזריק דרכה, וכך למעשה יצרתי חלופה בטיחותית יחסית‭,"‬ מסביר ד"ר אצ'ין. אבל מדובר בפעולה שדורשת מיומנות רבה ואינה משוללת סיכונים, וזו הסיבה שלא ממש מרבים להשתמש בה.

 

אבל מה עם המקעקעים, האם עליהם לעדכן את הלקוחות בדבר ההשלכות העתידיות של הקעקוע? לא בטוח. מקעקע לא נחשב למקצוע רפואי או פרארפואי, ולא חל עליו פיקוח של משרד הבריאות. יתר על כן, שלא כמו קוסמטיקאיות, מקעקעים פטורים גם מפיקוח של משרד המסחר והתעשייה.

 

בשוק הפרוץ הזה מתנהל כל מקעקע לפי ראות עיניו. מבדיקה מדגמית שערכנו בקרב מקעקעים ברחבי הארץ עלה כי מרביתם דווקא מודעים לקשר שבין קעקוע בגב התחתון לסיכוני ההרדמה, אבל רק מקצתם טורחים ליידע את הלקוחות.

 

סטודיו קיפוד בתל אביב ייצג ביושר את הלך הרוח הכללי: "אנחנו לא באמת יודעים איפה בדיוק מזריקים את ההרדמה האפידורלית, וגם לא ממש אכפת לנו. זה שונה מאישה לאישה. אז אם לקוחה מודאגת, זה העניין שלה, אותנו זה לא מעניין. לנו חשוב רק הקעקוע". 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
המקעקע לא הזהיר מהמיקום הבעייתי. אורית פרידמן ובנה
צילום: שאול גולן
מומלצים