שתף קטע נבחר

הטבח באיתמר: סימנו לאלעד לא לפחד - ורצחו

כתב האישום, שהוגש נגד רוצחי בני משפחת פוגל, מתאר כיצד נכנסו השניים מבעד לדלת הפתוחה ודקרו למוות את בני המשפחה. כשנוכחו שהאם רותי עדיין חיה, ירו בה. "לא מתחרט, גם אם ידונו אותי למוות", אמר בדיון אחד הנאשמים, "אני גאה במה שעשיתי"

אחד אחרי השני רצחו אמג'ד וחכים עוואד את בני משפחת פוגל, לאחר שנכנסו לביתם מבעד לדלת הפתוחה וסימנו לילדים שלא יפחדו. "אני גאה במה שעשיתי", הצהיר בצהריים (יום א') אמג'ד עוואד, בן 19, רגע לפני שהוגש נגדו ונגד שותפו חכים עוואד, בן 18, כתב אישום בגין הרצח באיתמר לפני כחודשיים וחצי. "איני מתחרט, גם אם ידונו אותי למוות", אמר אמג'ד לפני הדיון בבית המשפט הצבאי במחוז שומרון. הוא הקדיש את הטבח לעם הפלסטיני.  

 

בפיגוע באיתמר ב-11 במרס נרצחו בני הזוג אודי ורותי פוגל, ושלושה מילדיהם: יואב (בן 11), אלעד (בן 4) והתינוקת הדס (בת ארבעה חודשים). לפי כתב האישום, כשבוע לפני הרצח תצפת חכים על איתמר כדי ללמוד את סדרי האבטחה ולאחר מכן, יחד עם אמג'ד, פנה לקרוב משפחה על מנת להשיג כלי נשק.

 

לבסוף, הצטיידו השניים בארבעה סכינים, שניים מהם באורך כ-40 סנטימטרים, ובמזמרה כדי לחתוך את הגדר. לפי כתב האישום, כשהגיעו לאיתמר באותו לילה, טיפסו על גדר היישוב, חצו גדר נוספת ולפני שהגיעו לבתים, עצרו בחורשה ו"התפללו וחיבקו זה את זה".

 

לאחר מכן, חדרו חכים ואמג'ד לאחד הבתים שהיה ריק, ומצאו שם נשק מסוג M16 מקוצר, מחסניות מלאות בקליעים, אפוד וקסדה. אז המשיכו לבית משפחת פוגל הסמוך. מכתב האישום עולה כי דלת הבית הייתה פתוחה ומיד לאחר שנכנסו פנימה פגשו השניים בילדים יואב ואלעד. "אמג'ד מיהר לשים את ידו על פיו של יואב ז"ל, אשר נראה היה כי ביקש לזעוק או לדבר, וחכים רץ לעבר אלעד ז"ל, אחז בו וסימן באצבע שלא יפחד".

 

הילדים הופתעו, ההורים נאבקו

כתב האישום מתאר כיצד רצחו השניים את הילדים: "אמג'ד לקח את יואב פוגל ז"ל לחדר השינה המזרחי בבית, חכים מצדו אחז באלעד ז"ל והסיט את ראשו כדי שלא יראה את אשר עומד להתרחש". בזמן שאמג'ד שיסף את גרונו של יואב ודקר את חזהו בסכין, חכים לקח את אלעד לחדר הסמוך וניסה לחנוק אותו. בעוד הילד שוכב על הרצפה וידו של חכים מכסה את פיו, נכנס גם אמג'ד לחדר ודקר אותו בשני הסכינים בחזהו.

 

לאחר מכן, המשיכו השניים לחדר השינה של ההורים, אהוד ורותי, ושם התפתח מאבק. "אמג'ד, אשר אחז בשני סכינים, גבר על אהוד ודקר אותו דקירות עמוקות בצווארו ובעורפו, ובכך גרם למותו", נכתב בכתב האישום. במקביל, רות ניסתה להיאבק עם חכים, אך "אמג'ד דקר אותה מספר פעמים בצווארה ובגבה". כשנוכח חכים כי דקירות אלו לא גרמו למותה של האשה, דרך את כלי הנשק שהחזיק וירה בה.

 

בהמשך מפרט כתב האישום כי לאחר שעזבו השניים את בית משפחת פוגל, החליט אמג'ד לשוב כדי לחפש כלי נשק. לאחר שנכנס פנימה, שמע את התינוקת הדס בוכה. "אז רצח הנאשם את הדס בכך שדקר בדקירות סכין את ראשה, וזאת מחשש כי יתפסו לקול בכייה", צוין.

 

התביעה: השניים לא הביעו חרטה

כתב האישום מייחס לשניים חמישה מעשי רצח, שתי עבירות של סחר בנשק וקשירת קשר לגרימת מוות בכוונה. כמו כן, אמג'ד מואשם בשיבוש הליכי משפט. בפרקליטות הצבאית ציינו היום כי נושא עונש מוות על מעשים אלו לא עלה וכי אין לחץ על הפרקליטות בנושא. עם זאת, פרקליט אזור יהודה ושומרון בצה"ל, סגן-אלוף רוברט נויפלד, המשמש כתובע בתיק יחד עם רב-סרן אלון רווה, העיד כי מדובר באחד מכתבי האישום החמורים והקשים, המתאר "מסע רצח והרג רצחני שניהלו הנאשמים אמג'ד וחכים".


אמג'ד עוואד, היום בדיון. דקר את התינוקת כי בכתה (צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

בין הראיות שבידי התביעה, הודאות מפורטות של השניים כולל שחזור הרצח, ועדויות מעבדה רבות בהן דנ"א וטביעות אצבע התואמות את העדויות, ההודאות והשחזור. לדברי התובע, השניים

 ידעו פרטים רבים שרק מבצעי המעשה היו יכולים לדעת, ולא הביעו חרטה במהלך חקירתם. "בתור אב, קשה לי מאוד לראות ולטפל באירוע ובתיק שכזה, במעשים שחורגים הרבה מעבר לכל סכסוך פוליטי, מעשים נוראים, נפשעים, שלא ניתן להאמין שבן אנוש ביצע", הוסיף סא"ל נויפלד.

 

סנגורם של שני הנאשמים, עו"ד ריאד ערדה, ציין בתגובה כי רק היום קיבל את כתב האישום ובימים הקרובים יעיין גם בראיות, ורק לאחר שילמד את החומר יוכל להתייחס להודאותיהם של השניים.

  

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמג'ד עוואד. שיסף גרונו של יואב
צילום: תקשורת שב"כ
חכים עוואד. ירה למוות ברותי
צילום: תקשורת שב"כ
הסנגור, עו"ד ריאד ערדה. יעיינו בקרוב בראיות
צילום: ג'ורג' גינסברג
סא"ל נויפלד. "קשה לטפל בתיק כזה"
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים