שתף קטע נבחר

סוריה טוענת כי 14 נהרגו, מוקשים התפוצצו בגבול

לפי המשטר בדמשק מספר ההרוגים בעימותים בין צה"ל למפגיני "יום הנכסה" ממשיך לעלות, ומספר הפצועים הגיע כבר ל-220. צה"ל מונע בירי את פריצת הגבול במג'דל שמס ובקוניטרה, מפגין סיפר: "ידענו שמספר המוקשים גדל, אבל התעקשנו לשוב"

יום הקרב בגבול הסורי נמשך, וחיילי צה"ל ממשיכים לירות לעבר מפגינים במג'דל שמס ובקוניטרה. המשטר בדמשק טען אחר הצהריים (יום א') כי במהלך הפגנות "יום הנכסה" בגבול נהרגו מירי צה"ל 14 סורים, בהם אשה וילד, וכ-220 נפצעו. הדברים הובאו בדיווח בסוכנות הידיעות הסורית הרשמית, שופרו של משטר בשאר אסד. הפלסטינים מציינים היום 44 שנה לתבוסה הערבית במלחמת ששת הימים, ומנסים לשחזר את צעדות ההמונים מ"יום הנכבה".

 

גורמים בצה"ל מסרו הערב שכארבעה מוקשים התפוצצו בשטח סוריה, כמה מאות מטרים מהגבול עם ישראל. לפי הגורמים, הפיצוצים שאירעו באזור מעבר קוניטרה נגרמו אחרי שמפגינים סורים השליכו בקבוקי תבערה וגרמו לשריפה. האש הביאה לפיצוץ המוקשים - ולנפגעים בקרב המפגינים.

 

בדיווח של סוכנות הידיעות הסורית צוטט מנהל בית החולים בקוניטרה, עלי כנאן, שסיפר על העלייה לכאורה במספר ההרוגים בשעות האחרונות. בדיווח נמסרו שמותיהם של חלק מההרוגים, ומנהל בית החולים טען כי הם נפגעו מירי ישיר ונפצעו בחזה ובראש. הוא אמר כי מצבם של כמה מהפצועים מוגדר קשה, וחלקם עברו ניתוחים דחופים.

 

במג'דל שמס נשמעים מעת לעת צרורות ירי של צה"ל לעבר כמה עשרות מפגינים שמנסים לחתוך את גדר התיל, סמוך לתעלה שחפר צה"ל בשטח ישראל. התעלה נחפרה כמה עשרות מטרים מהגדר, אותה הרסו המפגינים ב"יום הנכבה" לפני שלושה שבועות.

 

מחמד שחיבר, אחד המפגינים שהפגינו בגבול, אמר לסוכנות הידיעות הסורית: "ידענו מראש שכוחות הכיבוש הגדילו את

מספר המוקשים באזור ושהם יירו עלינו קליעים, אבל אנחנו מתעקשים לשוב למרות הירי הכבד עלינו". הוא סיפר כי חברו שהשתתף בהפגנה נהרג לידו, אך המפגינים עדיין נחושים להגיע "אל הגולן הכבוש".

 

המפגין הסורי הוסיף: "החלום שלי היה להגיע לגולן, והנה - אני קרוב להגשים את החלום הזה. החלום הכי גדול שלי נותר להניף את הדגל הסורי במקום דגל הכיבוש". מפגין אחר, תושב דמשק, אמר: "באנו לכאן כשאנחנו נושאים בידינו את הדגלים הסורי והפלסטיני, וחיילי הכיבוש קיבלו את פנינו בירי". הוא הדגיש: "לא נוותר, ואנחנו מקווים להניף את הדגל הסורי בגולן בקרוב".

 

השר ברק: האחריות על מחוללי הפרובוקציות

מפגין מלאטקיה אמר: "אנחנו לא מפחדים מהכיבוש הישראלי, להפך - הוא זה שצריך לפחד, משום שהוא עומד כחיץ בינינו לבין משפחותינו במג'דל שמס הכבושה". הוא אמר כי "לא משנה כמה פשעים יבצע הכיבוש וכמה הוא יירה עלינו, לעולם לא נוותר".


חיילי צה"ל מול המפגינים הסורים היום בצהריים (צילום: AP)

  

מאז שעות הצהריים גבר קצב האמבולנסים לאזור גבעת הצעקות הסמוכה למג'דל שמס, והמפגינים - בסיוע הצלב האדום - עוסקים בפינוי הנפגעים. כמה מאות דרוזים תושבי הגולן ממשיכים לעמוד על הגבעה בצדו הישראלי של הגבול, ומדי פעם הם צועקים קריאות תמיכה בבשאר אסד לעבר מפגינים מצדו הסורי של הגבול. צה"ל ממשיך לשהות במקום בכוחות מתוגברים, שכוללים כלי רכב צבאיים וכוחות רגליים. גורמים צבאיים אמרו כי לא יתאפשר כל ניסיון לפגוע בריבונות ישראל מצד המפגינים הסורים, וכי כל ניסיון כזה ייענה בתגובה.

 

במקביל, מפגינים כ-100 סורים ליד הגבול באזור מעבר קוניטרה שברמת הגולן. כוחות צה"ל משתמשים באמצעים לפיזור

הפגנות על מנת לפנות אותם, ואף ירו כמה פעמים לעבר פלג גופם התחתון של מפגינים שניסו להתקרב לגדר. בניגוד למג'דל שמס, בקוניטרה אין מחסום פיזי שיכול לעכב את המפגינים, ולכן גמישות הפעולה של צה"ל מוגבלת.

  

רמת הגולן ואזור הכפרים הדרוזיים מוגדר עדיין כשטח צבאי סגור לפי החלטת אלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט, והמצב צפוי להימשך גם ביממה הקרובה. בגבול בין ישראל ללבנון נמשך תגבור כוחות צה"ל, אך לא נרשמים אירועים חריגים. מחסומים של המשטרה מוצבים בכבישי הצפון השונים, כך שכל רכב שנכנס ויוצא עובר בדיקה.

 

שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס הערב לאירועים בצפון, והדגיש כי הוא והדרג המדיני הנחו את צה"ל לפעול בנחישות ובתקיפות כדי למנוע פגיעה בריבונות ישראל, ומאידך לשמור על איפוק כדי לצמצם ככל הניתן פגיעה מיותרת באזרחים. "האחריות לאירועים ולנפגעים מוטלת על מבצעי הפרובוקציות ועל כל מי שעודדו אותם לפעול כך", אמר ברק.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אייל להמן ורועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילי או"ם במעבר קוניטרה
צילום: חנן גרינברג
מפנים פצוע ליד מג'דל שמס
צילום: אבישג שאר ישוב
מומלצים