שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  המדריך ה(כמעט) שלם לתיקון ליל שבועות
  אחרי שעתה הגדולה של הגבינה יצאו מאות אלפים לבתי כנסת ולמרכזים קהילתיים כדי להשתתף ב"תיקון ליל שבועות המסורתי". קבלו רשימה של אירועים מרכזיים ומיוחדים

  מחר (יום ג') בערב יתכנסו מאות אלפים בבתי כנסת לתיקון ליל שבועות, שבמהלכו לומדים תורה במשך כל הלילה. ואולם, כבר שנים שפרט לבתי הכנסת, תיקוני ליל שבועות נערכים במקומות נוספים, ובסגנונות שונים ומשונים. 

   

   

  בליל שבועות, מיד אחרי שעתה הגדולה של הגבינה, יפתחו ברחבי הארץ תיקוני ליל שבועות ו-ynet מגיש את המדריך ה(כמעט) מלא:

   

  ירושלים

  בית אביחי

  תיקון ליל שבועות בבית אביחי יוקדש לנושא "אדמה". ההרצאות תסקורנה את האדמה כמקור ליצירה וכבסיס לקיום ערכי: איך הנוף הופך לנדל"ן? האם טוב למות עד ארצנו? מצוות התלויות בארץ ועוד. בין המרצים: פרופ' משה אידל, מוקי צור, הרב יואל בן נון, ד"ר נתן שחר והזמרת רונית אופיר.

   

  לצד הלימוד המרכזי יתקיים אירוע "עמוק באדמה" שמיועד לצעירים, וישלב מערכונים של חברי "פרה שחוטה" ומופע א-קפלה של אנסבל "אהל" וסדרת מפגשים על כלכלה אקולוגית עם חגי קוט ועל נשיות ואדמה עם ד"ר רוחמה וייס.

   

  רחוב קינג ג'ורג' 44. ההרצאות בין השעות 23:00 עד 4:00. 

   

  בית הכנסת הגדול

  מגוון שיעורים בנושא המשפט העברי. בהשתתפות: פרופ' נחום רקובר, הרב ישראל מאיר לאו, פרופ' יעקב נאמן, הרב הראשי שלמה עמאר, עו"ד יעקב וינרוט ורבים אחרים.

   

  רחוב קינג ג'ורג' 58. משעה 23:15 ועד שחרית ב-4:45.

   

  בית הכנסת המרכזי "ישורון"

  את הערב ינחה הרב-פרופ' אשר פינקל, במעמד הרב הראשי יונה מצגר. בין הנושאים שיועלו לדיון יהיו "רות וגיור בימינו" עם היועץ המשפטי לשיפוט רבני הרב עו"ד שמעון יעקובי, "אימוץ ילדים בסיכון לאור ההלכה" עם הרב יונה מצגר. נעימות לחג יושמעו על-ידי מקהלת "בנבל ישורון".

   

  רחוב המלך ג'ורג' 44. השיעורים יחלו בשעה 23:00.

   

  בית כנסת רמב"ן

  ערב בסימנים הנבואה ונביאים. הרב בני לאו יעביר שיעור על דבר האלוהים, ד"ר אבינעם רוזנק על טיבה של הנבואה, ד"ר גילי זיוון על ירמיהו כאופזציונר, נעה לאו על דבורה ושמואל וד"ר מיכה גודמן על אלישע. בבית הכנסת יערך גם שיעור לילדים בהנחיית הרב בני לאו ונחמה אורבך

   

  רחוב אמציה 4, המושבה הגרמנית. השיעורים יחלו בשעה 23:00 (שיעור הילדים יסתיים בחצות).

   

   קהילת ידידיה

  השיעורים במהלך הערב יעמדו בסימן הסמכות הרבנית בימינו. הערב יפתח בלימוד משותף של הורים וילדים ולאחר מכן סדרת שיעורים, שיעבירו פרופ' ידידיה שטרן, יונתן צ'פמן (באנגלית), ד"ר גילי זיוון ואחרים.

   

  רחוב נחום ליפשיץ 12, בקעה. השיעורים יחלו בשעה 23:15.

   

  קהילת גוננים

  תיקון ליל שבועות בקהילה ייערך תוך שיעורים משותפים להורים וילדים, וכן לימוד ילדים ומבוגרים בנפרד. את הערב יפתח שיעור על הקשר בין הברווזון המכוער וחג מתן תורה עם יובל פרבר בשעה 23:00 . בהמשך יפעלו בית מדרש לנשים ובית מדרש משותף שבו יהיו "חברותות" בין דוריות. הערב יסתיים בטיש עם הרב אבי בלידשטיין ובשיעור על הזוהר מאת הרב יעקב קרוגר.

   

  רח' אליעזר הגול 13, בבית אבות עידן הזהב ירושלים (פינת רח' יוסי בן יועזר). הלימוד יחל בשעה 23:00 ויסתיים בשעה 4:00.

   

  בית אלול

  בית המדרש "אלול" יקיים לימוד במעגל מונחה ובחברותות, ומציע שלושה מסלולי לימוד: לימוד תורה, שבת, והחזרה לארץ - מחווה לא"ד גורדון. במקביל יתקיים במקום לימוד לעולים חדשים וותיקים בנושא של מגילת רות וקבלת הגר עד היום.

   

  רח' בוסתנאי 8. הלימוד יחל בשעה 22:30 ויסתיים ב-2:30.

   

  בית הספר תל"י

  ערב הלימוד יעסוק במזמורים יהודים, בהשתתפותו של הזמר קובי אוז.

    

  תל אביב 

  "צוותא" 

  ערב משותף של ארגון רבני "צהר" וצוותא שיכלול פאנלים ודיון פתוח בנושאים חברתיים, הלכתיים, תרבותיים, וייגע בטקסטים שונים המרכיבים את הזהות הישראלית. בין המשתתפים: לינוי בר גפן, גברי ברגיל, ד"ר שלי גולדברג, ד"ר אביעד הכהן, אורלי וילנאי, יורם טהרלב, בן דרור ימיני, ד"ר עליזה לביא, ג'קי לוי, ישי לפידות, הרב יעקב מדן, גיא מרוז, גואל פינטו, יוסי שריד, יהודית רותם.

   

  אבן גבירול 30. הלימוד יתחיל בשעה 22:30 ויסתיים בשעה 4:00 - אז תיערך יציאה משותפת לטיש בחוף הים, קריאת מגילת רות ותפילת שחרית. 

   

  קהילת יקר

  בבית הכנסת של קהילת "יקר" יעסקו בהתגלות, גם דרך סדנה חוויתית. במהלך הערב ירצה ד"ר משה מאיר, חוקר ומורה לפילוסופיה היהודית, על תורה והתגלות. בהמשך תהיה הרצאה של הרב חיים אידליס, דיין בבית הדין ורב בצפון תל אביב, סדנת פסיכודרמה המשלבת התבוננות בטקסטים והתנסות אישית על התגלות כחוויה אישית וקיומית שתעביר רחל מאיר, פסיכודרמטיסטית ופסיכותרפיסטית.

   

  רחוב יריחו 6. ההרצאות יחלו ב-22:30 ויימשכו עד 4:40. 

    

  הישיבה החילונית - בינה 

  הישיבה תקדיש את ערב הלימוד למשוררות העבריות רחל ולאה גולדברג, מתוך תפיסה שהלימוד כולל את כל הטקסט העברי באשר הוא. במהלך הערב ידבר מוקי צור על ספרו החדש, החוקר את שירת רחל וחייה, ויוקרנו סרטיהם של מודי בר און מתוך הסדרה "הכל אנשים" והסרט של יאיר קדר "לאה גולדברג בחמישה בתים"

   

  יסוד המעלה 61.

   

  בית דניאל

  הערב יעסוק בנושא "הרווח בין אמת ושקר", ויונחה על ידי שלי יחימוביץ. במהלך הערב ישתתפו הסופר א"ב יהושע והשחקן עידן אלתרמן, שינחו סדנאות תיקון.

   

  רחוב בני דן 62.

   

  חיפה:

  עמותת הלל

  תיקון ליל שבועות יעמוד בסימן אדם ואדמה. הנושא ייבחן על צדדיו השונים: הקשר בין אדם לאדמה בהיבט האקולוגי, הקשר בין האדם למקום בו הוא גר והחזרה לאדמה כחזרה למקורות. הערב יכלול, בין השאר, קריאה של מגילת רות, הרצאות של הסופרים אמיר גוטפרוינד ואשכול נבו, לימוד מדרשים וצפייה בסרטים בסינמטק הנוגעים בנושאים אלו.

   

  סנימטק חיפה. האירוע יתחיל בשעה 21:30 ויימשך עד לפנות בוקר.  

   

  רעננה

  סניף בנ"ע מרכז-רעננה

  שיתוף פעולה של רבני צהר עם רבני רעננה הוליד טיש מיוחד לשבועות שיכלול תוכניות חינוכיות וערכיות לכל בני הנוער מכיתות י'-י"ב, בהשתתפות: הרב צבי והרבנית אושרה קורן, הרב אריאל קונסטנטין והרב רונן נויבירט. בתוכנית" שירה ורוח, דברי תורה וסיפורי חסידים.

   

  הטיש יחל בשעה 3:00.

   

  פתח תקווה

  בית כנסת פנינת גנים 

  תיקון ליל שבועות יחל בלימוד של אבות ובנים, בהנחייתו של הרב צבי יניר בשעה 22:00. בהמשך הערב ינתנו שיעורים שונים על ידי הרב אייל ורד, הרב עמנואל שרעבי, הרב יהושע לביא והרב מוטי פריימן.

   

  הלימוד יסתיים ב-4:15 עם קריאת המגילה.

    

  נתיבות

  ישיבת "אהבת ישראל"

  את הלימוד יחל ראש הישיבה, הרב דוד אסולין, בשיעור על הקונפליקט שבין כפייה וחירות ביהדות. בהמשך יינתנו עוד שתי הרצאות, והמשך הערב יוקדש ללימוד בחברותות. לסיום יהיה טיש חסידי.

   

  רחוב רמב"ם 1. הלימודים יחלו בשעה 23:00 ויסתיימו ב-4:00.

   

  הר אדר

  מתנ"ס הר אדר

  הלימוד יתמקד סביב דמותו של המשיח, ויבחן את השאלה "מה עושים עם המשיח?". הערב יתקייים בהנחיית רוני יבין גורדון, ויחל בשעה 22:00.

   

  גני תקווה

  בית כנסת מרכזי נוף סביון

  הלימוד ייפתח בפעילות לימוד של הורים וילדים בשיתוף עם הממ"ד אריאל בשעה 23:00. בהמשך יעביר הרב ד"ר דרור פיקסלר שיעור על "מציאות הלכתית ומציאות מדעית -בדיקת אבהות כמקרה מבחן".

   

  רחוב עין חנוך 9.  

   

  מודיעין

  בית הכנסת של קהילת השמשוני

  תיקון ליל שבועות יתרכז בנושא של כלכלה ויהדות. בין השיעורים: "תפיסה כלכלית תורנית כביטוי לתורת חיים", "זכויות יוצרים בהלכה",

  "בדרך אל העושר", "הסכמי ממון קדם נישואין", "גביית מיסים במדינת התורה" ועוד. בין המרצים: ראש ישיבת ההסדר הרב אליעזר שנוולד, רב הקהילה חיים נבון, ד"ר נעם סרי מבית מורשה, הרב דני ניקרטין, הכלכלן סא"ל שרגא אבני, אריאל שרף ורב העיר הרב, דוד לאו. בתחילת הערב יתקיימו גם שיעורים לילדים.

   

  רח' משה דיין באתר הקראוונים. הלימוד יחל בשעה 22:30.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "המדריך ה(כמעט) שלם לתיקון ליל שבועות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרב מצגר. ישורון, ירושלים
  צילום: גיא אסיאג
  שריד. צוותא, תל אביב
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: ארז ארליכמן
  גוטפרוינד. הלל, חיפה
  צילום: ארז ארליכמן
  הרב לאו. רמב"ן, ירושלים
  צילום: דבי קופר
  הרב מדן. צוותא, תל אביב
  גבי ניומן
  הרב נבון. השמשוני, מודיעין
  צילום: מרים צחי
  מומלצים