שתף קטע נבחר

כנס הגאווה בכנסת: "הומואים ממשיכים לסבול"

יו"ר הכנסת "יצא מהארון" וסיפר על כך שהוא מעדיף נשים, אבל בכנס הגאווה בכנסת עלו גם נושאים מהותיים יותר, בהם מצוקת ההורים החד-מיניים. "משרד הביטחון פילג לי את הילדים", סיפרה אלמנת הסוהרת שנספתה בכרמל

שבוע הגאווה צוין היום (ב') בכנסת באווירת הומור, מהולה בקצת עצב. "אני מוכרח להודות ולהתוודות לפניכם", אמר יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, והמתין שניות ארוכות בטרם המשיך, "אני יוצא מהארון, אני באמת מעדיף נשים. זאת בעיה, כך נולדתי ואשתי מאוד מרוצה מזה".

 

האמירה התקבלה ברוח טובה וקולות צחוק נשמעו בקרב הנוכחים, בהם רחל אלגבסי, בת זוגה של פאביולה בוהדנה, שנספתה באסון הכרמל, וכן אמו ובן זוגו של ניר כץ, שנרצח בפיגוע בברנוער. למשכן הכנסת הוזמנו לרגל כנס הגאווה, שנערך בפעם השלישית בסימן "הורות ומשפחה גאה", גם מספר זוגות חד-מיניים ועמם ילדיהם המשותפים.

 

באירוע השתתפו גם יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, חברי הכנסת איתן כבל, זהבה גלאון, דב חנין, אילן גילאון, איתן כבל, נחמן שי ואחרים. לאחר שפתח דבריו בהלצה, המשיך ריבלין לנושאים מהותיים יותר וציין את החשיבות שבהכרת זכויותיהם של חברי הקהילה הגאה. הוא הוסיף כי הכנסת תשמח לארח את הכנס גם בשנה הבאה.

 

ח"כ ניצן הורוביץ, שיזם את האירוע, ציין בפתח הכנס: "יש ציבור ענק שנמצא בכל עיר, שכונה, מוסד חינוכי, בצבא ובמשטרה, ציבור שבחלקו מאורגן ויודע להשמיע קול, אבל חלקו ממשיך לסבול בגלל נטייתו המינית או בגלל הזהות המגדרית שלו. אנשים נזרקים מבתיהם, מנודים מקהילותיהם, ולמען האנשים הרבים האלו אנחנו נמצאים כאן היום".

 

"הכנסת מחויבת למאבק" 

תומאס שמידט, בן זוגו של כץ, ציין במליאה כי "הרוגי הברנוער מצאו את מותם כי לא נמנעו דעות קדומות". ח"כ גלאון הוסיפה בדבריה כי "הכנסת כולה מחויבת למאבק של הקהילה הגאה. מדובר במאבק על זכויות אדם בסיסיות: הזכות למשפחה, להורות ולקבלת זכויות שמגיעות לזוגות חד-מיניים".

 

אלגבסי, שבאחרונה הגישה ערעור על החלטת משרד הביטחון לא להכיר בבת הפעוטה שלה ושל בוהדנה כיתומה, ניצלה את הבמה כדי לספר על מצוקתה: "רק לפני חצי שנה איבדתי את חברתי לחיים, את בעלת בריתי, שותפתי, איתה בחרתי להקים משפחה. היא הייתה החברה הכי טובה שלי, גידלנו יחד שלושה ילדים - שניים פאבי ילדה ואחד אני.

 

"פתאום קרה אסון נורא, פאבי נשרפה", המשיכה האלמנה. "היא נשרפה לי פעמיים: פעם אחת באש הגדולה, ופעם אחת כשמשרדי הממשלה החליטו החלטה שהופכת את פאבי בקברה. היא אמרה שאין הבדל בין הילדים שלנו, עד שבא משרד הביטחון והחליט לפצל לי את המשפחה ולפלג לי את הילדים. שניים הם ילדיה, והשלישית נדחקת לפינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין וח"כ הורוביץ בכנס היום
צילום: אוהד צויגנברג
תומאס (מימין) עם ניר ואחותו
מומלצים