שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  לאונרד נימוי (ספוק): "אני בעד חלוקת ירושלים"

  השחקן היהודי בן ה-80 פירסם מכתב פתוח באתר "אמריקנים למען שלום עכשיו", בו הוא מבקש לשקול אפשרות של שתי מדינות לשני עמים וחלוקת ירושלים: "זה הדבר ההגיוני לעשות"

  ארגון "אמריקנים למען שלום עכשיו" (APN) פרסם אמש (ג') באתרו מכתב מאת השחקן לאונרד נימוי. נימוי, המוכר בעיקר מתפקידו כוולקן מר ספוק בעונות הראשונות של סדרת המדע בדיוני "מסע בין כוכבים" ובסרטי הקולנוע באותה סדרה, הביע תמיכה ברעיון של שתי מדינות לשני עמים הכולל את חלוקת ירושלים, וקרא לעם האמריקני לפנות לממשל כדי שיתמוך ברעיון.

   

   

  נימוי היהודי בן ה-80 מציין במכתב כי הוא מנצל את עובדת היותו שחקן מפורסם, הגורמת לקוראים המכירים אותו להתעניין ולקרוא את דבריו, ומבקש להעביר מסר מתוך דאגה כנה: "אני פונה אליכם כמי שמודאג מהמשכיותו של הסכסוך הישראלי פלסטיני מבלי שנראה שהוא עתיד להגיע לכדי סיום".

   

  נימוי מסביר באיזה פיתרון אפשרי הוא מצדד: "למעשה, הסוף כן נראה באופק והוא מבוסס על הפיתרון המוכר של שתי מדינות: ישראל בטוחה ודמוקרטית כמדינה היהודית, ולצדה מדינה פלסטינית עצמאית". הוא אף טוען שראש ממשלת ישראל מאמין בכך: "אפילו נתניהו הבין שזה הפיתרון העתידי. הבעיה היא לגרום לכך לקרות. זה משהו שעלינו לחשוב עליו, לא רק כעל אזרחי העולם בלבד, אלא כאמריקנים בפרט".

   

  נימוי, שסיפר בעבר שיצר את סימן השלום של הוולקנים, המזוהה עימו מהסדרה, מהמחווה של ברכת הכוהנים, מבהיר כעת שהוא תומך בחלוקת ירושלים וציין בדבריו קריאה של 50 אנשי צבא, שב"כ ומוסד מאפריל האחרון: "יש מספר לא מבוטל של קולות בעלי השפעה בישראל שתומכים בפיתרון של שתי מדינות, חילופי שטחים וקיום בירה פלסטינית בחלקים בירושלים המאוכלסים בפלסטינים, ובירה ישראלית בחלקים המאוכלסים ביהודים".

   


  מאמין שזה הדבר ההגיוני לעשות. נימוי כספוק.

    

  נימוי מציין שהוא תומך בתנועת שלום עכשיו הישראלית, בה תומך ארגון APN: "פעולותיהם של אנשי שלום עכשיו משמרות את השלום כחלק מהאג'נדה העולמית. כמו הישראלים שהגו את תוכנית השלום, לאנשי שלום עכשיו יש שתי רגליים על הקרקע. הם משרתים במילואים ורואים כל יום את המשמעות של חיים בלי משא ומתן לשלום עם הפלסטינים".

   

  נימוי מתייחס לפיגוע באיתמר ולהסלמה במצב: "משפחה יהודית נרצחה בגדה המערבית, אישה נהרגה בפיצוץ אוטובוס בירושלים. מתקפת טילים של חמאס על דרום ישראל פגעה באוטובוס והרגה נער, וישראל פעלה בחזרה בתגובה. אנחנו צריכים מנהיגות אמריקנית חזקה כדי לשנות את מאזן האלימות שמוביל לסכום אפס, בגישה שתתמקד באינטרסים המשותפים של הצדדים - ביטחון ושגשוג", אמר כשהוא יוצר פרפראזה על "Live long and prosper", הביטוי המזוהה עם דמותו מ"מסע בין כוכבים".

   

   

  פונה אל הנוסטלגיה שלכם

  נימוי מזכיר במכתב פרק מ"מסע בין כוכבים" הנקרא "Let That Be Your Last Battlefield": "האנטרפרייז נתקלת בשני גברים, ניצולים אחרונים מבני עמם שהיו במלחמה במשך אלפי שנים, אבל הצוות לא מצליח למצוא שום הבדל בין השניים, אך הם היו מוכנים להילחם זה בזה למוות בשם הזיכרון והכאב על אנשיהם שמתו".

   

  נימוי מבקש לאורך כל המכתב לשכנע את העם האמריקני לצאת לפעולה על ידי תמיכה, כספית ברובה, בפעולות של APN, מתוך הנחה כי הארגון יכול לעזור לשני הצדדים המסוכסכים להגיע לפיתרון. "אני תומך נלהב של APN, הארגון מוביל אמריקנים שתומכים בישראל ושיודעים ששלום, בעזרת משא ומתן יבטיח את ביטחונה, שגשוגה והלגיטימציה שלה להמשיך ולהיות מדינה יהודית דמוקרטית".

   

  נימוי כותב שאין כוונתו לזלזל במקורותיו וסיבותיו של הסכסוך עם מתן הדוגמה מהסדרה, שנתן אלא "לומר שהגיע העת להפסיק

  בהאשמות הדדיות. היאחזות בהאשמת האחר מובילה בסופו של דבר לתבוסה. אמונה במיתוס יכולה להיות מלכודת, ושני הצדדים צריכים את עזרתנו כדי לחמוק מהמלכודת הזו ולחפש פשרה".

   

  נימוי אף מסביר כי המצב המתוח במזרח התיכון משפיע ישירות על המצב הכלכלי בארצות הברית: "ראיתי את מחירי הדלק עולים, ואת ארצות הברית מעורבת בלחימה בלוב. גביית חיי אדם אמריקנים והפגיעה בכלכלה שלנו מחמירות ומחלישות אותנו". נימוי מבקש מהאמריקנים לפעול, לתמוך בפעילות החינוכית של APN כדי שזו תבהיר לבית הלבן ולקונגרס ש"גם טובתה של אמריקה נעוצה בלקיחת חלק במציאת הפיתרון, מאשר בהדרדרות למאבק נוסף". נימוי חתם את המכתב בעוד קריצה למעריצי "מסע בין כוכבים": "כיצד אני מעז לומר זאת? זה הדבר ההגיוני לעשות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיא לוין
  תומך נלהב בשלום עכשיו. נימוי
  צילום: גיא לוין
  לאתר ההטבות
  מומלצים