שתף קטע נבחר

פלסטינים: "אבו מאזן ישמח לרדת מעץ ספטמבר"

ברשות ממשיכים ביוזמה להכרה מהאו"ם ואמרו כי יגישו בחודש הבא בקשת חברות למזכ"ל באן קי-מון, אבל גורמים פלסטיניים בכירים חלוקים בנושא - וטוענים כי גם אבו מאזן היה מעדיף לוותר על היוזמה. "אנחנו תקועים עם ספטמבר"

הספירה לאחור לקראת ספטמבר נמשכת, אבל בינתיים מתברר כי דווקא הפלסטינים חלוקים בנושא - ואפילו אבו מאזן עצמו היה מעדיף כנראה לוותר על הפנייה לאו"ם בבקשה שיכיר במדינת פלסטין. גורמים פלסטינים רשמיים אמרו אמש (יום ה') לסוכנות הידיעות AP כי לו יכול, היה נשיא הרשות הפלסטינית מעדיף "לרדת מהעץ" בכל הקשור לפנייה לאו"ם, אך אמינותו תיפגע אם יעשה כן.

 

גורמים פלסטינים בכירים יעצו לנשיא הרשות לוותר על תוכניתו לבקש מהאו"ם להכיר במדינה בפלסטינית בצעד חד-צדדי, שהרגיז לא רק את ישראל אלא גם את ארצות הברית. אותם גורמים אמרו ל-AP כי "אבו מאזן מעדיף לרדת מהעץ" ולמצוא נוסחה שתאפשר את חידוש המשא ומתן, בהתאם לעקרונות שהציג הנשיא האמריקני, ברק אובמה.

 

למרות זאת, ברור להם כי לנשיא הפלסטיני יש הרבה מה להפסיד, אם יחליט לבצע פניית פרסה ולבטל את תוכניתו, תוכנית שאותה שיווק במשך חודשים ארוכים. גם הפלסטינים מבינים כי אבו מאזן השאיר לעצמו מרווח תמרון קטן, ועשוי להמשיך עם היוזמה, רק כדי להימנע מאובדן אמינות. "אנחנו נמצאים במלכודת בכל הקשור לספטמבר, ולא יודעים מה לעשות אחר כך", אמר אחד מהם.


העצרת הכללית של האו"ם. בספטמבר הפלסטינים במוקד? (צילום: AFP)

 

בתוך כך הודיע אמש שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאליכי, כי הרשות תגיש בחודש הבא בקשת חברות באו"ם למזכ"ל הארגון, באן קי-מון. אל-מאליכי דיבר בסיום פגישה עם הקונסול הכללי של ספרד בירושלים, והדגיש כי הצעד נועד להניע את תוכנית הפנייה לאו"ם. הגשת הבקשה היא צעד ראשון בדרך לבקשת הכרה של האו"ם ברשות הפלסטינית כמדינה.

 

ארה"ב נגד המהלך החד-צדדי

הרשות הפלסטינית החלה לקדם את רעיון הפנייה לאו"ם בבקשה שיכיר במדינה פלסטינית בשנה שעברה, אחרי שהמשא ומתן עם ישראל הופסק בעקבות תום הקפאת הבנייה בהתנחלויות. הצעד הפלסטיני מנוגד להבנות עם ישראל וארה"ב לפיהן מדינה פלסטינית תקום רק במסגרת משא ומתן ולא במהלכים חד-צדדיים.

 

אם הפלסטינים יממשו את איומם ויבקשו מהעצרת הכללית של האו"ם להכיר בהם כשתתכנס בספטמבר, הם צפויים לזכות

להכרה הזו, משום שיש להם רוב של מדינות ערב ומדינות שונות מהעולם השלישי. בחודשים האחרונים מנהלת ישראל מבצע דיפלומטי בניסיון לשכנע מדינות חשובות כמו צרפת, בריטניה, גרמניה וספרד שלא להכיר במדינה הפלסטינית, ובכך לפגוע בלגיטימציה של המהלך הפלסטיני.

 

השבוע אמרו גורמים אמריקנים רשמיים למשלחת של בכירים פלסטינים שביקרה בוושינגטון כי ארה"ב תתנגד להכרה במדינה פלסטינית במסגרת מהלך חד-צדדי באו"ם. דברים ברוח זה אמר אובמה בשני נאומיו הגדולים האחרונים - זה שהוקדש לטלטלה במזרח התיכון וזה שנשא בפני השדולה היהודית בארה"ב, איפא"ק.


פורסם לראשונה 09/06/2011 22:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן. השאיר לעצמו מרחב קטן לתמרון
צילום: AFP
מומלצים